هشت قانون طراحی بسته‌بندی که باید بدانید.

غذایی که می‌خورید، آرایشی که می‌کنید، وسایلی که به طور روزمره از آنها استفاده می‌کنید و ویتامین‌هایی که هر روز صبح مصرف می‌کنید، همه در شیشه‌ها، جعبه‌ها و کیسه‌های کوچک پنهان شده‌اند. طراحی بسته‌بندی یک محصول چیزی فراتر از تزئین است. این همه بخشی از تجربه مشتری است. به ما آموخته‌اند که کتاب‌ها را از روی جلدشان قضاوت نکنیم، اما وقتی نوبت به عادت‌های خریدمان می‌رسد، تقریباً تمام کاری است که انجام می دهیم. در واقع، 72 درصد از مصرف کنندگان موافق بودند که طراحی بسته‌بندی می تواند بر تصمیم خرید آنها تأثیر بگذارد. این دقیقاً دلیلی است که یک طراح باید از طراحی بسته‌بندی در اطراف محصول استفاده کند. بسته‌‎بندی یک ابزار بازاریابی در درون خود است.

طراحی بسته بندی

هر کسی می تواند محصولی را در یک جعبه مقوایی بیندازد و آن را بسته بندی کند. اما اگر قفسه ای پر از جعبه های مقوایی دیدید، چه عواملی به شما کمک می کند که کدام جعبه را انتخاب کنید؟ طراحی بسته‌بندی، تمایز بین محصولات و برندهایی را که از آنها منحرف می شوند، آسان می کند.

طراحی بسته‌بندی نه تنها گرافیک، بلکه محفظه فیزیکی محصولی را که مصرف کننده خریداری می کند، ایجاد می کند. طراحی بسته بندی نه تنها برای خود محصول، بلکه برای کل شرکت بسیار مهم است، زیرا به ارائه‌ای به یاد ماندنی از یک برند تبدیل می شود.

۱. مشتری خود را بشناسید

قبل از هر چیزی بدانید که شناخت مشتری از اهمیت بالایی برخوردار است. مشتری کسی است که تصمیم نهایی را می گیرد و فردی است که بین محصول شما و رقبای شما یکی را انتخاب می کند. قبل از طراحی، مشخصات مشتری را بشناسید. این نه تنها زمانی که شروع به ادغام خود با برند خود یا برند مشتری خود می‌کنید مفید خواهد بود، بلکه داشتن این دانش تصمیم‌گیری در مورد طراحی واقعی شما را نیز آسان‌تر می‌کند. شما باید بدانید که مشتریان شما چه انتخاب های دیگه ای دارند و به چه آیتم هایی در فرایند انتخاب خود فکر می کنند و اولویت های آنان به چه نحوی است. محصول شما برای چه گروهی از مشتریان و با چه ارزش هایی طراحی شده است . بعضی محصولات مصرفی باید در حجم های کوچک و قابل حمل برای خانواده های کوچک و شاید افراد مسن باید طراحی شوند بعضی محصولات برای خانواده ها یا شرکت ها پر جمعیت قابلیت استفاده دارد.

۲. فرم تابع عملکرد است

وقتی متوجه شدید که برای چه کسی طراحی می کنید، وقت آن است که بدانید چه چیزی را می‌خواهید طراحی کنید. ممکن است ایده های واقعاً منظمی داشته باشید، اما آیا آنها برای محصولی که برای آن می‌خواهید بسته‌بندی طراحی کنید منطقی هستند؟ در نهایت، مشتری شما نباید محصول را برای طراحی بسته‌بندی بخرد. آنها باید آن را برای آنچه در داخل است بخرند.

بسته بندی طراحی محصول قوانین طراحی 01

 این بسته کره شبیه بسته‌هایی نیست که معمولاً در یک رستوران تهیه می‌کنید – طراحان به طرز هوشمندانه‌ای یک چاقوی کوچک را به عنوان پوشش روی کره قرار دادند. چه چیز دیگری می توانید بخواهید؟ به این قانون به عنوان یک محدودیت نگاه نکنید. به آن به عنوان یک فرصت نگاه کنید! راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید طرح بسته‌بندی را بپیچانید تا آن را بهتر با محصول هماهنگ کنید. هرچه در این کار خلاقیت بیشتری داشته باشید، بیشتر در قفسه خودنمایی می کند.

