طراحی جعبه بسته بندی: نکات طراحی کارتن و جعبه بسته بندی محصول

فهرست مطالب

در خرید محصولات ( آنلاین یا حضوری ) اولین مشخصه‌ای که مشتری با آن مواجه می‌شود بسته‌بندی محصول است. به طور مثال تصور کنید برای خرید مواد غذایی وارد فروشگاه می‌شوید و با قفسه‌ای از محصولات صبحانه مواجه هستید‌، چگونه محصول مورد نظر خود را از بین آنها انتخاب می‌کنید؟ اول می‌توانید توضیحات مربوط به هر محصول را بخوانید دوم می توانید هر محصولی که در نگاه اول بیشتر نظر شما را به خود جلب کرده است را انتخاب کنید؟ احتمالا پاسخ شما مورد دوم خواهد بود!

اولین برخورد مشتری با محصول و تاثیر محصول بر مشتری نقش مهمی در فروش ثابت و ماندگار برند دارد. عدم توجه به طراحی بسته‌بندی محصول می‌تواند منجر به نارضایتی مشتریان، انتقال نادرست پیام و در نهایت کاهش فروش برند شود. در این مقاله به اهمیت و چگونگی ایجاد یک تجربه از بسته‌بندی‌های محصولات مختلف برای مشتریان می پردازیم.

دلایل اهمیت طراحی جعبه‌­ محصول

بسته‌بندی­‌ و بخصوص جعبه­‌ی محصولات اولین نقطه تماس مشتری با برند است که مستقیم بر فروش محصول و درک برند تأثیر دارد. در ادامه به بررسی چند دلیل بر مهم بودن بسته‌بندی می پردازیم:

1. شناخت برند

همانطور که پیش از این هم گفته شد، بسته‌بندی محصول اولین مشخصه از محصول است که کاربر با آن در تعامل است ، که می‌بایست دارای ظاهری تاثیرگذار باشد. این امر کمک بسیار مهمی در زمینه شناخت برند و محصول به کاربران و مشتریان است، به شکلی که مشتریان و کاربران، محصول مد نظر خود را از دور و تنها به کمک بسته‌بندی شناسایی کنند.

2. جعبه­‌گشایی (UnBoxing) به عنوان بخشی از تجربه کاربری

تجربه “جعبه‌­گشایی” تقریباً به اندازه استفاده خود محصول برای مشتریان و یا کاربران مهم و لذت‌بخش است. همین امر باعث شده تا در سال‌های اخیر در فضای مجازی شاهد ترند شدن ویدیو‌های جعبه‌گشایی باشیم.

3. خودنمایی در قفسه‌­ها

محصولات، امروزه برای جلب توجه در قفسه‌ها با یکدیگر رقابت می‌کنند. زیرا برندهای بی‌شماری وجود دارند، که در تلاش ایجاد محصولی منحصر به فرد هستند. در این میان طراحی بسته‌بندی می تواند کمک بزرگی باشد تا محصول و برند شما در میان انبوهی از محصولات مشابه برجسته شود.

4. فرصتی برای به اشتراک گذاشتن ارزش‌­های خود

وقتی طراحی جعبه‌­ یا کارتن محصول جذاب باشد، ظاهر و انتقال احساس کلی از محصول به کاربر را بهبود می‌بخشد. اما جدای از این امر، نقشی حیاتی در انتقال پیام برند و ارزش‌های آن ایفا می‌کند. به طور مثال: از چه نوع موادی برای تولید آن استفاده شده است؟ و یا چه نوع تغییری می‌­تواند در سبک زندگی ایجاد کند؟ بیش از این، موادی که در تولید محصول استفاده می‌کنید نیز نشان می‌دهد که پایداری در طراحی تا چه میزان برای برند شما اهمیت دارد. بسته‌بندی سبز و بدون کاغذ اهمیت دادن شما به محیط زیست و ارزش‌هایی که از آن‌ها حمایت می‌کنید را نشان می‌دهد. این در نهایت بر تصویر کلی برند شما تأثیر می­‌گذارد که وفاداری مشتری را بیشتر می‌­کند.

5. ایجاد ارتباط با مشتریان

بسته‌بندی محصول شما اغلب اولین چیزی است که مشتری قبل از محصول با آن برخورد دارد. فکر کنید که چگونه به کمک بسته‌بندی می‌­خواهید با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید. این به شما کمک می‌­کند بسته‌بندی‌­ای طراحی کنید که مستقیماً توجه مشتری را جلب کرده و ارتباط طولانی مدت با آن‌ها برقرار کند.

