طراحی بسته بندی مواد شوینده بهداشتی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

فهرست مطالب

نظافت خانه همیشه بخش مهمی از یک سبک زندگی سالم بوده است، اما امروزه به بخشی اجباری از روال روزانه ما تبدیل شده است. همه ما هنوز در حال تلاش برای پذیرفتن شرایط جدیدی به نام زندگی روزمره جدید هستیم. ما عادت کرده‌ایم که همه چیز را از میوه‌ها و سبزیجات گرفته تا سطوح خانه، موبایل و هر چیزی که با ما در تماس است را ضدعفونی کنیم تا از انتقال ویروس جلوگیری کنیم.

اگر وقتی خانه‌تان تمیز و عاری از ویروس است خوشحال تر هستید، شما تنها نیستید. طبق نظرسنجی Clorox، 80 درصد از مصرف کنندگان گزارش می‌دهند که در یک فضای تمیز احساس آرامش بیش‌تری دارند، در حالی که 72 درصد می گویند که بهره وری بیشتری دارند و 60 درصد استرس کمتری دارند.

بنابراین جای تعجب نیست که مصرف‌کنندگان به طور منظم برای خرید پاک کننده‌ها، ضد عفونی‌کننده سطوح، مواد شوینده ظرف و سایر محصولات خانگی هزینه می‌کنند. اما اکنون برندها با توجه به مواد تشکیل‌دهنده، موضع آن‌ها در مورد مسائل مربوط به زمین، پایداری و البته قراردادن همه آنها در طراحی که حداکثر کارایی و تسهیلات را ارائه می‌دهد، شفاف‌تر شده‌اند.

طراحی بسته‌بندی بهداشتی محصولات تمیز‌کننده مرسوم به طور سنتی پر زرق و برق بوده و با عناصر بصری مانند گرادینت‌ها و تغییرات فام رنگی برجسته می‌شود که میزان تمیزی آن‌ها را تقویت می‌کند. در مقابل، طراحی محصول طبیعی اغلب دارای ساختارهای سفید یا شفاف و پالت های رنگی ساده است که نشان دهنده صداقت و خلوص محصولات است. در حال حاضر به خصوص پس از کووید-19، مردم محصولاتی را می‌خواهند که از مواد طبیعی و سازگار با محیط زیست با بوی تمیز، تازه و بدون بوهای شیمیایی تند یا مواد مضر ساخته شده باشد. در آینده می‌توان انتظار داشت که مواردی از جمله محصولات سه‌در یک (Three in one) ، قابل‌ پرکردن مجدد (refillable) و اندازه‌های در حال حرکت (on-the-go sizes) را در بسته‌بندی‌های تمیزکننده خانگی، شاهد باشیم.

 

بسته بندی انواع مواد شوینده و محصولات بهداشتی

۱. طراحی بسته‌بندی مراقبت از فرش

بسته‌بندی مراقبت از فرش را، اگر در هر مرکز خریدی در قفسه ببینید، به دلیل رنگ های پر زرق و برق آن، به راحتی قابل شناسایی است تا مورد پسند جهت خرید ( خرده‌فروش پسند) و نمایان شود. بسته به نوع محصول، طراحی بسته بندی آن برنامه‌ریزی شده است. دستورالعمل استفاده، مقدار مورد نیاز و فرآیندهای فنی آن هم در طراحی بسته‌بندی ذکر شده است.

مزایای محصول از جمله نرم‌کننده اضافی، استفاده سریع، ظاهری جدید و غیره در طراحی لیبل بسته‌بندی ذکر شده است. بسته به نوع محصول، شکل ظرف بسته‌بندی و طراحی آن نیز ،با قابلیت‌های کاربرپسند (User Friendly)، متفاوت خواهد بود.

