خدمات طراحی UI/UX

تجربه کاربری (UX) و رابط کاربری (UI) مولفه‌های بسیار تعیین کننده در هر محصول دیجیتالی است. مخاطبان شما در اولین مرحله ظاهر محصول شما را قضاوت می‌کنند و سپس تصمیم به استفاده از آن می‌گیرند. یک UI مناسب می‌تواند مخاطبان بیشتری را به محصول شما جذب کند و یک UX خوب استفاده از محصول شما را لذت بخش و دلپذیر می‌کند و در نتیجه باعث ماندگار شدن کاربران فعلی، و جذب کاربران جدید می‌شود. بنابراین یک طراحی UI/UX مناسب فرآیند فروش را تسریع می‌کند، باعث آسان تر شدن ارتباط با کاربران می‌شود و نهایتا رضایت کاربران شما را افزایش می‌دهد.

رابط کاربری محصولات دیجیتال

اگر قصد تولید یک محصول دیجیتال دارید که از طریق نمایشگر با کاربر ارتباط برقرار می‌کند، به یک رابط کاربری مناسب و خاص آن محصول نیاز دارید. معمولا به دلیل محدودیت‌ها و تفاوت‌هایی که نمایشگر محصولات دیجیتال با تبلت و موبایل دارند، طراحی رابط کاربری آن‌ها از نظر پیچیدگی و سناریو استفاده نیز متفاوت است.

طراحی وب‌سایت

طراحی وب سایت ها به شکل واکنش گرا (Responsive) انجام می‌شود. به این صورت که یک طراحی از آن برای نسخه موبایل، و یک طراحی برای نسخه دسکتاپ ارائه می‌شود. هدف از این کار حفظ دسترسی پذیری و تجربه مناسب در دستگاه های مختلف و ابعاد متفاوت است.

طراحی اپلیکیشن موبایل

طراحی اپلیکیشن های موبایل معمولا برای دو سیستم عامل اندروید و IOS انجام می‌شود. اپلیکیشن ها هم مانند وب سایت باید طوری طراحی شوند تا روی موبایل های مختلف با ابعاد متفاوت، همچنان زیبایی و کارایی خود را حفظ کند.

طراحی وب اپلیکیشن‌ها

طراحی رابط کاربری وب اپلیکیشن‌ یا نرم افزارهایی که بدون اینترنت قابل استفاده نیستند، با هدف ایجاد تجربه کاربری جذاب، دستیابی به بهینه‌ترین عملکرد و راحتترین فرآیند استفاده در استودیو ایکاس توسط طراحان با تجربه انجام می‌شود.

چرا ایکاس

شناخت کاربر

تیم طراحان ایکاس با با تجربه کافی در زمینه شناخت کاربر از جنبه‌های شخصیتی، نیاز، رفتار، باید و نبایدها و محدودیت‌ها بهینه‌ترین طراحی رابط کاربری را به مشتریان خود ارائه میدهد. به این صورت تجربه کاربری دلنشینی را برای کاربر آن فراهم خواهد کرد.

تسلط

در طراحی رابط کاربری، ابزارهای شناختی و اجرایی زیادی وجود دارد که طراح با تسلط کامل بر آن‌ها، محصول کاملی را در اختیار مشتریان قرار میدهد. این ابزارها در فرآیند طراحی برای هدایت روند به سمت محصول کارآمد به کار می‌روند.

به‌روز بودن

در همه‌ شاخه‌های طراحی، اعم از طراحی UI و UX، به روز بودن و پیروی از ترندهای طراحی، آشنایی کامل با سبک‌ها و توانایی هدایت فرآیند بر اساس آن‌ها، از اهمیت زیادی برخوردار است. این مهارت به پایدار بودن طرح و در ذهن ماندن آن کمک زیادی می‌کند.

فرآیند طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری

پژوهش-و-تحقیق-فرآیند-طراحی-UI-UX-رابط-کاربری-تجربه-کاربری-01

۱. تعریف پروژه و پژوهش

در شروع فرآیند طراحی، تیم ایکاس اطلاعات مورد نیاز را از کارفرما دریافت می‌کند و سپس وارد فاز تحقیق و پژوهش پروژه می‌شود .در این فرآیند با بهره‌گیری از موارد متعددی همچون نظر سنجی و مصاحبه با کاربران، تحلیل بازار و رقبا سعی می‌شود ابعاد کلی پروژه، زمان مورد نیاز، ویژگی‌ها، الزامات و داده‌های مورد نیاز آن مشخص شود و سپس این داده‌ها مرتب و آماده استفاده در فاز بعد می‌شوند

۲. تجزیه و تحلیل

در این مرحله تیم طراحی سعی می‌کند ارتباطی منطقی میان داده ها برقرار کند و نهایتا به جمع بندی برسد که در ادامه، طراحی و ایده پردازی بر اساس ان توسعه پیدا کند. ساخت داستان کاربر(user story)، پرسونای کاربر (user persona) و آنالیز داده از مراحل این فاز هستند.
هویت بصری، UI UX طراحی رابط کاربری طراحی تجربه کاربری 01 خدمات طراحی UI/UX
پردازی فرآیند طراحی UI UX رابط کاربری تجربه کاربری 02 خدمات طراحی UI/UX