6. برند شما را متمایز می­‌کند

امروزه رقابت محصولات با هم شدیدتر از همیشه شده­ است. اما، طراحی بسته‌بندی مناسب می‌­تواند شما را در مقابل برندهای دیگر که محصولات مشابه‌ای را می‌­فروشند، قرار­دهد تا مشتریان شما را از میان آنها انتخاب کنند.

اگر قصد دارید یک مزیت رقابتی در بازار فروش داشته باشید و محصول خود را به عنوان اولین انتخاب برای مشتریان به نمایش بگذارید، راه­‌حل آن طراحی جعبه‌­ بسته‌بندی سفارشی است.

طراحی بسته بندی قهوه

مطالعه بیشتر: اهمیت طراحی بسته بندی: چگونه بسته‌­ بندی بر فروش شما تأثیر­ می‌گذارد؟

ویژگی­‌های یک جعبه­‌ی تاثیرگذار و مناسب

برای شروع طراحی جعبه بسته‌بندی، باید چند نکته را در نظر بگیرید. این‌ موارد به شما و طراح این امکان را می­‌دهد که تجربه‌­ای تاثیرگذار برای مشتریان خود ایجاد کنید. اولین نکته این است که بدانید مشتریان شما چه می‌خواهند، ارزش‌های آن‌ها را درک کنید و بدانید آنها چه تجربه‌ای از برند شما دارند. بدون دانستن اینکه بسته‌بندی را برای چه کسی طراحی می­‌کنید و برخورد مشتری با آن قرار است چگونه باشد برآورده کردن نیازهای مشتریان دشوار است. طراحی جعبه‌­ بسته‌بندی خود را تبدیل به بخشی از تجربه مشتریان کنید و به این فکر کنید که چگونه می­‌تواند توسعه دهنده برند شما باشد و مشتریان شما را وفادار نگه‌دارد. نکات و فاکتورهای زیادی در این مسئله دخیل هستند، که با در نظر گرفتن تمامی ابعاد مسئله در ادامه، می‌­توانید جعبه یا کارتن درخور مشتریان خاص خودتان طراحی و عرضه کنید.

در راستای ارائه­‌ی بهترین جعبه برای یک محصول باید سوالاتی را پاسخ دهید از جمله:

 • مخاطبان شما چه کسانی هستند و چه نکاتی برایشان جذاب است؟ محصول اصلی چیست و چگونه ارائه می‌­شود؟
 • طول عمر جعبه در شرایط مختلف چقدر است؟ پایان عمر این جعبه قرار است در چه شرایطی باشد؟ آیا قابل بازیافت است؟
 • از چه موادی استفاده شود؟ ‌از چه نوع چاپی استفاده شود که طرح مورد نظر شما را آنطور که می‌­خواهید نشان داده شود؟
 • این جعبه چه فشارها و شرایطی را باید پشت سر بگذارد بدون آنکه به محصول آسیبی وارد شود؟

به طور کلی یک جعبه­‌ی محصول مناسب و بی­‌نقص باید به دو سری نیاز متفاوت پاسخ مناسب بدهد:

1. کاربردی و فنی

2. زیبایی‌­شناسی و مارکتینگ

در ادامه مهم‌­ترین نکات را در هر دو زمینه­‌ مورد بحث قرار داده­‌ایم.

انتخاب مواد مناسب در ساخت جعبه بسته بندی

بسته‌بندی نقش مهمی در تجربه مشتری با برند شما دارد. انتخاب فونت، رنگ و طراحی گرافیک جعبه مواردی است که محصولاتی را که عرضه می کنید را در بازار فروش برجسته می­‌کند و برند شما را متمایز می­‌نماید. پس از صرف زمان و انرژی برای ایجاد یک برند، هیچ چیز ناامید کننده‌­تر از انتخاب مواد و جنس نامناسب نیست. بنابراین، چگونه می‌­توان از این اشتباه اجتناب کنید و طراحی درخشانی داشته باشید که مکمل آن انتخاب مواد مناسب هم باشد؟

چه طراح حاذقی باشید و چه به طور کامل در این فرآیند تازه کار باشید، درک مواد و جنس‌های مختلف، به شما کمک می­‌کند تا انتخاب­‌های خود را محدود کنید و طرحی ایجاد کنید که نظر مشتری را به خود جلب کند و محافظ محصولات شما باشد. این سوال پیش می‌آید که، چگونه؟ در زمان طراحی به نکات زیر توجه کنید.