طراحی-بسته-بندی-شوینده-خانگی-طراحی-محصول-هویت-بصری-01

۲. طراحی بسته‌بندی پاک کننده‌های ضدعفونی کننده

دو نوع ضدعفونی‌کننده وجود دارد که یکی ضدعفونی‌کننده سطوح و یا ضدعفونی‌کننده میوه‌ها و سبزیجات است. در طراحی بسته‌بندی مواد ضد عفونی کننده میوه و سبزیجات، تمرکز باید بیشتر بر این باشد که طراحی بسته بندی خانگی و دلپذیر به نظر برسد که بتواند در آشپزخانه نیز نگهداری شود. طراحی آن باید به اندازه کافی زیبا باشد که خانه را آراسته کند، زیرا روی چیزی که برای شما خوراکی است استفاده می شود، بنابراین طراحی نباید به طور جدی به لوازم بهداشتی مربوط باشد. در طراحی بسته بندی محصولات ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات باید به نحوی طراحی گردد که طراحی فرم بطری و ظرف به مواد خوراکی نزدیک نباشد که احیانا از لحاظ ایمنی مشکل ساز نشود و به اشتباه مصرف نشود و همچنین به مواد شوینده پرخطر نزدیک نباشد.

تصاویری مانند گل‌ها، میوه‌ها یا سبزیجات با رنگ‌های تسکین‌دهنده چشم نتیجه‌ خوبی خواهند بود، اطلاعاتی مانند نحوه نگهداری، استفاده، مواد تشکیل‌دهنده، فواید و دوز استفاده از آن باید روی بسته‌بندی ذکر شود. برای ضدعفونی‌کننده سطوح می‌توان از رنگ‌های جسورانه و پررنگ استفاده کرد و  باید به اینکه چه سطوحی مشمول استفاده هستند اشاره کرد. نشان دادن درصد از بین بردن میکروب‌ها در جلوی بسته‌بندی ارزش آن را بیشتر می کند.

بسته بندی شوینده خانگی طراحی محصول هویت بصری 02 طراحی بسته بندی مواد شوینده بهداشتی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

۳. طراحی بسته‌بندی محصولات لوله بازکن

لوله بازکن‌ها از کیسه‌های کوچک تا شیشه‌های بزرگ در دسترس هستند، که تصاویری از سینک، خروجی فاضلاب، لوله ها، جریان آب برخی از تصاویر معروف ارائه شده بر روی این بسته‌بندی‌ها می‌باشد. در طراحی بسته‌بندی لوله بازکن‌ها از آنجایی که به ندرت از بسته‌بندی‌های شفاف استفاده می‌شود، از این رو طراحی بسته بندی برچسب باید متضاد و در عین حال جذاب باشد. همچنین به ارائه توضیحی در مورد هدف برای هر ماده تشکیل‌دهنده کمک می‌کند. ارزش پیشنهادی آن باید در قسمت جلو ذکر شود که می تواند مواردی نظیر حل کننده چربی و گرفتگی مو ، آماده استفاده بودن، بدون بو بودن، ایمن برای همه لوله ها و غیره باشد. استفاده از مواد شیمیایی باید ذکر شود و هشدار آن باید برجسته شود تا از هر گونه رویداد خطرناک جلوگیری شود. این محصولات معمولاً با بدنه سیاه یا سفید عرضه می شوند تا برچسب به وضوح قابل مشاهده باشد و ارزش های آن را نشان دهد. البته در عین حال در طراحی ظروف بسته بندی و طراحی لیبل بسته بندی این مواد شونده باید تلاش شود موارد ایمنی مربوط به استفاده های نادرست بسته بندی توسط کودکان لحاظ گردد. مواردی که باید لحاظ گردد استفاده از درب های ضد کودک و استفاده از رنگ ها، تصاویر و فرم های گرافیکی باشد که القا کننده مواد خوراکی نباشد و حتی اسانس های خوراکی در رایحه های آن به کار نرود. و بیشتر حس مواد شیمیایی و صنعتی را القا نماید.

بسته بندی شوینده خانگی طراحی محصول هویت بصری 03 1 طراحی بسته بندی مواد شوینده بهداشتی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

۴. طراحی بسته‌بندی تمیز کننده کف و سطوح زمین

اسانس‌های مختلفی به مایع‌های تمیزکننده کف اضافه می‌شود تا رایحه زیبایی در هنگام شستشوی کف ایجاد کنند، این رایحه‌ها می‌توانند شامل لیمو، گل رز، چوب صندل، یاسمین و موارد بیشتر باشند که بسته به آن رایحه و مواد تشکیل‌دهنده است که طراحی بسته‌بندی انجام می‌شود.  رنگ می تواند تمایزدهنده بسیار خوبی برای بسته‌بندی محصول باشد.  تصاویر روی بسته‌بندی شامل سطوح تمیزی هستند که کودکان و حیوانات خانگی روی آن بازی می‌کنند و بر ماهیت غیرسمی فرمول‌ها تاکید می‌کنند.

