فاکتورهای مهم در طراحی بسته بندی

فاکتورهای مهم در طراحی بسته بندی

فاکتورهای مهم در طراحی بسته بندی 1920 650 ایکاس

فاکتورهای مهم در طراحی بسته بندی

طراحی بسته بندی زمینه وسیعی است که همواره به دنبال طراحانی است که بتوانند که طرح هایی اصیل و بر اساس عملکرد فروش ارائه نماید. بسته بندی آخرین پیامی است که مصرف کننده می بیند و آخرین فرصتی است که خریدار را متقاعد به خرید محصول می کند. وضوح، صداقت، اصالت و سایر مواردی که در این متن به آن اشاره می شود نقش بسزایی در این فرایند دارند.

۶ فاکتور مهم در طراحی بسته بندی که باعث درخشش محصول در قفسه های فروشگاه می شود:

۱- وضوح و سادگی

دفعه بعد که شما به یک سوپر مارکت می روید یک قفسه را به صورت اتفاقی انتخاب کنید و از داخل قفسه چند محصول را انتخاب کنید و برای هرمحصول دو سوال ساده از خود بپرسید:

  •  این محصول چه کاربردی دارد؟
  •  این محصول تحت عنوان چه برندی ارائه شده است؟

شگفت زده خواهید شد که چقدر دشوار است که در کمتر از ۴ ثانیه به این سوالات پاسخ دهید، ۴ ثانیه حداکثر زمان متوسطی است که مصرف کننده برای انتخاب هر محصول در قفسه فروشگاه صرف می کند. با تعداد زیادی از محصولات با مزایای مختلف برخورد می کنید که برند مشخصی ندارند، محصولاتی را خواهید یافت که ظاهر بیرونی عالی دارند ولی مشخص نیست که چه محصولی داخل بسته بندی قرار دارد.به عنوان مثال گاهی اوقات بسته بندی شوینده بهداشتی خریداری می کنید که ظاهری شبیه به آبمیوه دارد.
البته این وضوح در شناسایی محتوای بسته بندی در محصولاتی تجملاتی و لوکس تا حدودی می تواند متفاوت باشد ولی در سایر محصولات این عدم تشخیص محتوای بسته بندی می تواند خطای وحشتناکی در طراحی بسته بندی محسوب گردد. بنابر این قانون شماره یک را در طراحی بسته بندی همواره به یاد داشته باشید :

نمونه ای از خطا در طراحی، بسته بندی محصول باید به نحوی طراحی شود که براحتی و به درستی قابل شناسایی باشد.

نمونه ای از خطا در طراحی، بسته بندی محصول باید به نحوی طراحی شود که براحتی و به درستی قابل شناسایی باشد.

۲- صداقت

طراحان بسته بندی و تولیدکنندگان همواره سعی می کنند که کاملترین تصویری را که قابل تصور است را از محصول بروی بسته بندی به نمایش بگذارند. به عنوان مثال یک کوکی خیس در شکلات را بروی بسته بندی به نمایش می گذارند در حالی که وقتی بسته بندی را باز می کنید تنها با بیسکویتی با طعمی از شکلات مواجه می شوید. ویا اینکه ماست میوه ای با انبوهی از قطعات گیلاس بروی بسته نشان می دهند در حالی که در واقعیت مقدار ناچیزی از قطعات میوه داخل ماست برمی خورید. با ده برابر بهتر نشان دادن تصویر محصول بروی بسته بندی به نسبت محصول واقعی داخل بسته بندی نه تنها باعث کاهش فروش محصول می شود بلکه باعث ایجاد ذهنیت بد و ناامیدی مشتری نسبت به برند می شود.
اینجاست که صداقت محصول تاثیر گذار خواهد بود. مصرف کنندگان هیچگونه مخالفتی با محصول ساده و ارزان قیمت ندارند تا زمانیکه بدانند که چه چیزی را خریداری می کنند.البته مصرف کنندگان ارتقای چند درجه ظاهر محصول را توقع دارند ولی با تغییر کل ظاهر با محتوای بسته بندی، فریب دادن مشتری محسوب می شود. به عنوان یک طراح وظیفه شما این است که بسته بندی محصول را در بهترین حالت ممکن ارائه نمایید اما به خاطر داشته باشید که مصرف کنندگان سزاوار صادقانه ترین نحوه ارائه و محصول هستند.

این محصول شاید خوش طعم باشد ولی ظاهر و محتوای بسته بندی کاملا متناقض و گمراه کننده است

این محصول شاید خوش طعم باشد ولی ظاهر و محتوای بسته بندی کاملا متناقض و گمراه کننده است

۳- صحت و اعتبار

اصالت، شخصیت و قابلیت به یاد ماندن محصول هسته اصلی یک برند شاخص و طراحی بسته بندی محسوب می شود. این مسئله براحتی قابل فهم است که چرا صدها محصول در بازار با همدیگر در رقابت اند که بتوانند نظر مشتریان را به خود جلب نمایند. تنها راهی که بتوان برند خود را متفاوت معرفی کرد این است که برند ، برندی معتبری محسوب شود. اعتبار در اصل مسئله خلاقیت و نوآوری است. مشاوره برای کسب اعتبار کاری کاملا دشوار محسوب می شود زیرا در حال حاضر مردم با تعداد زیادی از محصولات با برند، ظاهر و جذابیت های متفاوت روبرو می شوند.
سعی کنید طراحی بسته بندی متفاوتی برای محصولات خود در نظر بگیرید که دارای استانداردهای بصری قوی باشد. به عنوان مثال اگر در طراحی بسته بندی باید از عکس محصولات استفاده کنید و بیشتر محصولات رقبا از ترکیب بندی افقی استفاده کرده اند شما از ترکیب بندی عمودی برای طراحی گرافیک استفاده کنید ویا اگر بیشتر طراحی ها از ترند معاصر استفاده می کنند شما از طراحی با نگاه به گذشته ( رترو دیزاین ) استفاده کنید.سعی کنید شاخص و جسور باشید و در نگاه دیگران منبع الهام ایده های خلاق و نو آور باشید.

