طراحی بسته بندی زعفران

طراحی بسته بندی زعفران مسرت


طراحی هویت برند و بسته بندی زعفران

کارفرما: صنایع غذایی مسرت (۱۳۹۳)
نظارت چاپ: شرکت چاپ و بسته بندی ایده طراحان اطلس

گروه  مسرت برای تولید و عرضه محصولات زعفرانی و انواع ادویه در سال ۱۳۹۳ در یزد تاسیس شد. پس از تحقیقات اولیه‌ی بازار و بررسی گروه هدف، چشم‌انداز و اهداف اصلی این مجموعه به صورت زیر تعریف شد:

  • رسيدن به سطح بهترین برند محصولات زعفرانی در ایران
  • رسيدن به سطح بهترين صادر کننده محصولات زعفران از ايران با توانايي رقابت با بهترين برندهای جهاني زعفران
  • ارائه‌ی ارزش واقعی و اصیل زعفران ایرانی، مطابق شان يک سوغات عالی از ایران

بر پایه این اهداف پروژه طراحی هویت و بسته‌بندی این محصول در استودیو طراحی ایکاس انجام شد. واژه اصالت به عنوان شعار اصلی این برند، در هویت بصری و طراحی بسته‌بندی زعفران وارد گردید. به علاوه در این طراحی، خلاقیت فرمی در مقایسه با دیگر نمونه‌های موجود در بازار به وضوح قابل مشاهده است.

طراحی بسته بندی زعفران
طراحی بسته بندی زعفران


چالش‌های طراحی محصول

تیم طراحی استودیو ایکاس دو کلیدواژه‌ی “نوآوری” و “اصالت” را بعنوان اصلی‌ترین پایه‌های تعریف هویت این برند در نظر گرفتند. در نهایت، هویت برند مسرت، با هدف خلق تجربه‌های نوین در استفاده از محصولاتی کهن و با اصالت و نیز نگاهی نو به سبک زندگی، به ویژه سبک زندگی ایرانی، فرآیند طراحی را آغاز نمود.

طراحی بسته بندی زعفران مایع


ویژگی‌های طرح ارائه شده

در این راستا شعار “نگاهی نو به اصالت” به عنوان نمادی از رویکرد اصلی برند انتخاب شد. هم‌چنین ترکیب دو کلیدواژه‌ی “نوآوری” و “اصالت” منبع الهام تیم طراحی گرافیک برای خلق هویت بصری برند مسرت بوده است. طرح و نقوش ایرانی موجود در معماری و فرش ایرانی الهام بخش طراحی بطری مایع زعفران، قرار گرفت. قابلیت دیده شدن مایع زعفران، ایجاد کنتراست رنگی بین مایع زعفران و بسته‌بندی مقوایی برای سهولت شناسایی سریع محصول در قفسه‌های فروشگاهی، قابلیت توسعه هویت محصول در محصولات آینده شرکت مسرت در جهت حفظ جذابیت و القای هم‌خانواده بودن محصولات مسرت‌، توجه به کاربردی بودن یا عملکرد بسته‌بندی که به فرم، ابعاد و چنگش ظرف یا ساختار بسته‌بندی مربوط می‌شود از جمله مواردی است که در طراحی بسته‌بندی این محصول در نظر گرفته شده است.

طراحی بسته بندی زعفران
طراحی بسته بندی زعفران مایع