9 نکته حیاتی برای طراحی خلاقانه و موثر بسته بندی

9 نکته حیاتی برای طراحی خلاقانه و موثر بسته بندی

9 نکته حیاتی برای طراحی خلاقانه و موثر بسته بندی 750 501 ایکاس

9 نکته حیاتی برای طراحی خلاقانه و موثر بسته بندی

بسته بندی خلاق و فکر شده به این معناست که صاحبان کسب و کار زمانی را برای در نظر گرفتن کاربر نهایی و تجربه او با محصول اختصاص داده اند. بسته بندی یکی از بخش های مهم در تجربه کلی مشتری از برند است، بنابراین بسیار مهم است که چگونه به نظر می رسد، احساس می شود و کار می کند. در اینجا نه نکته برای طراحی بسته بندی خلاقانه ، چشمگیر و دوستدار کاربر، معرفی می کنیم.

1- تناسب بسته بندی و تجربه کلی از برند

بسته به مورد، بسته بندی می تواند شامل بسته بندی بیرونی، بسته بندی داخلی، بسته بندی محصول یا هر سه باشد. خواه شما محصولات خود را بصورت آنلاین می فروشید یا در فروشگاه، در نظر گرفتن بسته بندی به عنوان بخشی از تجربه کلی برند و نه بعنوان بخشی مجزا اهمیت بسیاری دارد. بسته بندی شما باید: – کلیتی از شخصیت و ارزش برند شما را نشان دهد – با سایر ابزارهای بازاریابی برندتان همخوانی داشته باشد – برای جامعه مخاطب طراحی شده باشد – بیشتر از یک بسته بندی صرف، یک تجربه برند باشد و حس خاصی را القاء کند. می تواند هیجان، الهام یا شعف را با طراحی خاص یا منحصر به فرد ایجاد کرد.

به عنوان مثال، GO-TO که محصولات محافظتی پوست برای خانم ها را بصورت آنلاین به فروش می رساند از بیانی طنزآمیز، دوستانه، شفاف استفاده می کند که در تمامی بخش های وب سایت، ایمیل ها، شبکه های اجتماعی و بسته بندی ها دیده می شود. بسته بندی آنها شامل بسته طراحی شده حمل محصولات، بسته بندی داخلی و بسته بندی محصول است. هر بسته همچنین حاوی کارتی است که با صدای و لحن آن برند، توضیح می دهد که از محصول چگونه باید استفاده کرد و یک شیرینی کوچک طراحی شده خاص که حاوی پیامی طراحی شده است. با انسجامی که بین تمامی نقاط تماس این برند وجود دارد آنها می توانند به پیام برند خود قدرت ببخشند و مشتریان خود را با تجربه ای منحصر به فرد ذوف زده کنند.

بیانی طنزآمیز، دوستانه، شفاف از برند GO_TO
                                                      بیانی طنزآمیز، دوستانه، شفاف از برند GO_TO

2- در نظر گرفتن ملزومات عملکردی ضروری

بسیار مهم است که اطمینان حاصل کنید تمامی ملزومات عملکردی ضروری را قبل از طراحی تصاویر و متن ها در نظر گرفته اید. باید ابتدا به این سوال ها پاسخ داده شود: – آیا بسته بندی نیاز به ارائه اطلاعات خاصی درباره محتوا یا نحوه استفاده از محصول دارد؟ (بعنوان مثال: اطلاعات ارزش غذایی، ایمنی یا دستورالعمل های ضروری) باید تلاش شود تمامی اطلاعات مورد نیاز تهیه شود. اطلاعاتی مانند علائم یا دستورالعمل ها باید پیش از مرحله طراحی، محیا شود تا مشخص باشد چه میزان فضا برای آنها مورد نیاز است.

