ترندهای طراحی محصول در ۲۰۲۱

ترندهای طراحی محصول در ۲۰۲۱

ترندهای طراحی محصول در ۲۰۲۱ 1600 800 ایکاس

امروزه مصرف کنندگان، محصولات تعاملی و هوشمندی را ترجیح میدهند که استفاده از آنها آسان بوده و سروصدا نداشته باشد. در سال 2021، مصرف کنندگان همچنین از طرح‌های نوستالژیک بیشتر استفاده می‌کنند و برای آنها مهم است بدانند محصولاتی که خریداری می‌کنند به روشی پایدار و سازگار با محیط زیست تولید شده باشد. در این مقاله به معرفی مهمترین ترندهای طراحی که در سال 2021 وجود دارند، می‌پردازیم.

 

ترندهای مهم در طراحی محصولات

هوش مصنوعی

در سال ۲۰۲۱ شاهد پیشرفت‌های بیشتری در زمینه هوش مصنوعی بودیم که با کمک فناوری راحتی بیشتری برای کاربران به ارمغان آوردند.

این پیشرفت در اواخر سال ۲۰۲۰ با خط جدید آیفون‌های اپل مشاهده شد. اگرچه بسیاری از ویژگی‌های اعلام شده هنوز کاربردهای تجاری ندارند، اما اپل با قابلیت‌های هوش مصنوعی قانع کننده در طراحی محصولات خود، که مسیر را برای فناوری‌های جدید باور نکردنی در سایر دستگاه‌ها باز می‌کند، پیشرو است.

هوش مصنوعی

 

دستیاران صوتی

افراد راحتی بیشتری می‌خواهند و هیچ چیز راحت تر از استفاده از صدای کاربر برای کنترل دستگاه‌ها نیست. سال گذشته شاهد تکامل سه محصول در این زمینه بودیم: Alexa آمازون، دستیار Google و Siri اپل. این دستگاه‌های هوشمند، همراه با دستیارهای صوتی یکپارچه، برای فعالیت‌های روزمره، کارهای سریع و ساده و خریدها استفاده می‌شوند.

  • آیا می‌خواهید اقلام موجود در لیست خریدتان خریداری شده و توسط آمازون تحویل داده شود؟ از الکسا بخواهید.
  • آیا می‌خواهید به دوستان خود پیام دهید؟ از Siri بخواهید.
  • آیا می‌خواهید آنچه گارسون در سفر به چین می‌گوید را ترجمه کنید؟ از گوگل بخواهید.

در حقیقت، به طور فزاینده ای شاهد رابط‌های صوتی هستیم که در طیف گسترده ای از محصولات گنجانده شده است. پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۲ فروش دستگاه‌های مجهز به هوش صوتی در ایالات متحده به ۴۰ میلیارد دلار برسد.

2 ترند طراحی محصول طراحی صنعتی

 

واقعیت افزوده و محصولات تعاملی، یکی از مهمترین ترندهای طراحی

امروزه پیشرفت تلفن‌های هوشمند بیشتر در دوربین‌های آنها متمرکز شده است. این دوربین‌ها آنقدر خوب هستند که کاربر می‌تواند خانه خود را با برنامه‌هایی مانند IKEA Place با استفاده از واقعیت افزوده برنامه ریزی کند. بهبود فناوری دوربین تلفن‌های هوشمند باعث شد شرکت‌های بیشتری در سال ۲۰۲۱ کدهای قابل اسکن و برنامه‌های واقعیت افزوده را به محصولات خود اضافه کنند.

برنامه‌ها و کدهای قابل اسکن می‌توانند شامل تاریخچه شرکت، نحوه ساخت محصول یا دستور العمل‌ها (به عنوان مثال دستورالعمل پخت مواد غذایی یا نحوه‌ی استفاده از یک وسیله و …) باشند. برنامه‌های واقعیت افزوده، تجربه کاربری منحصر به فرد و به یاد ماندنی را ارائه می‌دهند. این تجربه تقریباً شبیه حضور در فروشگاه است، اما با انعطاف پذیری بیشتر و استرس کمتر. طبیعی ست در زمانی که دنیا با یک بیماری همه گیر جهانی مواجه است و خرید در یک فروشگاه فیزیکی کاربر را با خطر مواجه می‌کند، رشد سریع این فناوری‌ها، جایگزین روش‌های سنتی می‌شوند.

3 ترند طراحی محصول طراحی صنعتی

 

فناوری بی سیم در همه جا

سال گذشته، بسیاری از شرکت‌ها از فناوری‌های بدون سیم رونمایی کردند. همه چیز از تلفن تا پوشیدنی‌ها و حتی دستگاه‌های خانگی در حال تبدیل شدن به محصولات بی سیم است. با وجود اینکه بسیاری از مردم سال ۲۰۲۰ را در خانه‌های خود در قرنطینه سپری کردند، تقاضای این دست از محصولات به طور فزاینده‌ای رو به رشد است.