انتخاب-رنگ-و-چاپ-مناسب-برای-جعبه

رنگ و نام تجاری استفاده‌­شده در بسته‌بندی مهم است و انتخاب مواد به عنوان پایه طراحی عمل می­‌کند. در ابتدا مواد بسته‌بندی را انتخاب کنید که از نظر اندازه، وزن و زیبایی با محصول شما مطابقت داشته باشد. به موارد زیر توجه کنید تا ببینید کدام جنس با نیازهای برند شما مطابقت دارد:

الف. مقوا کرافت

کاغذ کرافت نوعی مقوا حاصل از خمیر کاغذ است که با استفاده از فرآیند کرافت تهیه می‌­شود. کرافت در زبان آلمانی مخفف “قدرت” است و این دقیقاً همان کیفیتی است که آن را بسیار مطلوب می­‌کند.

خمیر ویرجین، خمیر کاج یا الیاف چوب طبیعی برای ساخت کاغذ کرافت استفاده می‌­شود. گوگرد بالاتری نسبت به سایر فرآیندها مانند (SBS) یا مقوای بازیافتی دارد. این نسبت گوگرد، الیاف را قوی نگه‌می­‌دارد و از تخریب سلولز جلوگیری می‌­کند. کاغذ کرافت روکش­‌شده و فاقد سفیدکننده بوده و رنگ قهوه‌­ای تیره خود را حفظ می‌­کند. این نوع کاغذ 100% سازگار با محیط‌­زیست است.

مقوا کرافت در طراحی جعبه بسته بندی

از کاغذ کرافت در ساخت مقواهای موجدار نیز استفاده می­‌شود. در فرآیند فلوتینگ لایه‌­لایه می‌­شود که به مقوا استحکام می­‌بخشد. اما چرا باید کاغذ کرافت را انتخاب کنید؟

مزایای استفاده از کاغذ کرافت در طراحی جعبه محصول

1. کاغذ کرافت سازگار با محیط‌­زیست است

همانطور که در بالا ذکر شد، دلیل اول برای انتخاب کاغذ کرافت نسبت به سایر انواع کاغذها، فرآیند تولید پایدار و عامل بازیافت‌پذیری آن است.که تضمین می‌کند شما به‌عنوان یک برند، نه تنها تصمیمی آگاهانه برای ساخت جعبه‌های سازگار با محیط زیست می‌گیرید، بلکه مسئولیت را به مشتریان خود می‌سپارید که می‌توانند این کار را با بازیافت جعبه انجام دهند.

نکته‌­ای که در اینجا باید به آن توجه کرد این است که برای اینکه کاغذ کرافت 100٪ تجزیه‌پذیر یا کمپوست‌پذیر باشد، باید اطمینان حاصل کنید که با هر نوع پرداختی روکش نشده باشد. به عنوان مثال: افزودن لمینیت به جعبه کاغذ کرافت، زمان تخریب را افزایش می‌­دهد زیرا لایه نازک لمینیت پلاستیکی است و قابل بازیافت نیست.

کارتن طراحی جعبه بسته بندی: نکات طراحی کارتن و جعبه بسته بندی محصول

2. کاغذ کرافت بادوام و همه کاره است

دلیل دوم انتخاب کاغذ کرافت دوام آن است. این جعبه­‌ها می­‌توانند در برابر رطوبت مقاومت کنند و گرما و حمل و نقل خشن را تحمل کنند. این باعث می‌شود هنگام انتخاب جنس کارتن بسته‌بندی محصولات سنگین مانند لوازم الکترونیکی یا اقلام ظریف مانند جواهرات، بهترین انتخاب باشند. آنها هم‌چنین برای حمل و نقل و تحویل کالاهای مختلف عالی هستند.

کاغذ کرافت با تطبیق­‌پذیری و شکل‌گیری‌های متنوع، از جعبه­‌های سفت و سخت گرفته تا کارتن­‌های تاشو، عرضه می­‌شود. این ماهیت کاغذ کرافت تضمین می‌­کند که صرف نظر از نوع محصولی که دارید، می تواند همیشه یک انتخاب مناسب باشد.