اینکه آیا بسته بندی باید محصول را محافظت یا عایق کند؟ و این مساله چگونه طراحی را تحت تاثیر قرار می دهد. – آیا شرایط خاصی که کیفیت محصول را تحت تاثیر قرار دهد وجود دارد؟ آیا محصول زیر نور مستقیم خورشید آسیب می بیند؟ آیا نیاز به تهویه دارد؟ آیا نیاز به عایق رطوبتی دارد؟ آیا باید در دمای خیلی سرد یا خیلی گرم نگهداری شود؟ – آیا محصول اندکی پس از باز شدن غیر قابل مصرف خواهد بود یا تنها زمانی که محتویات بسته تمام شود باید آنرا دور انداخت؟ – چطور جاجا یا ارسال می شود؟ این عوامل، ملزومات و بایدهایی هستند که موجب ثابت ماندن کیفیت محصول می شوند. آنها نوع ماده، ابعاد و طراح کلی بسته بندی محصول را تعیین می کنند بنابراین باید قبل از شروع طراحی به آنها پرداخته شود.

3- محصول چگونه توسط کاربر مورد استفاده قرار خواهد گرفت؟

بسته بندی محصول باید تجربه استفاده از آن را بهبود ببخشد نه اینکه آنرا محدود کند. بنابراین بسیار مهم است که چگونگی و شرایط استفاده از محصول پیش از انتخاب نوع و طراحی بسته بندی آن مد نظر قرار بگیرد. چند پیشنهاد برای این منظور: – روندهای روز استفاده و مصرف محصول خود یا محصولات مشابه را پیگیری کنید. – آیا می توانید ایده ای خلاقانه را در طراحی بسته بندی خود بکار ببرید که استفاده از آنرا راحت یا بهره وری آنرا افزایش دهد؟ انتخاب یک بسته بندی اشتباه می تواند تاثیر مستقیمی بر روی فروش محصول داشته باشد. جابجا کردن محل قرارگیری تیغه برش در یکی از محصولات شرکت گلاد، باعث شد تا این شرکت برای جلوگیری از خسارات فروش، محل آنرا به جای قبل بازگرداند.

4- یک پیام ساده و روشن انتخاب کنید

بسته بندی ها معمولا در قفسه فروشگاهها و فضای مجازی با یکدیگر رقابت می کنند. بنابراین انتقال پیام به سریعترین روش ممکن یک امر ضروری است. شلوغ کردن بسته بندی با اطلاعات زیاد می تواند بسیا خطرناک باشد به همین دلیل پیام آن باید مستقیم باشد. اغلب، این پیام محدود می شود به محصولی که به فروش می رسد، نام برند آن و نهایتا یک یا دو مورد در مورد فروش محصول.

پیامی روشن در طراحی بسته بندی قلم مو
                                                              پیامی روشن در طراحی بسته بندی قلم مو

5- اطمینان از جذابیت و جلوه داشتن بسته بندی

اگر طراحی بسته قرار است با سایر برندهای موجود در بازار رقابت کند، مهم است که طرحی تاثیرگذار و جلوه گر داشته باشد. اما لزوما به این معنا نیست که بسته ای پر از رنگهای درخشان و نگارشهای بزرگ داشته باشیم. اگر سایر محصولات موجود در بازار را در نظر بگیرید و اینکه آنها چگونه به نظر میرسند، آنگاه می توانید محصول خود را متمایز کنید. یه این معنا که فرمی متفاوت در بسته بندی راهی هوشمندانه برای نمایش محصول است و انتخاب رنگی متمایز و کمتر استفاده شده یا ترکیب بندی های نامتعارف نیز میتواند به این مساله کمک کند. درحالیکه مجال زیادی برای خلاقیت وجود دارد اما نباید ارزشهای متعارف یک صنعت را نادیده گرفت و مشتریان را دچار سردرگمی کرد. این امر بخصوص در مورد محصولات شیمیایی صادق است. بدلیل اینکه هیچ کسی نمی خواهد محصولی شیمیایی را خریداری کند که شباهت زیادی به محصولات خوراکی دارد.