محصولاتی مانند اپل واچ بازار پوشیدنی‌های بی‌سیم را در دست دارد. تا حدی به این دلیل که علاوه بر اینکه زمان را به کاربر نشان می‌دهد، یک کامپیوتر قدرتمند همراه نیز هست که می‌توان آن را هر جا، حتی زیر آب برد.

4 ترند طراحی محصول طراحی صنعتی

 

سلامت هوشمند در خط مقدم

این همه گیری مردم را وادار کرد تا بر سلامت خود تمرکز کنند. بنابراین طبیعی است که محبوبیت محصولات مرتبط با بهداشت و سلامت رو به افزایش باشد. با این حال در پی قرنطینه سال ۲۰۲۰ بسیاری از مشاغل مرتبط با سلامتی، از جمله سالن‌های ورزشی، مجبور به تعطیلی در بیشتر سال شدند. در این بین شرکت‌هایی مانند Peloton با خرید دستگاه‌های هوشمند که می‌توان در خانه از آنها استفاده کرد، سهم بازار را بدست آوردند که همین موجب شده است که محصولات مرتبط با سلامت هوشمند به یکی از ترندهای طراحی محصول در این دوره تبدیل شده است. انتظار میرود افراد بیشتری روی تجهیزات ورزشی هوشمند برای خانه، محصولات غذایی سالم و دستگاه‌های بهداشتی هوشمند سرمایه گذاری کنند.

با افزایش سرسام آور استفاده از ساعت‌های هوشمند، رونق تجهیزات ورزشی هوشمند و بسیاری از برنامه‌های جدید مرتبط با سلامتی، مصرف کنندگان برای پیگیری سلامت خود بهتر از همیشه مجهز شده اند. به علاوه ، دستگاه‌های بهداشتی بی سیم هوشمند قابلیت حمل و انعطاف پذیری را ارائه می‌دهند و اکثرا مستقیماً به تجهیزات ورزشی هوشمند متصل می‌شوند.

5 ترند طراحی محصول طراحی صنعتی

 

کاهش ضایعات، استفاده مجدد، بازیافت

پس از سال ۲۰۲۰ تولید کنندگان و مصرف کنندگان اهمیت حفظ سلامت خود و محیط زیست را درک کرده اند. این به معنی کاهش ضایعات، استفاده مجدد از مواد و ایجاد یک سیستم بازیافت قوی است. اخیرا یک نظرسنجی نشان داد که حدود 70 درصد از مصرف کنندگان هزینه بیشتری را برای خرید از شرکت‌های سازگار با محیط زیست خرج می‌کنند.

مصرف کنندگان امروزی به دنبال محصولاتی با پیام‌های اخلاقی هستند، مانند شرکت‌هایی که از مشاغل کوچک محلی حمایت می‌کنند و محصولاتی که از مواد جایگزین مناسب استفاده می‌کنند. همچنین شرکت‌های بزرگ (مانند آمازون و اپل) متعهد شده‌اند که استفاده از کربن خالص را در محصولاتشان در سالهای آینده به صفر برسانند. تعداد شرکت‌هایی که روی مواد تجزیه پذیر و قابل بازیافت برای محصولات و بسته بندی محصولات خود سرمایه گذاری می‌کنند روز به روز در حال افزایش است.

6 ترند طراحی محصول طراحی صنعتی

 

قصه گویی (گفتن داستان محصول شما)

شرکتهایی که با مصرف کنندگان ارتباط برقرار میکنند و به کاربران امکان شناخت بیشتر را میدهند موفق ترند. طراحان می‌توانند با ترکیب داستان خود در طراحی محصول، موفقیت محصولات خود را افزایش دهند. یکی از روشهای موجود برای این کار استفاده از واقعیت افزوده است.

برای مثال شرکت محصولات زیبایی Function of Beauty محصولات مراقبت از مو، پوست و بدن را به صورت سفارشی و بر اساس آنچه هر کاربر نیاز دارد، ارائه می‌دهد. آنها متعهد هستند که حداکثر سفارشی سازی را ارائه دهند. قصه گویی این شرکت فوق العاده است. تعهد، قابل اعتماد بودن و توجه به تجربه کاربر را بدون بیان صریح به شما نشان می‌دهد. در هرحال، چه کسی نیازهای شما را بهتر از شما می‌داند؟

بنابراین در سال ۲۰۲۱ ، قصه گویی در ایجاد یک محصول قوی و به یاد ماندنی بسیار مهم است.