طراحی جعبه

ب. مقوای سفید

در حالی که این نوع مقوا از نظر حسی شبیه به کرافت است، تفاوت آن با مقوا سفید استاندارد این است که آستر داخل و خارج جعبه سفید است. این بدان معناست که تمام طیف‌های رنگی به خوبی روی این کاغذ چاپ می‌شوند و بسیار نزدیک به رنگ‌های واقعی هستند. با توجه به اینکه جوهرها نیمه شفاف هستند و لکه‌های روی آستر (به دلیل طبیعی بودن الیاف کاغذ) می‌توانند کمی رنگ‌ها را روشن‌تر نشان دهند، طراحی از نظر ظاهری کاملا واضح است. نواحی چاپ شده روی مقوای سفید به روکش ساتن مانند تبدیل می‌­شوند. برای جلوگیری از ایجاد خراش احتمالی روی بسته‌بندی محصولات در حین حمل‌و‌نقل ایده‌­آل است.

مقوای سفید

تفاوت بین کاغذ کرافت و مقوای سفید استاندارد

هنگام ایجاد طرح خود و انتخاب بهترین متریال برای آن، بسیار مهم است در نظر بگیرید که چگونه یک طرح یکسان بر روی انواع مختلف مقوا ظاهر می‌­شود. در مقوای سفید، رنگ‌های روشن‌ با رنگ‌های طبیعی‌شان چاپ می­‌شوند. در حالی که در کرافت رنگ‌های روشن اغلب به صورت رنگ‌های تیره‌تر و کدرتر ثبت و چاپ می‌شوند. به طور معمول، ما توصیه می‌کنیم رنگ‌های تیره‌تری را برای کرافت انتخاب کنید، زیرا این ماده به علت داشتن الیاف خاص باعث می‌شود رنگدانه­‌ها همانطور که هستند دیده نشوند و رنگ‌ها تیره‌­تر نشان داده ­شود.

به عنوان مثال، به جعبه‌های West Elm توجه کنید که دقیقاً یک طرح یکسان بر هر دو جنس مقوا چاپ شده‌ است. رنگ جوهر برای هر یک دقیقاً یکسان است، تنها تفاوت در موادی است که طرح روی آن چاپ شده است. به همین دلیل بسیار مهم است که به این موضوع توجه داشته باشید که از چه موادی برای نمایش برند و زیبایی‌­ بسته‌بندی محصول استفاده می کنید.

مقایسه دو نوع کاغذ در بسته بندی محصول
مقایسه جنس کارتن بسته بندی برای یک محصول

یک نوع مقوا وجود دارد، که فقط مختص محصولات با اندازه کوچک­ و وزن سبک است. این مقوا صاف است، یک طرف آن سفید و طرف دیگر آن بدون پوشش است. این مقوا یک گزینه عالی برای متن­‌های کوچک و آثار گرافیکی دقیق و یک انتخاب برتر برای جعبه به عنوان بسته‌بندی اولیه است.

بر روی مقوا طراحی جعبه بسته بندی: نکات طراحی کارتن و جعبه بسته بندی محصول

روش­‌های چاپ و پرینت برای بسته بندی­‌ جعبه‌­ای

اشخاصی که تجربه کمی در طراحی بسته‌بندی محصول دارند، زمانیکه محصول نهایی مشابه نمونه روی صفحه نمایش نباشد، متعجب می‌­شوند. متأسفانه، خروجی چاپ هرگز نمی‌­تواند 100٪ با آنچه روی صفحه نمایش می­‌بینیم مطابقت داشته باشد زیرا بین خروجی رنگ یک مانیتور دیجیتال و چاپ واقعی تفاوت­‌هایی وجود دارد. کیفیت خروجی را می‌­توان بر اساس فرآیند چاپ تنظیم کرد تا بسیار شبیه به طرح باشد، با این حال، نوع چاپ مورد استفاده تاثیر بسزایی در این مورد دارد. بیشتر بسته‌بندی­‌ها با استفاده از روش‌­ چاپ دیجیتال یا افست چاپ می‌­شوند. در ادامه، چاپ دیجیتال و افست را برای درک دقیق­‌تر توضیح می‌دهیم و با هم مقایسه می‌کنیم.

الف. چاپ افست چیست؟

چاپ افست که چاپ لیتوگرافی نیز نامیده می‌­شود، از صفحات فلزی برای لایه‌­بندی رنگ­‌ها بر روی یک ورق ثانویه (افست) استفاده می‌­کند. هر طرح به یک صفحه چاپ سفارشی نیاز دارد.

