ارگونومی چیست؟ اهمیت ارگونومی در طراحی محصول و طراحی بسته بندی

فهرست مطالب

اصطلاح “ارگونومی” از دو واژه “ارگون” به معنای کار، و “نومی” به معنای قوانین طبیعی تشکیل شده است. متخصصان ارگونومی، توانایی های انسان را در ارتباط با فعالیت های کاری، مطالعه و بررسی می کنند. هرچند، امروزه این اصطلاح برای بیان علم “طراحی شغل با توجه به ویژگی های کارگر و نه منطبق کردن او با کار” استفاده می شود. ارگونومی تمام جنبه های یک شغل را در بر می گیرد. از استرس های فیزیکی که در مفاصل، ماهیچه ها، اعصاب، تاندون ها و استخوان ها رخ می دهد تا عوامل محیطی که شنوایی، دید، راحتی و سلامت عمومی را تحت تاثیر قرار می دهد.

ارگونومی در بسته بندی

گرچه تصور عموم بر این است که ارگونومی محدود به فضای کار می شود، در این مقاله به بررسی قابلیت های کاربردی ارگونومی در طراحی ظروف بسته بندی می پردازیم. یکی از تعاریف رایج درباره ارگونومی این است: دانش کاربردی طراحی ابزارآلات در کنار طراحی محیط کار با هدف بیشینه کردن بهره وری از طریق کاهش ناراحتی و خستگی ناشی از عملیات ها. با بسط دادن این تعریف، نتیجه میگیریم که ارگونومی دانش کاربردی طراحی ساختاری بسته بندی است که برای بیشینه کردن تاثیرگذاری و راحتی استفاده کاربر از طریق کاهش سردرگمی و ناراحتی او انجام می شود.
همچنین می توان گفت که ارگونومی باعث می شود تا بسته بندی متناسب با هر مصرف کننده باشد و طراحی ساختاری آن، جنبه های گوناگون فیزیکی، روانی و اجتماعی استفاده کننده را در ارتباط با بسته بندی حل می کند. اگر تا اینجا این تحلیل را نپذیرفته اید بهتر است سردرگمی مردم را بدلیل باز شدن بسته ها و دوباره بستن آنها در نظر بگیرید. وقتی به ظروف نوشیدنی و بخصوص ظروف بزرگ آب میوه یا نوشابه نگاهی می اندازیم، به راحتی در می یابیم که طراحی بسته بندی، نقشی فراتر از دستگیری و جابجایی آن دارد.
به عنوان نمونه در کوکاکولا و پپسی کولا، با کاهش ضخامت ماده پلاستیکی هر دو، جابجایی ظرف های دو لیتری می تواند به تخریب آنها منجر شود. به این منظور که درصورت برداشتن درب، با یک فشار معمولی، ظرف کاملا فشرده و تخریب شود. بدلیل این نازکی، نمی توان این ظروف را به راحتی در دست گرفت و محتویات آن را داخل لیوان ریخت. یا حتی ممکن است محتویات ظرف های بزرگ قابل ریختن در ظروف دیگر مانند لیوان را نداشته باشند. نه پپسی و نه کوکاکولا و نه بسیاری از تولیدکنندگان این محصولات، قابلیت در دست گیری ظروف را بعنوان مساله ای ساختاری در نظر نمی گیرند.

فرم کلی دو ظرف بزرگ نوشیدنی از برندهای شناخته شده
                                               فرم کلی دو ظرف بزرگ نوشیدنی از برندهای شناخته شده

بگذارید مساله کمی باز تر کنیم. یکی از معایب شناخته شده طراحی بسته بندی ظروف پلاستیکی نوشیدنی، و یکی از عوامل کلافگی استفاده کنندگان آنها همین قابلیت خرد شوندگی جهت بازیافت است. بخصوص در مورد ظروف نازک که محتویات آنها هنگام باز شدن به بیرون پرتاب می شود. این مساله با ادعای رعایت اصول دوستدار محیط زیست انجام می شود اما اصول ارگونومیک را نادیده می گیرد. به این صورت که کمترین میزان مواد در ظرف به کار رود درحالیکه بیشترین میزان محتویات در بسته بندی جای بگیرد. تولید سبک ترین ظرف دنیا باعث افتخار یک تولید کننده خواهد بود.

ظرف های آب میوه در اندازه های بسیار بزرگ
                                                              ظرف های آب میوه در اندازه های بسیار بزرگ

هنگامی که ظروف پلاستیکی با محتویات غیرگازدار پر می شوند بدلیل پر بودن ظرف از مایع، استحکام نسبتا خوبی خواهند داشت اما پس از باز شدن بسته بندی ظرف، مقاومت قبلی دیگر وجود نخواهد داشت. بر اساس تصویر پتنت زیر می توان مشاهده کرد که هر ظرف از سه بخش اصلی تشکیل شده است. استوانه ای بلند که در میانه بدنه به داخل کوچک می شود و توسط حلقه هایی منظم، نسبت به تنش های وارده مقاوم خواهد بود. این تورفتگی علاوه بر ایجاد استحکام و امکان فشرده سازی تخریبی بسته بندی پس از استفاده، چنگش خوبی را نیز برای در دست گرفتن ایجاد می کند. بافتی که از این حلقه های 60 تا 100 میلیمتری بدست می آید ناهمواری مناسبی برای چنگش ایجاد می کند.

ergonomics packaging design 1 ارگونومی چیست؟ اهمیت ارگونومی در طراحی محصول و طراحی بسته بندی
برای ثبت امتیاز برای این پست کلیک کنید
تعداد امتیازات: 2 - میانگین امتیاز: 5

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

دریافت مشاوره

جهت دریافت مشاوره و راهنمایی درباره خدمات ایکاس با ما تماس بگیرید.

فراخوانی-اقدام