طراحی بسته‌بندی این محصولات باید به گونه‌ای باشد که در بخش گردن بطری باریک باشد که چنگش بطری تا جای امکان جابجایی ارگونومیک آسان آن را فراهم کند و دارای  نشانگرهایی جهت گرفتن در دست باشد که مصرف کنندگان را راهنمایی می‌کند که انگشتان خود را کجا قرار دهند.

بسته بندی ظرف شوینده بطری 05 طراحی بسته بندی مواد شوینده بهداشتی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

۵. طراحی بطری و لیبل محلول‌های پاک کننده شیشه و آینه

ضریب درخشش ویژگی بسیار مهمی است که این محصول باید ایجاد کند، بنابراین طراحی بسته‌بندی نیز باید همان ارتباط را داشته باشد. در کنار آینه/شیشه اینکه چه موارد دیگری را که برای تمیز و براق شدن آن‌ها از این محصول استفاده می شود باید  در طراحی بسته‌بندی محصول ذکر کرد. تصاویر شیشه های تمیز و درخشان یا تصاویری که احساسات درخشان و شفافیت را باید به طراحی بسته‌بندی اضافه شود. رنگ‌هایی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند سبز و آبی هستند زیرا بازتاب تمیزی، خلوص هستند.

هویت کاربردی و شخصیت برند این محصولات باید در طراحی بسته‌بندی آنها مشخص شود ممکن است تقویت کننده درخشش،  بهداشت محور (hygiene Oriented)، دو برابر درخشش بیشتر، قدرت اضافی برای از بین بردن میکروب ها باشد که باید مشخص شود. اندازه و مزایای آن نیز در اطلاعات لیبل نمایش داده شود.

بسته بندی ظرف شوینده بطری 06 طراحی بسته بندی مواد شوینده بهداشتی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

۶. طراحی ظروف پلاستیکی یا مقوایی بسته‌بندی صابون‌های دست

 با توجه به نوع صابون (مایع و یا قالبی) بسته بندی آن طراحی می‌شود. مواد تشکیل‌دهنده بسیار مهم هستند رنگ، عطر (لیمویی، نعناع ، طعم میوه‌ای و … ) تصاویر بسته‌بندی را مشخص می‌کند، به طوری که مواد تشکیل دهنده در طراحی ذکر شده است.

این که چگونه ویروس را از بین می برد برخی از ارزش های پیشنهادی اصلی است که باید روی آنها تمرکز شود. مزایای مواد مغذی برای دست یک پیشنهاد فروش منحصر به فرد (USP) برای مصرف کننده اضافه می‌کند که در تصمیم‌‎گیری برای خرید تاثیر می‌گذارد. در رابطه با طراحی فرم بسته بندی قابلیت شناسایی محتوای محصول و هویت بخشی به خانواده محصولات جزو پارامتر های اولیه در طراحی این ظروف بسته بندی به شمار می روند. خلق فرم هایی نوآورانه در عین حال هم هویت با محصولات شوینده دست جزو آیتم های اصلی در انتخاب طرح بسته بندی به شمار می رود. قابلیت توسعه پذیری فرم و ظاهر بسته بندی به تمامی محصولات هم خانواده هم در طراحی سه بعدی ظرف باید لحاظ گردد هم در طراحی گرافیک لیبل محصولات. استفاده از رنگ ها، تصاویر و فرم هایی که القا کننده حس پاکی، بهداشت و لطافت باشد.

