اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟

فهرست مطالب

به آخرین خرید خود فکر کنید. چرا آن برند خاص را خریدید؟ آیا این یک خرید مهم و لازم بود یا چیزی که واقعاً به آن نیاز داشتید؟ اکنون که در مورد آن فکر می‌کنید، احتمال دارد که آن را به این دلیل خریداری کرده‌اید که طراحی بسته بندی شما را جذب کرده است. بله، ممکن است به شامپو نیاز داشته باشید، اما آیا به آن مارک خاص نیاز داشتید؟ یک شامپو با بطری براق و گران قیمت؟ نه، اما شما آن را خریدید، زیرا فکر می‌کردید که حس منحصر به فردی به شما دست می‌دهد.

این دقیقا همان هدف بسته‌بندی است. بسته بندی، زمانی که به درستی و خلاقانه انجام شود، در نهایت چیزی است که محصول شما را می فروشد. این چیزی بیش از قرار دادن لوگوی خود روی یک بسته بندی یا ارائه یک برچسب جذاب است. بسته بندی توجه را جلب می‌کند، پیامی می‌فرستد و باعث می‌شود مصرف کنندگان احساس خاصی داشته باشند و در نهایت تصمیم بگیرند ان محصول را خریداری کنند. از طرفی بسته‌بندی یک محصول گویای کیفیت و همچنین وقت و سرمایه‌ای است که صرف ان محصول شده . یعنی نشان می‌دهد آن برند برای مخاطب خود و سلایق و ذوق آنها ارزش قائل است.

نقش بسته‌بندی در انتخاب محصول

بسته‌بندی نوعی برندسازی است و دانستن اینکه چگونه محصول خود را در میان همه محصولات موجود در قفسه‌ها متمایز کنید، می تواند سخت باشد برای مثال استفاده از رنگ‌های خاص یا پترن های جلب توجه کننده چشم افراد را ناغافل به سمت خود می‌کشاند توجه شمارا جلب میکند تا به سمت قفسه رفته و یک نگاهی به ان محصول بیندازید.کاهی فرم های ناهنجار و نامتعارف حتی میتواند کنجکاوی شمارا برانگیزد گاهی باعث می‌شود محصولی را خریداری کنید تا از بسته بندی زیبای ان بعدا استفاده کنید.

اهمیت بسته بندی به حدی مهم و تاثیرگذار است که حتی به طرز خنده‌داری می‌تواند تنها هدف از خرید یک محصول باشد. یک طرح زیبا و پرطرفدار می‌تواند شروع یک برندینگ فوق العاده باشد و باعث شود سری دیگری از محصولات بعد از آن نیز همانقدر جذاب و محبوب به نظر برسند. بسته­‌بندی زمانی که به برندینگ، بازاریابی و فروش محصول وارد می‌شود، با چند هدف متفاوت به کار می‌رود. یک بسته‌بندی هوشمندانه به جد می‌تواند سودآوری محصول را با اثرگذاری بر درک خریدار از محصول و برند، تحت­ تأثیر قرار دهد.

نقش بسته­‌بندی در درک برند

تصمیم گیری حین خرید تنها چند دقیقه، اگر نگوییم چند لحظه، زمان می­برد. بنابراین بسته‌بندی شما باید به اندازه‌ای قوی باشد که در لحظه توجه خریداران را به خود جلب کند و آن‌ها را قانع کند که محصول شما به لحاظ بصری از سایر رقبایتان برتر است. نیاز است که بسته­‌بندی شما در این حد خوب باشد!

چگونه بسته ­بندی بر فروش شما تأثیر­می گذارد-01


مراحل ارتباط یک مصرف کننده با بسته بندی

1. خرید

خرید یک محصول را می‌توان در دو بخش مورد بررسی قرار داد:

 • شناسایی بسته‌بندی محصول در فروشگاه: بررسی این مسئله که یک محتوای یک بسته به راحتی می تواند شناسایی شود در طراحی بسته بندی محصولات حائز اهمیت می باشد. زیرا وقتی فرد وارد یک فروشگاه می شود با سیل عظیمی از بسته ها با رنگ ها و اندازه های مختلف روبرو می شود.
  گرافیک در بسته بندی می تواند مهم ترین عامل در شناسایی محتوای یک بسته می باشد که با کمک گرفتن از رنگ ها، فرم، بافت، گشتالت، سمبل ها و غیره می توان به شناسایی سریع تر محتوای یک بسته کمک نمود.
 • حمل ونقل و جابه جایی: توجه به شکل، وزن، اندازه و ایستایی بسته بندی محصولات نقش مهمی در حمل و نقل بسته پس از خرید محصول دارد.