چاپ-افست-برای-طراحی-جعبه

فرایند چاپ افست بسیار جالب است. این فرایند در سه مرحله صورت می‌گیرد:

 1. غلتک اول که از لایه‌­ای آلومینیوم یا زینک پوشیده شده‌­است. این غلتک‌ که غلتک جوهر نیز نامیده می‌­شود، بر روی سیلندر صفحه با غلتک آب درگیر است تا مناطقی که جوهر دارد و به آب نیازی نیست از روی سیلندر پاک شود.
 2. سیلندر پایینی که به آن سیلندر افست نیز گفته می‌شود در جهت عکس چرخش سیلندر بالایی قرار دارد. با غلتیدن سیلندر صفحه روی سیلندر افست آب کاملا فشرده می‌شود و جوهر بصورت تصویری آینه‌ای روی کاغذ پدید می‌آید.
 3. غلتک نهایی که به غلتک فشار معروف است استوانه‌ای فولادی است که سبب می‌شود تصویر غلتک افست روی سطح چاپی، دقیق و کامل چاپ شود.
 4. این مراحل برای تمامی اقلام چاپی همانند چاپ کاتالوگ، بروشورو… تکرار می‌شود.

ب. چاپ دیجیتال چیست؟

بر خلاف افست، چاپ دیجیتال، مستقیماً روی وسیله انتخابی شما چاپ می‌­شود. این فرآیند به سادگی با ایجاد یک طرح در رایانه شما و ارسال آن فایل به چاپگر است.

دیجیتال طراحی جعبه بسته بندی: نکات طراحی کارتن و جعبه بسته بندی محصول

مقایسه چاپ دیجیتال و چاپ افست

1. حداقل مقدار سفارش

یکی از تفاوت‌های اصلی بین چاپ دیجیتال و چاپ افست حداقل حجم سفارش لازم برای ثبت است. چاپ افست در دراز مدت مقرون به‌صرفه خواهد بود، اگر شرکت شما سفارشات زیادی را برای طراحی بسته‌بندی یکسان داشته باشد. به دلیل راه‌­اندازی پرهزینه برای صفحات سفارشی، حداقل مقدار سفارش برای چاپ افست معمولاً چندین هزار واحد است. برعکس، چاپ دیجیتال حداقل مقدار کمتری را برای سفارشات شما ارائه می‌­دهد، اغلب به اندازه یک واحد. هیچ هزینه اولیه­‌ای در کار نیست زیرا نیازی به استفاده و یا ایجاد هیچ صفحه‌­ای نیست که همین صرفه‌­جویی زیادی در هزینه‌ها دارد. این روش برای سفارشات کوچک به طور قابل توجهی مقرون به‌صرفه‌­تر است.

مقایسه چاپ دیجیتال و چاپ افست در طراحی بسته بندی

چاپ دیجیتال به مسئولیت و کار کمتری نیاز دارد و در نهایت برای سفارشات کوچک هزینه بسیار کمتری دارد. به این دلایل، این روش برای کسب‌و‌کارهای کوچکتر و برندهایی است که می‌­خواهند سرمایه کمتری را از همان ابتدا برای چاپ درنظر بگیرند.

مهم‌ترین تفاوت بین دو روش چاپ قطعاً در راه‌­اندازی اولیه است. در حالی که چاپ دیجیتال به سادگی یک فایل را از محیط دیجیتال به یک کپی فیزیکی منتقل می­‌کند، چاپ افست به چند مرحله بیشتر نیاز دارد. ابتدا باید طرح نهایی شود و سپس صفحات فلزی سفارشی ایجاد شود. این نه تنها زمان­بر است، بلکه معمولاً گران­ترین بخش فرآیند است. به یاد داشته باشید که این مورد برای هر­طرح به‌ صورت جداگانه است. این بدان معناست که اگر پس از اولین نمونه تغییراتی ایجاد شود، باید مجموعه‌ای کاملاً جدید از صفحات ایجاد شود. هم‌چنین مهم است که به خاطر داشته باشید که تعداد کمی از شرکت‌­های چاپ و بسته‌بندی، در صورت وجود، کمتر از 1000 واحد از یک طرح افست را چاپ می­‌کنند زیرا با این فرایند کاری دشوار، اصلا مقرون به صرفه نیست. با این حال، با چاپ دیجیتال، می‌توانید مقادیر بسیار کمتری از نمونه اولیه را بدون هزینه‌های هنگفت سفارش دهید.