7 ترند طراحی محصول طراحی صنعتی

 

مینیمالیسم و سادگی

در واقع در سال ۲۰۲۱ شاهد بازگشت به مینیمالیسم در روند طراحی محصول، طراحی لوگو، روند طراحی بسته بندی و روند طراحی وب هستیم.

به عنوان مثال مسواک Quip دارای طراحی ساده، مینیمال و موثر است. هیچ چیز پیچیده نیست و هیچ چیز هدف کلی محصول را مختل نمی‌کند. این مسواک فقط چیزی که مخاطب نیاز دارد را در اختیار او میگذارد. در مقابل رقبای Quip تعداد زیادی از مسواک‌های برقی با ویژگی‌های پیچیده ارائه می‌دهند. اما گزینه‌های زیاد، مصرف کنندگان را گیج کرده و حسی را ایجاد می‌کند که در روانشناسی بازاریابی پارادوکس انتخاب نامیده می‌شود. وقتی تعداد گزینه‌ها زیاد است و مصرف کنندگان قادر به انتخاب نیستند عموماً به دنبال گزینه‌های ساده تر با تجربه کاربری بهتر می‌گردند. این یکی از دلایل تسلط محصولات اپل در بسیاری از بازارها است. اپل تعداد محدودی گزینه برای محصولات خود دارد. تصمیم گیری در مورد کدام یک از چهار گوشی اپل بسیار راحت تر از تصمیم گیری در مورد خرید هزاران دستگاه اندرویدی است. البته استثنائاتی در این قانون وجود دارد. اما اکثر شرکت‌ها و محصولات با اجتناب از ساخت محصولات پیچیده سود خواهند برد.

8 ترند طراحی محصول طراحی صنعتی edited

 

تجربیات قدیم و جدید با هم برخورد می‌کنند

بسیاری از مشاغل شروع به ترکیب محصولات قدیمی‌و طرح‌های جدید خود کرده اند. به عنوان مثال، شرکت‌های پوشاک مدهای قدیمی‌را باز می‌گردانند.

این ترکیب که newstalgic نامیده می‌شود، به برانگیختن احساسات مثبت در مصرف کنندگان کمک می‌کند. و اغلب فروش را به ویژه برای مصرف کنندگان مسن افزایش می‌دهد، زیرا احساسات خوشایند کودکی آنها را به بزرگسالی وصل می‌کند، همه زیر سقف یک محصول. نکته‌ی قابل توجه در این سبک از طراحی این است که محصولات عینا کپی نمیشوند بلکه فقط ویژگی و فاکتورهای مشابه محصولات قبلی، به طراحی محصولات جدید اضافه میشود. یعنی ترکیب ویژگی‌هایی که در گذشته دوست داشتیم به علاوه‌ی ویژگی‌های بهبودیافته‌ای که الان دوست داریم داشته باشیم.  برای موفقیت در طراحی نوستالژیک شرکت‌ها باید ترکیب متعادلی از این دو ویژگی طراحی کنند.

9 ترند طراحی محصول طراحی صنعتی

 

محصولات پرینت سه بعدی

مصرف کنندگان مشتاق تجربیات جدید و منحصر به فرد هستند. تکنولوژی چاپ سه بعدی این امکان را ایجاد می‌کند. این محصولاتِ سفارشی طراحی شده، دارای برتری خلاقانه نسبت به محصولات رقیبانی هستند که از طرح‌های قدیمی‌استفاده می‌کنند و این روش را به یکی از مهمترین ترندهای طراحی تبدیل کرده است.

بجای تهیه ماشین آلات سفارشی و صرف هفته‌ها برای ایجاد قالب و به لطف فناوری چاپ سه بعدی، می‌توان فقط با استفاده از یک چاپگر سه بعدی فقط در عرض چند روز نمونه اولیه را تولید کرد و حتی فقط در عرض چند ساعت می‌توان طرح را اصلاح کرد.این درحالی است که در تولید سنتی این امر چندین روز به طول می‌انجامد.

10 ترند طراحی محصول طراحی صنعتی

به طور خلاصه در سال ۲۰۲۱ موفق‌ترین شرکت‌ها، شرکت‌هایی بودند که تجربه کاربر را با هویت برند خود تطبیق داده‌اند و از ترندهای طراحی ذکر شده، در طراحی‌هایشان استفاده کردند.

گردآوری و ترجمه: شیرین درخشان‌فر

 

منابع

https://www.crowdspring.com/blog/product-design-trends-2021/

دریافت مشاوره در مورد خدمات استودیو ایکاس

جهت دریافت مشاوره در مورد خدمات استودیو ایکاس در حوزه طراحی محصول، طراحی صنعتی و مدلسازی و … با ما تماس بگیرید.

برای ثبت امتیاز برای این پست کلیک کنید.
[امتیاز کلی: 3 میانگین امتیاز: 5]