2. نگهداری و انبار

سهولت انبار کردن یک بسته بندی دومین موردیست که در طراحی باید به آن توجه نمود. توجه به این نکته که آیا روش انبار یک بسته برای همه قابل فهم و اجرا می‌باشد و اینکه یک محصول در حالتی که انبار شده قابل شناسایی است، حائز اهمیت می باشد.

3. باز کردن بسته بندی

بازنمودن یک بسته را در سه بخش می‌توان مورد بررسی قرار داد:

 • محل باز کردن: برای بازکردن یک بسته بندی اول باید محل باز کردن آن پیدا شود لذا باید به این نکته توجه نمود که محل باز کردن بسته به نحوی مشخص شود که استفاده گر به راحتی بتواند آن را پیدا کند.
 • روش باز کردن: بسته بندی باید به نحوی طراحی شود که نحوه باز کردن آن برای استفاده قابل فهم باشد و یا در صورتی که از روش جدید در باز نمودن بسته استفاده می شود به صورت قابل درک (ترجیحا گرافیکی) بیان شود.
 • راحتی باز کردن: بسته به نحوی طراحی شود که افراد با ویژگی های آنتروپومتریکی و توانایی های جسمی مختلف به راحتی بتوانند آن را باز کنند.


4. استفاده

استفاده از بسته بندی را در سه بخش به صورت تفکیک شده می توان ارزیابی نمود:

 • نگه داشتن: بسته بندی باید به راحتی در دست نگه داشته شود و ثبات لازم را از لحاظ مسائلی مانند نقطه ثقل، تعادل و استحکام داشته باشد.
 • روش استفاده: روش استفاده از بسته باید به راحتی قابل فهم باشد و در صورت نا آشنا بودن، روش استفاده به صورت واضح بیان شود.
 • قابلیت استفاده: بسته بندی باید به راحتی مورد استفاده قرار بگیرد. به عنوان مثال محتویات یک بسته به راحتی و به صورت کامل خارج شود و در صورت نیاز دوباره به داخل بسته برگردانده شود.

5. بسته بندی دوباره

 • روش بسته بندی دوباره: توجه به این نکته که آیا روش بسته بندی دوباره برای یک محصول به آسانی قابل درک می‌باشد.
 • سهولت بسته بندی دوباره: بسته بندی باید به نحوی طراحی شود که به راحتی بتوان دوباره محصول را در بسته قرار داد.

6. انبار (انبار پس از باز کردن)

بسیاری از بسته‌بندی‌های موجود چندین بار مورد استفاده قرار می گیرند و هر بار پس از استفاده دوباره بسته بندی انبار می شود.

 • روش انبار: روش انبار کردن دوباره بسته‌بندی باید به راحتی قابل درک باشد و در صورت امکان به صورت واضح نشان داده شود.
 • سهولت انبار کردن: محصول باید به راحتی انبار شود و مسائلی از قبیل ایستایی، مقاومت لغزشی و غیره بسته پس از اینکه محتویات بسته خالی می شود مورد بررسی قرار بگیرد.
 • شناسایی: محصول باید پس انبار کردن به راحتی قابل شناسایی باشد. و بسته باید به نحوی باشد که در مدت زمان انبار کردن از کیفیت و خواص و مسائل بهداشتی محتویات آن محافظت نماید و از ترکیب شدن مواد دیگر با محتویات آن جلوگیری نماید.
طراحی بسته بندی فراگیر

7. تفکیک کردن

بسته بندی ها باید به نحوی طراحی شوند که به راحتی قابل تفکیک باشند و نشانه ها و علائم مربوط به مواد آن واضح و قابل درک باشد و بدون هیچ خطری فرد بسته بندی را از هم تفکیک نماید.

8. دفع

مواد بسته بندی باید به نحوی انتخاب شود که به راحتی و بدون خطر دفع یا بازیافت شوند و علائم مربوطه مربوط بر روی بسته درج شود.

طراحی بسته بندی فراگیر

چطور یک بسته‌­بندی تاثیر‌گذار طراحی کنیم؟

چهار موضوع مهم وجود دارد که طراحان نیاز دارند برای طراحی موفق یک بسته‌­بندی محصول تأثیرگذار در ذهن داشته باشند:

1. جذابیت بسته‌بندی

2. عملی بودن

3. دارای اطلاعات

4. برند­پایه

1. جذابیت بسته‌بندی

شما می ­توانید هرچقدر مایلید در بسته‌­بندی خلاق و نوآور باشید. هدف این است که توجه مشتری را به محصول خود جلب کنید، پس اگر بسته­‌بندی شما این توجه را جلب می­ کند شما در مسیر درست هستید. خارج از طراحی جعبه­ های بسته­‌بندی معمولی فکر کنید و راه ­های جالبی برای ارائه­ ی محصولتان به خریداران بیابید. اهمیت رنگ ­ها، اشکال و تایپوگرافی را در حوزه­ ی بسته­‌بندی فراموش نکنید. این مفاهیم خیلی بیش تر از آنچه که شما فکر می­ کنید برای برندتان ایجاد ارتباط می­ کنند.