۳. ایده پردازی و طراحی

در این فاز تیم طراحی بر اساس نتایج فاز های قبل شروع به ایده پردازی کلی می‌کند که حاصل آن می تواند اسکچ های دستی یا اسکچ های کلی در نرم افزار باشد.  سپس مسیر حرکت کاربر (User Flow) و معماری اطلاعات برای چند ایده منتخب ساخته می شود و نهایتا چند نمونه کلی مورد ارزیابی و قضاوت قرا می‌گیرند. پس از آنکه ایده نهایی انتخاب شد، طرح خطی (Wireframe) آن طراحی می شود. با انجام این مورد، ساختار کلی محصول و بیشتر ویژگی ها و نکات UX آن مشخص می شود. پس از آن، تیم طراحی، سامانه طراحی پروژه (Design System) را طراحی می کند و سپس بر اساس آن UI محصول طراحی می شود.

۴. توسعه و ارزیابی

پس از تکمیل شدن طراحی UI، پروتوتایپ تعاملی آن ساخته می‌شود تا بتوان پیش از ساخت محصول نهایی، آن را مورد ارزیابی قرار داد و مشکلات احتمالی آن را برطرف نمود. در این مرحله بسته به نوع پروژه و شرایط از تست‌های مختلفی جهت ارزیابی نمونه اولیه استفاده می‌شود مانند تست دسترسی پذیری، تست آ/ب و غیره. نهایتا پس از انجام تغییرات و اصلاح طراحی، فایل نهایی طراحی همراه با تمام اطلاعات لازم، به کارفرما تحویل داده می‌شود.

ارزیابی فرآیند طراحی UI UX رابط کاربری تجربه کاربری 01 خدمات طراحی UI/UX

نمونه کارهای طراحی UI/UX

پرسش‌های رایج

فرآیند طراحی رابط و تجربه کاربری با تحقیق و تعریف مسئله شروع می‌شود. در ادامه معماری اطلاعات و وایرفریم‌ها ساخته شده و  تست قابلیت استفاده روی کاربران بالقوه ی شما انجام می‌شود تا چالش‌ها و مشکلات کاربری و علت وقوع آن‌ها مشخص گردد. پس از آن رابط کاربری طراحی شده و در صورت تایید کارفرما و طراح، بخش فرانت اند (Front-End) آن توسط برنامه نویسِ شما، با نظارت طراح رابط کاربری برای آزمایش و ارزیابی کاربری تکمیل می‌شود.

طراحی باید بر حوزه‌های بسیاری از جمله هویت برند، گرافیک،‌ ارگونومی و افوردنس تسلط داشته باشد. هر اندازه این تسلط و تجربه بیش‌تر باشد، خروجی بهتر و حرفه‌ای‌تری خواهد داشت. اما فاکتورهایی وجود دارد که باعث می‌شوند قیمت هر پروژه با پروژه دیگر متفاوت باشد:

  • تعداد کنترلرها و عملگرها
  • پیچیدگی روابط بین مولفه‌ها
  • تعداد صفحات
  • حساسیت اطلاعات و …

یک UI مناسب می‌تواند مخاطبان بیش‌تری را به محصول شما جذب کند و یک UX خوب استفاده از محصول شما را لذت بخش و دلپذیر می‌کند و در نتیجه باعث ماندگار شدن کاربران فعلی، و جذب کاربران جدید می‌شود. بنابراین یک طراحی UI/UX مناسب فرآیند فروش را تسریع می‌کند، باعث آسان تر شدن ارتباط با کاربران می‌شود و نهایتا رضایت کاربران شما را افزایش می‌دهد.

طراحی رابط و تجربه کاربری منحصر به اجرای آن نیست. بلکه مهم‌ترین قسمت آن طراحی رابط با توجه به سناریو استفاده و کاربر آن برای خلق بهترین تجربه‌ی کاربری ممکن برای کاربر شماست. این طراحی نباید فقط زیبا باشد، بلکه انتخاب تک تک جزيیات آن باید بر اساس الزامات عملکردی، هویت برند، کاربر و تناسب بین اجزا باشد که همه‌ی این‌ها بر اساس تجربه و تحقیق طراحان به دست می‌آید. به همین دلیل باید بگوییم خیر!

 

برای ثبت امتیاز برای این پست کلیک کنید
تعداد امتیازات: 2 – میانگین امتیاز: 5

دریافت مشاوره و سفارش طراحی UI UX

جهت دریافت مشاوره و راهنمایی درباره خدمات طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری ایکاس با ما تماس بگیرید.

فراخوانی-اقدام

فرم ثبت نام دوره مقدماتی تجربه طراحی محصول

لطفا جهت ثبت نام در دوره، اطلاعات زیر را وارد کنید و در صورت نیاز به راهنمایی یا اطلاعات بیشتر با شماره 09126088533 تماس بگیرید.