طراحی بسته بندی خوب قابلیت توسعه محصول را با حفظ جذابیت و الفا همخانواده بودن محصولات را به مشتری القا می کند.

طراحی بسته بندی خوب قابلیت توسعه محصول را با حفظ جذابیت و الفا همخانواده بودن محصولات را به مشتری القا می کند.

۴-تاثیرات قفسه

از دیدگاه مشتری، محصول هرگز به تنهایی و با جزئیات در داخل قفسه دیده نمی شود.دلیل آن فاصله خریدار با قفسه های فروشگاه است در اصل محصولات در ردیف ها و ستون هایی چیده شده اند آنچه که ما میبینیم چیدمان هایی واقعی از محصولات مختلف است. این روند تا زمانی که یک چیدمان توجه مارا جلب کند و نگاه ما به قفسه نزدیکتر شود. خرده فروشان این تفاوتها و تمایز محصولات را در قفسه های واقعی فروشگاه تحت عنوان” تاثیر قفسه” نامگذاری کرده اند که عامل تاثیر گذاری در فروش محصول به شمار می رود.
تاثیرات قفسه موضوعی است که شما برای ارزیابی طرح بسته بندی خود نیازمند بررسی و آزمایش آن در قفسه های فروشگاهی هستید. شما می توانید این آزمایش را با قرار دادن محصول در در ردیف و ستون های قفسه فروشگاه و گرفتن بازخورد از مشتریان و فروشندگان به دست بیاورید. گاها از نتایج این آزمایش ها شگفت زده می شوید در بعضی مواقع محصولی با ظاهری عالی وقتی در فروشگاه قرار میگیرد به راحتی در میان محصولات پنهان می شوند در حالی بسته بندی هایی با ظاهری ساده تر به راحتی در قفسه ها دیده می شوند.

این همان چیزی است که شما در واقع در یک سوپر مارکت می ببینید. کدام محصول توجه شما را برای اولین بار جلب می کند؟

این همان چیزی است که شما در واقع در یک سوپر مارکت می ببینید. کدام محصول توجه شما را برای اولین بار جلب می کند؟

۵-قابلیت توسعه

طراحی بسته بندی باید به نحوی باشد که کانسپت طرح قابلیت توسعه و تعمیم به محصولات هم خانواده و یا زیرشاخه برند را داشته باشد. به عنوان مثال شما بسته بندی جدیدی برای یک نام تجاری جدید آب سیب طراحی می کنید. و محصول از نظر شما و مشتریان شما بسیار مطلوب است و از فروش خوبی برخوردار می باشد. با این حال چند ماه بعد، تولید کننده تصمیم میگیرد که نوشیدنی با طعم گیلاس به همان برند اضافه نماید. بابررسی طرح موجود متوجه می شوید که طرح بسته بندی سیب به درد گیلاس نمی خورد و کاملا برای محتوای آبمیوه سیب طراحی شده است و قابلیت توسعه به آبمیوه دیگری ندارد.
برای اجتناب از این اتفاق باید بسته بندی محصول را به نحوی طراحی نمود که احتمال توسعه محصول در آینده را برای آن در نظر گرفت. این به این معناست که باید طراحی سیستماتیک بصری را برای بسته بندی محصول در نظر گرفت که قابلیت تبدیل شدن به خانواده محصولاتی که استایل فرمی و گرافیکی یکپارچه ای را داشته باشند.

۶- کاربردی بودن

کاربردی بودن یا عملکرد بسته بندی به فرم ، ابعاد و عملکرد ظرف یا استراکچر بسته بندی مربوط می شود و تنها به لیبل و سایر عناصر گرافیکی مربوط نمی شود. محصول هر چقدر از لحاظ عملکردی و قابلیت استفاده موفق تر باشد بیشتر فروش می رود. سس کچاپ هاینز زمانی که بطری را به نحوی قرار داد که وارونه استفاده شد میزان فروش آن سر به فلک کشید.
. کاربردی بودن فاکتوری است که بیش از همه از آن چشم پوشی میشود. به این دلیل که تولید کننده معمولا ترجیح میدهد از راهی که قبلا موفقیت به دنبال داشته برود، که این فرصت خلاقیت را از شما میگیرد. اما اگر به شما این امکان داده شد که طراحی بطری، جعبه یا ظرفی جدید را انجام دهید، همواره کاربردی بودن را در اولویت قرار دهید و به یافتن راه حل طراحی جهت سهولت استفاده، حمل و انبار بسته بندی فکر کنید. کاربردی بودن به تنهایی میتواند بسیاری از چالشهای طراحی را حل کند.

چرخش ظرف بسته بندی کچاپ هاینز زمانی که صنعت کچاپ دچار بحران شده بود باعث افزایش فروش شد.

چرخش ظرف بسته بندی کچاپ هاینز زمانی که صنعت کچاپ دچار بحران شده بود باعث افزایش فروش شد.

برگرفته از http://99designs.com