بندی محصول 3 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟

2. عملی بودن طرح

شما می­ توانید هر اندازه که مایلید خلاق باشید، اما باید این را در ذهن داشته باشید که بسته­‌بندی باید حول محصول طراحی شود. این به این معناست که بسته‌­بندی در راستای محصول، باید منطقی و قابل استفاده باشد. به طور مثال، دلیلی وجود دارد که تخم ­مرغ­ها در کارتن حمل و نقل می ­شوند، یک ساک یا یک جعبه­ ی مربعی جایگزین­ های به دردبخوری نیستند. از سوی دیگر، شیر، که معمولاً در قالب کارتن فروخته  میشود، می­تواند در بطری­ پلاستیکی و شیشه­ ای هم بسته‌بندی گردد، یا حتی در یک ساک، بدون اینکه واقعاً کیفیت یا عملکرد محصول تحت تأثیر قرار بگیرد.

چگونه بسته ­بندی بر فروش شما تأثیر­می گذارد-03

3. اطلاعات روی بسته‌بندی

بسته­‌بندی باید در مورد محتویاتش به خریدار آگاهی دهد. این به این معناست که شما باید یک کپی از محتویات را برای اطلاع خریداران از چیزی که می­ خرند ارائه دهید. سایر اطلاعات سودمند روی بسته‌بندی شما می ­تواند شامل نام (و لوگو) برند شما، لیستی از مواد سازنده یا اجزا (طبق استانداردها) و شاید شرح مختصری در رابطه با کمپانی باشد. هرچند که طراحی بسته‌بندی شما به لحاظ بصری به شدت قوی باشد یا برند شما توسط بیش ترین خریداران فوراً شناسایی شود، این امر ضروری است که بسته‌بندی شامل اطلاعاتی باشد که به مردم اجازه دهد که بدانند پول چه چیزی را پرداخت کرده‌­اند.

چگونه بسته ­بندی بر فروش شما تأثیر­می گذارد-05

4. برند ­پایه

شاید مهم­ترین موضوع این باشد که بسته‌بندی شما باید بر پایه­ ی برند و استراتژی ­های بازاریابی شما باشد. به عنوان مثال، اگر برند شما دوستدار محیط زیست است، بسته­‌بندی مینیمال و مواد بازیافتی را مد نظر قرار دهید، اگر برند لوکسی دارید، از جعبه­ های تجملی و کارت­ های تشکر استفاده کنید؛ اگر برند شما هیپ و مدرن است، بسته‌بندی­ های غیرمعمول و اسامی بامزه برای محصولات را امتحان کنید. مشتریان باید وقتی بسته­‌بندی را می­ بینند فوراً به این فکر کنند که «به نظر می­ رسد این محصول متعلق به این برند است».

چگونه بسته ­بندی بر فروش شما تأثیر­می گذارد-04

بسته­‌بندی یکی از اجزای مهم بازاریابی برند است و باید چنین باشد. این چهار موضوع را هنگامی که می­ خواهید یک بسته­‌بندی طراحی کنید در ذهن داشته باشید، آن­ها را با یک استراتژی بازاریابی درست و حسابی ترکیب کنید و بعد محصولتان از قفسه ­های فروشگاه پرواز می­ کند.

راهکارهای مهم در طراحی یک بسته‌بندی جذاب

مواردی که در بالا به آن اشاره شد، ملاحظاتی کلی بود که در طراحی باید در نظر داشته باشیم. بدین صورت که هر کدام از این موارد در نظر گرفته نشود، احتمال اینکه طراحی در بازار شکست بخورد، بسیار زیاد است. به همین دلیل هر چهارتای آنها از اهمیت زیادی برخوردارند.

در همین راستا راهکارهایی جزئی وجود دارند که بتوان در طراحی جزئیات بسته‌بندی لحاظ کرد تا محصول در قفسه فروشگاه بدرخشد. در ادامه مهم‌ترین آنها را با مثال‌های تصویری به شما معرفی می‌کنیم.

 • استفاده از پترن

از الگوها و پترن‌ها برای تقویت و انتقال یک منظور و پیام ساده در بسته‌بندی استفاده کنید. این بسته بندی ابزار از نظر ساختاری ساده است، اما با نوارهای جالب در پس زمینه آن، طرح و رنگ آن کیفیت و حسی کاملا آمریکایی می‌دهد؛ یعنی در واقع ابزارها خودشان صحبت می کنند که ساخت کدام کشور و مربوط به کدام برند هستند.