بسته بندی ظرف شوینده بطری 07 طراحی بسته بندی مواد شوینده بهداشتی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

۷. طراحی ظروف و لیبل بسته‌بندی پاک کننده‌های صنعتی

این محصولات عمدتاً در شیشه‌ها، گالن و بطری‌های فله‌ای دیده می‌شوند زیرا در مقادیر زیادی برای استفاده تجاری استفاده می شوند. توجه به محتوای درج شده و انتقال مفاهیم در طراحی بسته‌بندی بسیار دقیق است و در اینجا ارزش اطلاعات بسیار بیشتر از زیبا بودن و جذاب بودن بسته‌بندی است.

بعضا این محصولات در ظروف بسته بندی شفاف دیده می‌شوند که سپس برچسب و لیبل آن با رنگ در کنتراست با شیشه طراحی می‌شود.دستورالعمل‌های احتیاط، استفاده از الگو، مقدار مصرف، مواد شیمیایی و اطلاعات جهت ذخیره‌سازی در اینجا الزامی است. در طراحی بسته بندی این محصولات شوینده باید از فرم های صنعتی و رنگ های تیره و پر کنتراست استفاده شود و حس شیمیایی بودن و غیرخوراکی بودن برای این محصولات القا شود.

بسته بندی ظرف شوینده بطری 08 طراحی بسته بندی مواد شوینده بهداشتی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

۸. طراحی ظروف و لیبل بسته‌بندی محصولات لباسشویی

در طراحی بسته بندی مواد شوینده پارامترهای مختلفی برای بسته بندی مواد شوینده وجود دارد که شامل فرم و شکل سه بعدی بطری و ظرف بسته بندی، نحوه بسته شدن و سیل شدن ظرف، فرم و همنشینی لیبل با شکل و سطوح ظرف و هویت بصری و گرافیک لیبل،سهولت استفاده، شرایط حمل، انبارداری و توزیع بسته بندی می شود که همگی می توانند دنیای متفاوتی را ایجاد کنند. در طراحی بسته بندی ظروف مایع لباسشویی معمولا محصول در وزن های مختلفی در بازار بر اساس نیاز مصرف کننده توزیع می گردد ، اندازه های آن معمولاً بین یک تا سه و نیم لیتر متغیر است. نحوه طراحی این ظروف باید به نحوی باشد که از لحاظ فرم و هویت سه بعدی ظاهر بطری هم خانواده باشد و توسعه پذیری فرم در فرایند طراحی آن لحاظ گردد. توجه به سهولت استفاده و میزان نیاز کاربران از سالمندانی که به بسته‌بندی با وزن سبک‌تر برای لباس‌های کوچک‌تر خود نیاز دارند تا خانواده‌های پرجمعیتی که به راحتی و مقرون به صرفه بودن خرید عمده نیاز دارند از پارامترهایی است که طراحان باید در سناریو های مختلف استفاده به آن فکر کنند .تصاویر، رنگ بدنه بطری و ظرف محصولات شوینده مانند مایع لباسشویی در قرم اول باید به نحوی طراحی گردد که در قفسه های فروشگایی به راحتی قابل شناسایی باشد و در قدم دوم تمایز و نوآوری در طراحی می تواند مشتری را به سمت خرید این محصول ترغیب نماید. نحوه حمل، سهولت باز کردن درب بطری،ارگونومیک بودن دستگیره و چنگش راحت آن در هنگام تخلیه مواد داخل مخزن مایع دستگاه لباسشوییُ توجه به نحوه نگهداری دوباره آن در محیط خانه جزو پارامترهای اصلی طراحی این محصولات هستند. در طراحی سطوح بطری های شوینده بهداشتی که برچسپ لیبل محصول باید بروی آن توسط ماشین آلات لیبل زن بچسپد باید به همگن بودن سطوح و انحناهای روی بدنه توجه گردد که علاوه بر اینکه فرم در زمان لیبل زدن به داخل فرو نرود و مقاومت کافی در برابر ضربه را داشته باشد باید به نحوی باشد که لیبل بعد از گذشت زمان گوشه ها و بخش هایی از آن از سطح بدنه جدا نگردد که دلیل اصلی آن یک دست نبودن سطوح لیبل خور ظرف در لیبل های پشت چسب دار است. سطوح باید مقطعی از استوانه باشند که با مرور زمان لیبل از سطح بدنه جدا نگردد.