باز هم به یاد داشته باشید که محصول شما چیست. هر محصولی نیاز به طراحی منحصر به فرد ندارد. اگر در حال طراحی جعبه غلات هستید، به یاد داشته باشید که نگه داشتن آن برای کودکان و بزرگسالان آسان باشد، باید بتواند به تنهایی بایستد، محتویات آن را در یک مکان نگه دارد و به راحتی غلات را از آن بریزید. اگر می‌توانید ایده‌ای بهتر از جعبه‌ای بیاندیشید که با همه آن معیارها مطابقت داشته باشد، آن را دنبال کنید! شکل مستطیلی مدتی است که کار می کند. همیشه لازم نیست خارج از چارچوب فکر کنید.

۳. سادگی به فروش می‌رود

یکی از داغ ترین ترندهای طراحی بسته‌بندی در سال‌های گذشته و همچنان “مینیمالیسم” است. و دلیلی دارد. وقتی چیزی در اولین تلاش کار می‌کند، زمانی که URLهای وب‌سایت به راحتی به خاطر می‌آیند، و به‌جای یک وعده غذایی عجیب، فقط یک PB&J ساده را دوست داریم. در دنیایی به پیچیدگی دنیای ما، سادگی مایه لذت است. بنابراین، برای جذب مشتریان به یک محصول، با طراحی بسته بندی ساده به آنها نشان دهید که چقدر ساده است. طراحی مینیمال جذاب، ظریف و جذاب است.

بسته بندی طراحی محصول قوانین طراحی 03

اگر می‌خواهید مسیر سادگی را انتخاب کنید، همه چیز را ساده کنید: عناصر کمتر، الگوهای کاهش‌یافته و رنگ‌های کم‌رنگ باعث می‌شود یک محصول در قفسه‌ای پر از هرج و مرج بسیار آرام‌تر به نظر برسد.

شما مجبور نیستید تا این حد فرا روید، اما توجه داشته باشید که چقدر این طراحی برای چشم شما جذاب‌تر است. رنگ های کمی وجود دارد، بدون الگو، و متن بسیار کمی وجود دارد. اگرچه طراحی ساده است، اما همچنان می تواند پیام و اطلاعات مربوط به محصول را برای مشتری شفاف کند. اما وقتی صحبت از اطلاعات می شود، سعی کنید آن‌ها را نیز حداقل نگه دارید. ما به عنوان مصرف کننده، زمانی برای توقف و خواندن هر خط متن نداریم. به عنوان یک طراح، مهم است که بدانید نکات اصلی در طراحی بسته بندی شما چیست. اغلب، نام محصول، نام برند و لوگو است.

Untitled 1

اگر این بدان معناست که اطلاعات مهم را کنار می گذارید، آن را فراموش کنید. همیشه مواد تشکیل دهنده محصولات غذایی را فهرست کنید و همیشه هشدارهای مربوط به محصولاتی را که به طور بالقوه خطرناک هستند، مانند مکمل های غذایی یا لوازم آرایش، نشان دهید. این دانش برای مصرف کننده ضروری است و دور نگه داشتن آن از آنها می تواند اثرات جبران ناپذیری داشته باشد.

۴. به برند فکر کنید

اسانس‌های مختلفی به مایع‌های تمیزکننده کف اضافه می‌شود تا رایحه زیبایی در هنگام شستشوی کف ایجاد کنند،چه در حال ایجاد طرحی برای یک محصول یا چند محصول باشید، مهم است که به خریداران اطلاع دهید محصول از کجا آمده است. طراحی بسته بندی یک راه عالی برای معرفی نام تجاری (برند) شرکت است.

برای مثال اپل یکی از قدرتمندترین برندهای دنیاست. این فقط در مورد تلفن و لپ تاپ آنها نیست. این در مورد نحوه ارائه محصولات است. تبلیغات تلویزیونی جذاب اپل، عناصر طراحی وب زیبا، و طراحی تبلیغات وسوسه انگیز اپل فقط بر بسته بندی محصول آنها تاکید دارد.