طراحی بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس (9)
 • استفاده از هر موقعیت و فضا

هنگام طراحی یک بسته بندی، از هر گوشه و سطح بسته می توانید استفاده کنید. این جعبه از یک الگوی گلدار زیبا در داخل استفاده می کند. به جای دست نخورده ماندن داخل، این الگو باعث می‌شود که جعبه ظاهری مجلل‌تر داشته باشد، که به نوبه خود باعث می‌شود محصول داخل آن مجلل‌تر به نظر برسد.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 46 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • از سادگی نترسید

گاهی اوقات سادگی کلید است، و این در این بسته بندی صادق است. مواد بازیافتی با رنگ زمین، حسی خاکی ایجاد می کند که با تصویر پر کامل می‌شود. رنگ‌های روشن روی برچسب‌ها به خوبی به تکمیل طرح کمک می‌کند و بسته‌بندی را به سمت مدرن بودن سوق می‌دهد.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 36 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • به تجربه‌های خاص فکر کنید

لحظه‌ای را که کاربر با محصول شما مواجه می‌شود و نحوه آن را در نظر بگیرید .برای مثال محصول یک کفش یا صندل لوکس است؛ از آنجایی که آنها یک کالای لوکس هستند، داخل یک رول مخمل زیبا قرار می‌گیرند و سپس در داخل جعبه قرار می گیرد. خریدار جعبه را باز می‌کند، بسته دیگری را می‌بیند که داخل آن قرار دارد و سپس صندل‌ها را پیدا می‌کند. عمل ساده لایه‌بندی بسته، جنبه لوکس را قوی‌تر می‌کند و خریدار را راحت وادار می‌کند تا هزینه بیشتری بابت آن کالای لوکس پرداخت کند.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 23 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • محصول را تکمیل کنید

مطمئن شوید که طرح شما مکمل محصول داخل بسته است. این بسته بندی ساده و طبیعی به نظر می رسد، درست مانند آنچه داخل آن است. شما می‌توانید تمام قطعاتی را که می‌گیرید قبل از خرید ببینید، بنابراین حس شفافیت و افتخار به چیزی را که می‌فروشید ایجاد می‌کند.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 3 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • بامزه و فان عمل کنید

اگر این فرصت را دارید با بسته بندی خود شیطنت کنید، از آن استفاده کنید. این بسته بندی فوق العاده بامزه و در عین حال ساده است. تصویر با محصول تعامل دارد، اما همچنان به آن اجازه می دهد تا از طریق آن بدرخشد. رنگ‌ها به توت‌ها مربوط می‌شوند و عمل شخصیتی که توت‌ها را می‌خورد، کیفیت آن‌ محصول را نشان می‌دهد.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 15 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • جسورانه عمل کنید

استفاده از چندین رنگ و شکل در یک الگوی جالب یک راه عالی برای برجسته شدن است. این بسته بندی تکیلا از این موارد استفاده می کند و ظاهری بسیار منحصر به فرد دارد. به نظر سرگرم کننده و بازیگوش است و اگر آن را انتخاب کنید نوید یک زمان خوب را می‌دهد.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 47 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • قالب شکنی کنید

اگر محصولی دارید که افراد زیادی نیز آن را تولید می کنند، سعی کنید در نحوه نمایش آن نوآور باشید. این بسته عسل در جهت مخالف شیشه یا شیشه معمولی پلاستیکی قدم برداشت و ظرفی از موم زنبور عسل است. حتی بهتر از آن، هنگامی که تمام محصول را مصرف کردید، می توانید ظرف را برگردانید و یک فتیله در پایین آن پیدا کنید. سپس بسته را بسوزانید و آن را کاملاً عاری از زباله کنید.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 19 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • روند استفاده را در نظر بگیرید

اگر محصول شما چیزی است که فکر می‌کنید ارزش هدیه دارد، آن را به این شکل نمایش دهید. این محصول برای هدیه و با بسته‌بندی مناسب ساخته شده است. کاغذ سفید از بطری شیشه‌ای بلند محافظت می‌کند. وقتی استوانه را باز می‌کنید، می‌توانید کاغذ را از بطری جدا کنید، که یادآور باز کردن هدایای بسته‌بندی شده است.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 31 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • از سبک سازی استفاده کنید

خود را موظف نکنید که تصاویر یا گرافیک های خود را کاملا واقعی کنید. اگر می‌توانید تصاویر خود را تلطیف کنید و از آن به عنوان یک بافت استفاده کنید، آن را دنبال کنید. این بسته از یک تصویر ساده از یک سر و مو استفاده می‌کند. موها در سراسر جعبه حرکت می کنند و یک الگو در پس زمینه ایجاد می‌کنند. در نگاه اول، نمی‌دانید این الگو چه چیزی را می‌سازد، اما همانطور که بسته‌بندی را بررسی می‌کنید، متوجه می‌شوید که در تمام مدت، مو بوده است.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 21 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • ایده هایتان را محدود نکنید