بسته بندی ظرف شوینده بطری 09 طراحی بسته بندی مواد شوینده بهداشتی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

جنبه‌های مهم طراحی بسته بندی محصولات خانگی

۱: ایمنی کودکان

طراحی بسته‌بندی باید نگرانی‌های بسیار مهمی را در مورد مناسب نبودن مواد و خطرناک بودن آن‌ها برای کودکان برطرف کند. هنگامی که به روند فعلی نگاه می‌کنیم، مردم محصولاتی را ترجیح می‌دهند که دارای بسته‌بندی‌های ضد کودک هستند. انواع زیادی از بسته‌بندی‌ها وجود دارد که بسته‌های مقاوم در برابر کودکان هستند که نگرانی‌های مربوط به ایمنی کودک را برطرف ‌کند و  در عین حال برای همه بزرگسالان، از جمله سالمندان، مناسب و کاربرپسند باشد. همچنین در طراحی لیبل، نوع اسانس و انتخاب اشکال و تصاویر باید دقت شود که طراحی بسته بندی حس خوراکی بودن را به کودکان القا نکند. انتخاب رنگ و تصاویر مهمترین پارامتر در این نوع از خطای استفاده توسط کودکان هستند. البته خانواده ها باید دقت نمایند که محل انبار این محصولات دور از دسترس کودکان و ترجیحا در کمد های در دار نگهداری شود.

۲: پایداری

مردم مسئولیت اجتماعی خود را در قبال جامعه و محیط زیست درک می‌کنند، از این رو برندها شروع به تمرین پایداری کرده‌اند و متوجه شده‌اند که مواد PET (مواد ساخته شده از پلی‌اتیلن ترفتالات) اغلب از نظر دیدگاه شکل کارایی کمتری دارند.

در حالی که شرکت‌های سبز توجه داشته‌اند که پلیمر طبیعی، که ممکن است گاهی مات به نظر برسد، بسیار پایدارتر و از نظر محیط‌زیستی آگاه‌تر است. از این رو طراحی بسته‌بندی شما باید این دلیل را با رنگ های طبیعی و زمینی، محتوای خلاقانه و نماد بازیافت مشخص کند. ممکن است چیز کوچکی به نظر برسد، اما وقتی مشتری نماد بازیافت را روی یک ظرف می‌بیند، به او کمک می‌کند تا از خرید آن احساس خوبی داشته باشد.

۳: مقرون به صرفه بودن

پلاستیک قابل بازیافت را که در صورت استفاده فله‌ای تولید آن نیز ارزان است و هزینه حمل و نقل را نیز کاهش می‌دهد را می‌توان مورد استفاده قرار داد، که به طور کل هزینه حمل و نقل آن نسبت به شیشه یا فلز کمتر است.

۴: بسته‌بندی جذاب

جذابیت زیبایی‌شناختی محصول شما کلید حضور قوی در قفسه است و به خرید محصول شما کمک می‌کند تا مزیت رقابتی را ،که  نسبت به طراحی لیبل و یا طراحی بسته‌بندی دیگران نمی‌توان نادیده گرفت، به دست آورد. جذابیت ماحصل نگاه متفاوت تیم طراحی در فرایند طراحی و استفاده از روش ها و متدهای خلاقانه طراحی است.

۵: بطری‌ها و ظروف پلاستیکی

پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) معمولاً برای مواد شوینده و محصولات مشابه استفاده می شود، از آنجایی که پلاستیک محکمی است، قادر به مقاومت در برابر نفوذ UV است، قادر به مقاومت در برابر دماهای شدید است و یک پلاستیک نیمه شفاف غیر قابل شستشو است.

 

 

منابع

 

 

برای ثبت امتیاز برای این پست کلیک کنید
تعداد امتیازات: 11 - میانگین امتیاز: 4.6
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

دریافت مشاوره

جهت دریافت مشاوره و راهنمایی درباره خدمات ایکاس با ما تماس بگیرید.

فراخوانی-اقدام

فرم ثبت نام دوره مقدماتی تجربه طراحی محصول

لطفا جهت ثبت نام در دوره، اطلاعات زیر را وارد کنید و در صورت نیاز به راهنمایی یا اطلاعات بیشتر با شماره 09126088533 تماس بگیرید.