بیان اطلاعات ضروری در بسته بندی - طعم محصول
                                                    بیان اطلاعات ضروری در بسته بندی – طعم محصول

6- مشتریان را فریب ندهید

از این مورد باید به سرعت عبور کنیم اما برخی اوقات برندها از مرز خلاقیت عبور می کنند و وارد حیطه بی صداقتی می شوند. از جنبه بصری گرفته تا نگارشی، اطمینان حاصل کنید که طراحی بسته بندی شما واضح و صادق است. در حالیکه تلاش می کنید محصول خود را در بهترین شرایط ممکن توصیف کنید اما باید بدانید که محصول و برند خوب نیازی به تحریف واقعیت ندارد. بعنوان مثال یکی از تولید کنندگان داروی نوروفن بدلیل اینکه ادعای برطرف کردن نوع خاصی از درد را بصورت نادرست روی بسته خود درج کرده بود 2 میلیون دلار جریمه شد.

7- برای کمترین ضایعات تلاش کنید

کاهش ضایعات در بسته بندی یکی از مهمترین ملاحظات است. نه تنها بدلیل فضاری که از طرف مشتریان از جهت آلوده نکردن محیط زیست وجود دارد، بلکه بدلیل اینکه کاهش ضایعات بسته بندی، هزینه های تولیدی را کاسته و بهره وری را افزایش می دهد. راههایی که برای کاهش ضایعات می توان در نظر داشت عبارتند از: – استفاده از مواد بازیافت شده به عنوان بخشی از بسته بندی – کاهش وزن و ابعاد محصول و بسته آن – تشویق مشتریان به استفاده مجدد از بسته بندی – یافتن راههایی برای استفاده از دورریزهای بسته بندی است.

8- در نظر داشتن نیازهای آینده بسته بندی

درحالیکه ممکن است شما تنها تولید یک محصول را شروع کرده باشید، اما اگر به گسترش محصولات خود در آینده می اندیشید ارزش این را دارد که به طراح بسته بندی خود این مساله را متذکر شوید. با درنظر گرفتن این مساله، زمانی که بخواهید یک طعم، رایحه یا نسخه جدیدی از محصول خود را رونمایی کنید، طراحی بسته بندی جدید می تواند به راحتی در ادامه طرح محصولات قبلی قرار بگیرد.

یک طراحی خوب بسته بندی مشتریان را فریب نمی دهد
                                                          یک طراحی خوب بسته بندی مشتریان را فریب نمی دهد

9- بسته بندی چگونه چاپ خواهد شد؟

پیش از اینکه طرح بسته بندی خود را نهایی کنید ایده خوبی است که صحبت مختصری با یک ناظر چاپ داشته باشید و از چیزی که می خواهید داشته باشید، اطمینان حاصل کنید. برخی اوقات موانعی خاصی در چاپ برخی طرحها وجود دارد یا هزینه بالایی برای برخی ایده ها وجود دارد. متخصصان چاپ همچنین میتوانند خطوطی را برای طراح شما ترسیم کنند تا برای طراحی بسته بندی از قبل دستورالعملی را در اختیار داشته باشد. کیفیت چاپ بسیاری از اوقات می تواند بعنوان یکی از مزیتهای رقابتی برای محصول شما عمل کند. با اینکه زندگی ما پر از بسته بندی های گوناگون است، ما به ندرت درباره جزئیات که ما را به خرید یا عدم خرید یک کالا تشویق میکنند فکر نمی کنیم. این وظیفه بازاریابان و طراحان است که درتعامل با تولیدکنندگان، بسته بندیهایی فکر شده، مناسب برای استفاده کننده و با تجربه ای خوب را خلق کنند.

در نظر گرفتن شرایط چاپ روی بسته بندی
                                                  در نظر گرفتن شرایط چاپ روی بسته بندی

دریافت مشاوره در مورد خدمات استودیو ایکاس

جهت دریافت مشاوره در مورد خدمات استودیو ایکاس در حوزه طراحی محصول، طراحی صنعتی و مدلسازی و … با ما تماس بگیرید.

برای ثبت امتیاز برای این پست کلیک کنید.
[امتیاز کلی: 2 میانگین امتیاز: 5]