اگر محصول شما به بهترین وجه در نوع خاصی از بسته‌بندی عرضه می‌شود، خود را به ایده اصلی محدود نکنید. این صابون بهتر است در یک جعبه عرضه شود، اما به جای جعبه معمولی که از یک سمت بصورت کشویی آن را بیرون می‌آورید، بصورت دفترچه و با باز کرد کش دور آن باز می‌شود. عملکرد تاشو آن را بسیار خاص‌تر و جالب‌تر می‌کند و به چیزی تبدیل می‌کند که ارزش خرید و استفاده برای عنصری از کلکسیون زینتی را داشته باشد.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 27 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • مدرن باشید

طرح‌های مدرن، شیک و ساده خودنمایی می‌کنند. برای دستیابی به ظاهری مدرن از خطوط تمیز، رنگ‌های ساده و فونت‌های Sans Serif استفاده کنید. این بسته‌بندی رویکردی بسیار مدرن داشت و با بی طرف کردن جنسیت آن را حتی مدرن‌تر کرد. ظاهر محصول به جنس یا قشر خاصی اشاره ندارد و به همین دلیل توجه بینندگانی را که کنجکاو هستند که محصول برای چه کسی است، جلب می‌کند.           

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 39 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • از بافت استفاده کنید

به جای استفاده از بافت بصری، از آن به صورت فیزیکی استفاده کنید. مردم از نظر فیزیکی با بسته شما تعامل خواهند داشت، بنابراین به حس لامسه آنها توجه کنید، نه فقط حس بینایی آنها. این بسته بندی برای دافع حشرات از بافت در پایین بطری استفاده می‌کند. نه تنها به شما کمک می‌کند که ارتباط نزدیکتری با محصول داشته باشید، بلکه حس جالبی به دست‌های شما می‌افزاید و از نظر بصری توجه را به تصاویر نقطه‌دار در بالای بطری جلب می‌کند.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 40 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • از رنگ روشن استفاده کنید

اگر محصول شما رنگ روشن دارد، از آن الهام بگیرید. از رنگ های روشن در بسته بندی خود استفاده کنید، مانند این بسته‌بندی آب نبات. هر آب نبات رنگ متفاوتی دارد و هر کیسه از رنگ آب نبات در کناره های خود و در گرافیک، از این عنصر استفاده می‌کند.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 14 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • داستانتان را تعریف کنید

اگر بتوانید با بسته بندی خود داستانی بگویید، لطف بزرگی به بیزینس خود کرده‌اید. مردم داستان‌ها را دوست دارند و همچنین دوست دارند اطلاعاتی جدید کشف کنند. این بسته‌بندی جوراب داستانی منحصر به فرد را روایت می‌کند. وقتی جوراب‌ها را بیرون می‌آورید، یک تکه پنبه به بالا چسبیده است و دود و بخاری را که اغلب از کارخانه‌های جوراب سازی بیرون می‌آید، تکرار و تداعی می‌کند.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 45 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • خلاق باشید

شما می‌توانید به بسته بندی خود حس خنک بودن بدهید، اما اگر بتوانید محصول واقعی خود را خنک کنید، یک برنده واقعی خواهید داشت. برای مثال این صابون شیر را در نظر بگیرید. این فقط صابونی است که با شیر درست شده است و به راحتی می‌توانست به شکل قالب صابون معمولی باشد. اما به جای انجام آنچه انتظار می رفت، صابون به یک بستنی تبدیل شد که مستقیماً به شیر موجود در داخل آن مربوط می شد.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 26 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • فضای داخلی را در نظر بگیرید

بیرون بسته شما باید جالب باشد، اما داخل آن، جایی که محصول واقعاً در آن قرار گرفته است، چطور؟ اگر محصول شما از قطعات متعددی تشکیل شده، آنها را جداگانه نمایش دهید. این بسته بندی یویو دارای برش های کوچکی برای هر تکه از یویو است و همه آنها به خوبی داخل آن قرار می گیرند. رنگ‌های محصول به رنگ‌های روی جعبه مربوط می‌شود و آن را به خوبی به هم مربوط می‌کند.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 17 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • هدف دیگری را هم پوشش دهید

دوستدار محیط زیست بودن راهی عالی برای جلب علاقه مردم به برند شماست. یکی از راه‌های سازگاری با محیط زیست این است که به بسته‌بندی محصول خود هدف دیگری بدهید. این بطری‌ها در نگاه اول به اندازه کافی محصولات تمیزکننده معمولی به نظر می‌رسند، اما وقتی با آنها تعامل می کنید متوجه می‌شوید که از پلاستیک بی کیفیت ساخته نشده‌اند. آن‌ها بطری‌های چینی هستند و پس از تمام شدن محصول می‌توانند به عنوان گلدان استفاده شوند.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 11 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • با حواس بازی کنید