بسته بندی طراحی محصول قوانین طراحی 04

برای مثال اپل یکی از قدرتمندترین برندهای دنیاست. این فقط در مورد تلفن و لپ تاپ آنها نیست. این در مورد نحوه ارائه محصولات است. تبلیغات تلویزیونی جذاب اپل، عناصر طراحی وب زیبا، و طراحی تبلیغات وسوسه انگیز اپل فقطبه یاد داشته باشید که برند برای هر شرکتی منحصر به فرد است. چه چیزی این برند را از سایرین متمایز می کند؟ چگونه می‌توانید آن را در یک طراحی نشان دهید و محصول را در قفسه یا فروشگاه اینترنتی برجسته کنید؟ به هر حال، بدون این محصول، این شرکت ممکن است اصلا وجود نداشته باشد!

۵. تست، تست، تست

به عنوان یک طراح، می دانید که کار شما هرگز کامل نیست. روش‌های بی‌نهایتی برای نمایش اطلاعاتی که در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهید روی یک بسته وجود دارد. چندین ایده مختلف را مدلسازی کنید و خودتان به آنها نگاه کنید. کدام گزینه بیشتر برای شما و دوستانتان متمایز است؟ مهم است که نظرات دیگران را در اینجا دریافت کنید.

۶. نگاهی به رقبای خود بیندازید

 ممکن است ایده‌های واقعاً تازه‌ای داشته باشید، اما مطالعه ایده‌های رقابت همیشه ایده خوبی است. از فروشگاه هایی که محصول شما در آنها فروخته می شود بازدید کنید و به مکان نمایش و ارائه آن نگاه کنید. بدانید که آیا محصول از چیزی آویزان شده است، روی قفسه ایستاده است یا در صف پرداخت به نمایش گذاشته می‌شود. در صورت امکان، به برندهای نمایش داده شده در کنار فضای خود توجه داشته باشید. ببینید چه نوع سبکی دارند، از چه موادی برای بسته‌بندی استفاده می‌کنند و بسته بندی‌ها به چه اندازه باشند. دانستن رقابت نباید باعث شود که احساس ترس کنید. این باید باعث شود که شما برای انجام کاری که آنها انجام می‌دهند الهام بگیرید، اما بهتر است.

۷. در مسیر بمانید

اگر در حال طراحی بسته بندی برای چندین محصول در یک خط هستید، بسیار مهم است که به نظر برسد که آنها مرتبط هستند. آنها لازم نیست دوقلو یا سه قلو باشند بلکه آنها را به خانواده تبدیل کنید. اگر رنگ یکدست نیست، الگو را در آنجا نگه دارید. بسته بندی شما باید بدون فاصله گرفتن از این واقعیت که این محصولات به یکدیگر تعلق دارند، امکان تنوع را فراهم کند.

بسته بندی طراحی محصول قوانین طراحی 05

سازگاری بین محصولات تنها میزان شناختی که یک برند دریافت می کند را افزایش می دهد. به شرکت یا مشتری خود نشان دهید که این را درک می کنید. اگر در حال طراحی یک محصول مستقل هستید، این چیزی است که باید در نظر داشته باشید. آن محصول ممکن است برای همیشه مستقل نباشد، و ضروری است برای محض اطمینان هم که شده است طراحی خود را قابل تنظیم کنید.

۸. چاپ اولیه

این مانند چاپ یک سند نیست. مهم نیست که چقدر طراحی عالی است. اگر کیفیت بسته‌بندی بد باشد، فروش نخواهید داشت. هنگامی که طرحی را انتخاب کردید که در نهایی کردن آن احساس راحتی می کنید، مطمئن شوید که چاپگری دارید که تجربه چاپ بسته‌بندی را دارد. این مسئله باید در ابتدای فرآیند طراحی در نظر گرفته شود تا اطمینان حاصل شود که تمام کار سخت شما به یک نتیجه عالی منجر می شود. چاپگرهایی وجود دارند که در چاپ طرح های بسته بندی تخصص دارند و این چاپگرهایی هستند که باید از آنها استفاده کنید. اگر تجهیزات مناسب را در نزدیکی خود ندارید، کمی تحقیق کنید و مطمئن شوید که هر مکانی که انتخاب می‌کنید در چاپ طراحی بسته‌بندی تخصص دارد یا حداقل تجربه‌ای در این زمینه دارد.

منابع

https://learn.g2.com/packaging-design

برای ثبت امتیاز برای این پست کلیک کنید
تعداد امتیازات: 9 - میانگین امتیاز: 4.4

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

دریافت مشاوره

جهت دریافت مشاوره و راهنمایی درباره خدمات ایکاس با ما تماس بگیرید.

فراخوانی-اقدام