گروه تمرکز چیست؟

فهرست مطالب

گروه تمرکز

تشکیل گروه‌های تمرکز یکی از روش های کیفی معمول در تحقیقاتی است که اغلب توسط پژوهشگران بازاریابی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گروه برای ارزیابی نظرات، احساسات، و نگرش گروهی خاص از شرکت‌کنندگان در مورد یک محصول، خدمات، کمپین بازاریابی، یا یک نام تجاری بکار می‌رود. همچنین این روش می تواند یک ابزار محک خوب برای دریافت بازخورد و نظرات افراد درباره ی محصولات کنونی و یا محصولات جدید پیش از ورود به بازار رقابت باشد.

لابراتوار گروه تمرکز شرکت کننده ها و هدایتگر داخل اتاق و محققان بیرون از اتاق حضور دارند

چیدمان معمول در گروه تمرکز به گونه ای است که افراد به دور یک میز مینشینند و یک میکروفون ساده در مرکز میز قرار دارد. یک دوربین هم برای ثبت تصاویر بکار گرفته میشود. اغلب یک آینه ی یک طرفه وجود دارد تا کارفرمایان بتوانند روند انجام کار را مشاهده کنند. یکی از انتقاداتی که به محیط گروه تمرکز وجود دارد این است که محیطی رسمی دارد.این برای محققان بسیار مهم است که محیط انجام پژوهش بر روی بینش و احساس پرسش شوندگان تاثیر نگذارد.

نقطه قوت گروه های تمرکز، در پویایی گروه تشکیل شده می باشد. اگر یک ناظر با تجربه به درستی گروه را هدایت و رهبری کرده و افراد را با هم هماهنگ کند، شرکت کنندگان می توانند به سرعت و آزادانه (بدون اینکه ترس از قضاوت شدن داشته باشند) تجارب خود، داستان ها، خاطرات، ادراکات، نیازها و تخیلات خود را پیرامون موضوع مورد بررسی به اشتراک بگذارند. یک ناظر یا مصاحبه گر خوب می تواند با کمک تمامی افراد گروه به یک بینش حداکثری در مورد هر یک از مسائل مربوط به طراحی دست یابد.

این ببینش در مورد مسایل زیر بدست می آید:

  • بازبینی فرآیندهای هایی که بیش از یک دوره طولانی زمان می برد.
  • توضیحاتی از آنچه که در مورد وضعیت فعلی مطلوب نیست.
  • کشف احساسات درونی شرکت کنندگان در مورد فرایند مساله ی مورد طراحی. (احساساتی مثل ترس، عدم اطمینان، کلافه شدن یا عصبانیت)
  • کاوش و استخراج راهکارایی که شرکت کنندگان برای بهتر شدن وضعیت موجود ارائه می دهند.
  • آموختن از آنچه که شرکت کنندگان با یکدیگر به اشتراک می گذارند.
  • درک ساختارها و مدل های ذهنی به اشتراک گذاشته شده توسط اعضای گروه.

هنگام تجزیه و تحلیل داده های گروه تمرکز، منطق شرکت کنندگان برای رسیدن به نتیجه را بازبینی کنید. همچنین، توجه خاص به داستان هایی که آنها میگویند و استعارات و تمثیل هایی که استفاده می کنند، داشته باشید. و اینکه چگونه آنها تجربیات خود، ترجیحات، و خاطرات را توصیف می کنند. با تکرار موضوعات و زمینه هایی که واکنش های قوی شرکت کنندگان را به دنبال دارد، شما می توانید به یک تجزیه و تحلیل دقیق از مساله موجود دست یابید.

گروه تمرکز در فضای بدون تجهیزات خاص شرکت کننده ها و هدایتگر دور یک میز به گفتگو مشغولند

بر اساس این روند، یک مصاحبه گر ماهر، قادر خواهد بود بی واسطه به بینش و فرضیه ای دست یابد که در غیر این صورت به ارزیابی و تحقیق بسیار بیشتری نیاز می بود. گروه های تمرکز همیشه باید روش های کمی و کیفی را به خوبی انتخاب کنند تا بتوانند به بررسی نگرش و رفتار کاربران در یک بستر واقعی استفاده از محصول یا خدمات طراحی شده، بپردازند. نتایجی از گروه های تمرکز بدست می آید هرگز نباید برای تمام جامعه بسط و تعمیم داده شود.

متمرکز گروه تمرکز چیست؟

ترجمه و گردآوری : مهیار ستاری

برای ثبت امتیاز برای این پست کلیک کنید
تعداد امتیازات: 2 - میانگین امتیاز: 5

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

دریافت مشاوره

جهت دریافت مشاوره و راهنمایی درباره خدمات ایکاس با ما تماس بگیرید.

فراخوانی-اقدام