اگر می‌توانید سعی کنید تمام حسی که یک انسان در مورد بسته‌بندی شما دارد جلب کنید. حس لامسه در این بسته بندی در اولویت قرار گرفته است. قطعات کوچکی قبل از بسته شدن با خلاء داخل بسته قرار داده شد و جلوه‌ای سه بعدی و برجسته ایجاد کرد. نه تنها برای چشم، بلکه برای دست‌ها نیز جالب است.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 16 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • اجازه دهید محصول حرف بزند

اگر محصول با کیفیتی دارید، بگذارید خودش صحبت کند. اگر به آن نیازی ندارد، به پوشاندن آن با پوشش‌های براق و مشمئز کننده اقدام نکنید. این جوراب شلواری بسیار باکیفیت است و همچنین ظاهری عالی دارد. به جای اینکه آن‌ها را در یک جعبه پنهان کنید، جلو و وسط بسته بگذارید و این امکان را به مشتری بدهید که زیبایی و کیفیت را با شفافیت کامل ببیند.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 35 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • منابع مورد استفاده را محدود کنید

بسته‌بندی ساده ومینیمال در صرفه جویی هزینه‌های شما اثر بسزایی دارد. اگر به بسته بندی اضافی نیاز ندارید، از آن استفاده نکنید. این تارهای موسیقی بسیار ساده و در عین حال تاثیرگذارند. روکش کاغذی به زیبایی طراحی شده است، با رنگ‌های طلایی روشن روی مشکی، و رنگ‌ها با رنگ محصولات مرتبط هستند.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 4 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • یک تقلب کوچک به مشتری برسانید

در مورد محصولات غذایی، اینکه بتوانید ببینید چه چیزی خریداری می‌کنید، بسیار مهم است. این خوراکی‌های سگ دارای یک پنجره بریده‌شده هستند، بنابراین می‌توانید ببینید دقیقاً برای چه چیزی هزینه می‌کنید. هنگامی که محصول را تحویل می‌گیرید، هیچ چیز غافلگیر کننده‌ای وجود نخواهد داشت و فقط با نگاه کردن به آن می توانید متوجه کیفیت آن شوید.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 34 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • از رنگ‌های محدود استفاده کنید

برای ایجاد ظاهری منسجم، پالت رنگ خود را محدود کنید. این کیک های برنجی پالت رنگی خود را از طعم، نمک دریایی و بالزامیک گرفته‌اند؛ به همین دلیل تم دریایی دارد. سایه‌های آبی در کنار هم تعادل خوبی را برقرار کرده است و مکمل نارنجی به زیبایی این ترکیب می‌افزاید.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 8 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • از محصول استفاده کنید

اگر می توانید از محصول خود به عنوان بخشی از بسته واقعی استفاده کنید، حتما این کار را انجام دهید. این کفش‌ها دارای جعبه‌های پرنده‌ای فوق‌العاده‌ای هستند و به‌جای اینکه کفش‌ها را داخل جعبه معمولی بگذارند، بند‌ها از سوراخ‌هایی کشیده می‌شوند و توهم کرم در دهان پرنده را ایجاد می‌کنند.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 29 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • خارج از چارچوب فکر کنید

قابل پیش بینی بودن بعد از مدتی کسل کننده میشود. وقتی که خارج از چارچوب فکر می‌کنید، می‌توانید مشتریان خود را برای تجربه‌های جدید و سورپرایزهای شگفت انگیز آماده کنید. در تصویر زیر آب در یک جعبه مقوایی عرضه می‌شود. هنوز هم آب است، اما با هر آب دیگری در بازار متفاوت است و مطمئنا توجه شما را به خود جلب خواهد کرد.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 20 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • واقعی باشید

اگر محصول شما به روش خاصی تولید شده است، سعی کنید آن را در بسته بندی خود پیاده کنید. به عنوان مثال، این شیرینی ها در فر پخته می شوند. پس چرا آنها را در فر بسته بندی نمی کنید؟ تصویر زیر یک برداشت بازیگوشانه و در عین حال عملی در یک فر است، و مانند یک نمونه واقعی به نظر می‌رسد.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 25 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • یک جنبه لمسی را در نظر بگیرید

اگر بسته شما تعاملی باشد، مردم آن را دوست خواهند داشت. این نوشابه اسمیرنوف دارای یک لفاف در قسمت بیرونی است که باید به صورت فیزیکی آن را جدا کنید. همچنین شبیه میوه‌ای است که در آن نوشابه طعم‌دار است و حس طبیعی‌تری به آن می‌دهد.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 2 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • عجیب باشید

 نگاه کردن به این جعبه های آب میوه بسیار بسیار عجیب است. شباهت میوه واقعی عجیب و غریب است و دیدن آن به شکل جعبه آب میوه باعث می‌شود که آن را انتخاب کنید. این تصور را ایجاد می کند که شما مستقیماً از میوه می نوشید و باعث می‌شود سالم تر به نظر برسد.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 1 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • از طنز استفاده کنید

