طراحی تخت مراقبت ویژه بیمارستانی

طراحی-صنعتی-طراحی-محصول-تخت-بیمارستانی-تجهیزات-پزشکی

طراحی تخت مراقبت ویژه بیمارستانی

شمار زیادی از تخت‌های موجود بیمارستانی در کشور ما، بسیار قدیمی و فاقد امکانات و تجهیزات ایمنی لازم هستند. نیازهای جسمی و روانی این بیماران حساس در دوره نقاهت توسط این تخت‌ها نمی‌تواند به طور کامل تامین شود. در حال حاضر این مسئله مشکلات فراوانی را برای بیماران و پرسنل بیمارستان به خصوص پرستاران ایجاد کرده است. مشکلاتی از قبیل عدم تطابق فرهنگی تخت با کاربران، ایمنی پایین تخت‌ها و جابه‌جایی دشوار بیماران. تخت‌های مراقبت ویژه، یکی از مجهزترین و حساس‌ترین تجهیزات مراقبتی از بیماران با وضعیت وخیم هستند. نیاز به تامین فضایی مناسب برای شرایط خاص بیماران، نیاز به دسترسی سریع به امکانات متنوع درمانی و مراقبتی، تناسب با طیف گسترده‌ای از بیماران با ویژگی‌های متفاوت جسمی از جمله مواردی هستند که طراحی این تخت‌های مراقبتی را دشوار می‌کنند.

از طرف دیگر تخت بیمارستان باید به گونه‌ای طراحی شود که از نظر ساخت و تولید راحت باشد و کیفیت فرمی مطلوب را داشته باشد. این مسئله در فرم تمامی قطعات این تخت لحاظ شده است. این ملاحظات در نهایت، قیمت پایین‌تر محصول را به همراه دارد.

چالش‌های طراحی محصول

مشاهده کاربران در وضعیت‌های واقعی زندگی برای درک رفتار آنان و نحوه برخورد آنان با محصولات پیرامونشان می‌تواند برای طراحان اطلاعات مفیدی را به همراه داشته باشد. برای بهبود یا ساخت یک محصول جدید، دیدن و شنیدن مشکلات و نحوه برخورد کاربر در برخورد با محصول اولین گام حیاتی برای آغاز فرایند طراحی و رسیدن به راهکار مطلوب دیزاین محسوب می‌شود. مهم‌ترین مسئله در طراحی تخت بیمارستانی تعدد پارامترهایی است که باید طراح از ابتدای فرآیند طراحی تا انتهای مسیر و تولید محصول در نظر داشته باشد. به عنوان مثال پارامترهای مختلف از قبیل ارگونومی، قیمت، ایمنی و استانداردهای طراحی تخت (( FDA، طراحی فرم بدنه تخت و واسط کاربری کنترل کننده های تخت همه به صورتی سیستماتیک به هم مرتبط می باشند، همپوشانی که این پارامترها نسبت به هم دارند بزرگترین چالش طراحی این محصول به شمار می رود.

طراحی تجهیزات پزشکی طراحی صنعتی طراحی محصول
طراحی تجهیزات پزشکی طراحی صنعتی طراحی محصول

ویژگی‌های طرح ارائه شده

در این پروژه طراحی نگاهی کلی به آسیبهای احتمالی در رابطه با تخت‌های موجود شد و دلایل این آسیب‌ها ریشه‌یابی گردید. در این آنالیز برای هر آسیب نمودار جدایی ترسیم شد که در نهایت تیم طراحی به دلایل اولیه هر آسیب در انتهای هر موضوع دست یافتند. اطلاعات اولیه مربوط به این آسیب‌ها از طریق مصاحبه با پرسنل مرکز قلب تهران، بیمارستان کسری کرج و بیمارستان هاشمی نژاد، مطالعه گزارش‌های بخش کنترل کیفی این بیمارستان‌ها و مطالعه منابعی که در مورد آسیب‌ها و ایمنی مربوط به تخت‌های بیمارستانی است و مشاهدات شخصی تیم طراحی بدست آمده است. که در نهایت نتایج بدست آمده به صورت‌های پارامترهای دسته‌بندی شده و با توجه به توانایی‌ها و امکانات تولید کننده و هزینه‌های تولید در قالب طرح‌های کانسپ ارائه گردید و پس از ارزیابی طرح‌‎ها و انتخاب طرح نهایی وارد فاز طراحی جزئیات و طراحی برای تولید گردید.

برای ثبت امتیاز برای این پست کلیک کنید
تعداد امتیازات: 2 - میانگین امتیاز: 5

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

از ما بپرسید

جهت دریافت مشاوره و راهنمایی درباره این نمونه کار و سایر خدمات ایکاس با ما تماس بگیرید.

فراخوانی-اقدام