داشتن کمی طنز در بسته بندی خود سرگرم کننده است. اگر بتوانید کاری کنید که وقتی کسی محصول شما را می بیند لبخند بزند، چرا این کار را نکنید؟ این برس‌های رنگ مانند موهای صورت برای چهره‌های مصور روی بسته عمل می‌‎کنند. نگاه کردن به آن سرگرم کننده است و قطعاً در برابر سایر مارک های قلم مو متمایز است.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 6 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • از اغراق نترسید

تا جایی که می توانید در شکل‌ها، رنگ‌ها و تصاویر خود اغراق کنید. این برند غلات از خرس به عنوان شخصیت اصلی خود استفاده می‌کند (از آنجایی که طعم عسل دارد). خرس به جای اینکه فقط یک عکس از یک خرس بامزه داشته باشد، دهانش را کاملا باز کرده و آن را پر از غلات خوشمزه درونش کرده است.

طراحی بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس (18)
 • آن را به چیز دیگری تبدیل کنید

فقط به این دلیل که محصول شما نام مشخصی دارد به این معنی نیست که نمی‌تواند شبیه چیز دیگری باشد. در مورد اینکه محصول شما چگونه می‌تواند به نظر برسد خلاق باشید. این برند چای به جای اینکه یک چای کیسه‌ای ساده و قدیمی باشد، کیسه‌ها را با چوب لباسی به «پیراهن چای» تبدیل کرد. آویز کیسه را روی لبه لیوان شما به صورت عمودی نگه می‌دارد و آن را کاربردی می‌کند و فقط برای زیبایی ظاهری نیست.

طراحی بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس (7)
 • آن را همان چیزی که هست بسازید

نشان دهید که محصول شما از چه چیزی در بسته‌بندی ساخته شده است. این عطر (به نام ذن) از بامبو ساخته شده است. به جای استفاده از چاپ یا تصویر بامبو، بطری به بامبو تبدیل می‌شود. این یک بیانیه واقعی می‌شود و چیزی که مردم دوست دارند نمایش دهد.

طراحی بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس (32)
 • زیبایی را در خود جای دهید

مردم چیزهای زیبا را دوست دارند. استفاده و خرید آنها حس خوبی به مردم می دهد. یکی دیگر از چای کیسه ای جالب، اگرچه در جهت متفاوتی گرفته شده است، این چای کیسه ای پرنده است. به زیبایی در فنجان شما شناور می شود، انگار در حال پرواز است، و هاله ای از آرامش می دهد.

طراحی بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس (12)
 • مسخره باشید

افراطی و حتی مضحک باشید. این کفش‌های نایک ایر در یک جعبه بسته‌بندی نشده‌اند، آنها در یک کیسه هوا بسته‌بندی شده‌اند – درست است. بسیار واقعی و در عین حال خلاقانه است. شما باید آنها را به دست بگیرید، و این فوق العاده موثر است.

طراحی بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس (28)
 • با محصول تصویری خلق کنید

از محصول برای ایجاد تصاویر خود استفاده کنید، اما مطمئن شوید که به چیزی که می‌فروشید مربوط می‌شود. از این هدفون برای شنیدن نت‌های موسیقی استفاده می‌شود. در این بسته‌بندی فرم نت موسیقی به صورت سه‌بعدی ایجاد می‌شود که قطعا تاثیر آن نسبت به یک آیکون دوبعدی بسیار بیشتر است.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 41 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • گاهی بدجنس باشید

مصرف کنندگان خود را شوکه کنید. این بسته بندی سیگار بسیار تکان‌دهنده است. ریشه در حقیقت دارد، زیرا سیگاری‌ها می‌دانند که وقتی سیگار می‌کشند، چه خطراتی را متحمل می‌شوند. اگرچه ممکن است بهترین ترفند بازاریابی نباشد، اما مطمئناً توجه را به خود جلب می‌کند.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 42 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • نامتعارف باشید

از راهکارها و فرم‌های نامتعارف استفاده کنید. تا زمانی که مصرفکننده بتوانند ارتباط بین محصول شما و آنچه در آن بسته بندی شده است ایجاد کنند، شما خیلی دور نرفته‌اید. این ژل خوراکی در لوله ای شبیه چسب آکواریوم بسته بندی شده است. این یک راه جالب برای بیرون آوردن محصول است و یک بازی سرگرم کننده با ژل های صنعتی است.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 33 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • با نیاز مخاطب بازی کنید

سعی کنید در مورد اینکه چرا کسی به محصول شما نیاز دارد بازی کنید. این گوش گیرها دقیقاً این کار را انجام می‌دهند. درپوش شبیه دکمه ولوم صدا است و با حرکت درپوش برداشتن درپوش صدا را “کاهش” می‌دهد. درپوش واقعا جلوی سر و صدا را نمی گیرد، گوش گیرها این کار را می کنند، اما با این کار مصرف کننده را به یک بازی سرگرم کننده و جالب دعوت کرده‌اید.

طراحی بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس (22)
 • آن را به علت ربط دهید

تصاویر را با هدف خود مرتبط کنید. این بسته بندی برای کمک به گوارش برای هضم بهتر غذاهای سنگین است. به گوشت‌ها ضربه می زند و وقتی قرص‌ها بیرون می ریزند، به نظر می رسد که در میدان تیر به آنها شلیک شده است. این محصول با شعار “غذای سنگین را هدف قرار دهید” پیش می رود و این تصور را ایجاد می کند که قدرتمند و تاثیر‌گذار است.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 24 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • کاری کن که قبلا انجام نشده

محصول خود را شبیه چیز دیگری کنید، فقط زیاده‌روی نکنید. قوطی آبجو ارزان است، اما اغلب اوقات، بسته بندی آن خیلی عالی نیست. این آبجو کنسرو شده است، اما به نظر می‌رسد که در یک لیوان آبجو مخصوص است. تضاد بین درب و بقیه ظرف جلوه جالبی ایجاد می کند و آبجو را منحصر به فرد می‌کند.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 44 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • از محصول به نفع خود استفاده کنید

از بافت، رنگ یا شکل محصول به نفع خود استفاده کنید. این بسته بندی گوشت از گوشت واقعی به عنوان عنصر طراحی استفاده می‌کند. فضای منفی موجود در حیوانات محصول واقعی زیر آن را نشان می‌دهد.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 43 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • جمع و جور باشید

اگر می توانید کاری را کوچکتر کنید، آن را امتحان کنید. هر چه چیزی فشرده‌تر باشد، ذخیره و حمل و نقل آن آسان‌تر است. این فلش درایوها توسط مقوا به یکدیگر متصل می شوند. کل محصول فقط به اندازه یک کارت اعتباری است و به راحتی در کیف پول جا می‌شود. اگر نیاز دارید که فایلی را به کسی بدهید، به سادگی یک بریدگی را جدا کرده، آن را بارگیری کرده و تحویل دهید.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 13 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟
 • بسته را انتزاعی کنید

محصول خود را بردارید و آن را در بسته بندی خود تصور کنید. به جای داشتن فقط یک جعبه کوچک معمولی از آب پرتقال، جعبه‌ها به بخش هایی از یک پرتقال تبدیل می‌شوند. سپس آنها را در بسته‌بندی مشابهی می‌پیچانند که کیسه‌های پرتقال تازه وارد آن می‌شود. در نهایت کاملا مانند یک پرتقال کامل به نظر می‌رسد.

بسته بندی بطری فروش استودیو ایکاس 5 اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟

سخن آخر

قدرت تاثیر یک بسته بندی خوب بر خرید به همان اندازه است که یک بسته بندی نامناسب می‌تواند افراد را از خرید منصرف کند. طراحی نادرست و نامناسب بسته بندی هر محصولی می‌تواند مستقیما باعث کاهش فروش محصول و نارضایتی خریداران شود زیرا گاهی علاوه بر زیبایی‌های بصری و فرمی، کارایی یک بسته‌بندی و همچنین امنیتی که بسته بندی برای محصول ایجاد می‌کند بسیار حائز اهمیت است.

در گذشته تنها کیفیت محصول بود که افراد را وادار به خرید می‌کرد، اما امروزه بسته‌بندی یکی از فاکتورهای مهم و تاثیر گذار در انتخاب محصول است. در این مقاله سعی کردیم موثرترین و به روزترین عوامل در طراحی بسته‌بندی خوب را شرح بدهیم با استفاده از این نکته‌ها می‌توان یک بسته بندی جذاب و وسوسه کننده طراحی و نه تنها به فروش محصول کمک کرد بلکه منظره‌های چشم نوازی در فروشگاه‌ها ایجاد کرد و محصولات یک برند را از سایر محصولات کاملا متمایز کرد.

منابع

https://www.behance.net/search/projects?tracking_source=typeahead_nav_suggestion&search=packaging

https://www.canva.com/learn/packaging-design/

برای ثبت امتیاز برای این پست کلیک کنید
تعداد امتیازات: 5 - میانگین امتیاز: 5
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

دریافت مشاوره

جهت دریافت مشاوره و راهنمایی درباره خدمات ایکاس با ما تماس بگیرید.

فراخوانی-اقدام

فرم ثبت نام دوره مقدماتی تجربه طراحی محصول

لطفا جهت ثبت نام در دوره، اطلاعات زیر را وارد کنید و در صورت نیاز به راهنمایی یا اطلاعات بیشتر با شماره 09126088533 تماس بگیرید.