چاپ دیجیتال برای طراحی نمونه‌­های اولیه بسته‌بندی سفارشی ایده‌­آل است زیرا ممکن است طرح اولیه قبل از نهایی شدن چندین بار تغییر کند. حتی اگر برندی قصد دارد از چاپ افست برای محصول نهایی استفاده کند، عاقلانه است که مرحله نمونه‌­ سازی را به صورت دیجیتالی طی کند. از نظر کارایی، مقرون به صرفه بودن و سادگی، منطقی است که از چاپ دیجیتال برای ایجاد نمونه اولیه بسته‌بندی خود استفاده کنید و سپس محصول نهایی را از طریق چاپ افست در مقیاس بالا تولید کنید.

2. زمان بین شروع و اتمام فرآیند تولید

همانطور که پیش از این نیز گفته شد چاپ افست برای راه اندازی و شروع پروژه زمانبر بوده و کُند پیش می‌رود. چاپ افست برای تولید در تیراژ زیاد طراحی شده است. در مقابل، اکثر مشاغل کوچک از فرآیند ساده چاپ دیجیتال استقبال می­‌کنند.

مقایسه چاپ دیجیتال و چاپ افست از نظر سرعت و کیفیت

3. قیمت­‌گذاری

هزینه هر واحد هنگام استفاده از چاپ افست به مرور زمان کاهش می‌یابد و اگر برند شما به استفاده از طرح مشابه ادامه دهد، احتمالاً از چاپ دیجیتال پیشی خواهد گرفت و به طرز چشمگیری به صرفه­­‌تر خواهد بود. هزینه قابل توجه راه‌اندازی صفحات اولیه نقطه اصلی در سرمایه‌­گذاری است. یکی از تفاوت‌های اصلی بین چاپ دیجیتال و چاپ افست این است که چاپ دیجیتال به صفحات سفارشی یا هزینه‌های نصب نیاز ندارد، که این امر باعث می‌شود که در ابتدا مقرون به صرفه‌تر باشد. اگر برند شما اغلب در بسته بندی خود نوآوری می­‌کند و به ندرت هزاران سفارش تکراری می­‌دهد، چاپ دیجیتال هزینه کمتری خواهد داشت.

چاپ دیجیتال برای چاپ‌­های کوچکتر هزینه کمتری دارد. اما اگر یک طرح را به صورت عمده در طولانی مدت چاپ کنید، چاپ افست مقرون به صرفه‌­تر است.

دیجیتال بسته بندی جعبه طراحی جعبه بسته بندی: نکات طراحی کارتن و جعبه بسته بندی محصول

چاپ دیجیتال متناسب با نیاز کسب و کارهای کوچک است. روند طراحی تا تحقق طرح می­تواند طاقت‌فرسا باشد، بنابراین به یاد داشته‌ باشید که محصول نهایی خود را در ذهن آماده کنید. اگر به مواد بسته‌بندی دلخواه خود، عمق، رنگ و جزئیات مورد نیاز برای طراحی، زمان مورد نظر و بودجه اختصاص‌ داده شده به طراحی و تولید جعبه­‌ی خود توجه کنید، می­توانید انتظارات واقع بینانه­‌ای داشته باشید که نتیجه­‌ی نهایی رضایت‌بخشی را به ارمغان می‌آورد.

اکثر کسب‌و­کارهای تجارت الکترونیک به دلیل سهولت استفاده و عملکرد اقتصادی مناسب از مزایای چاپ دیجیتال برای بسته‌بندی بهره‌­مند می‌­شوند. حتی اگر شرکت شما در نظر دارد که تحت آزمایش‌های بازار در مقیاس بزرگ قرار گیرد، هنوز هم ارزش دارد که نمونه‌های اولیه را از طریق چاپ دیجیتال توسعه دهید تا در نهایت با فناوری لیتوگرافی به صورت عمده تولید شوند. چاپ دیجیتال راه­‌حل­‌های مقرون به صرفه‌­ای را برای طرح­‌های ساده‌­ای که با اکثر بسته‌بندی­‌های تجارت الکترونیکی استفاده می­‌شود، ارائه می‌­دهد.

تست استحکام بسته‌بندی و کارتن محصول

زمانیکه صحبت از طراحی بسته‌بندی می‌شود، زیبایی‌شناسی برای ایجاد اولین تأثیر محصولات شما بر مشتریان امری مهم است. با این­ حال، تنها این نکته مهم نیست که آیا شما یک طراحی زیبا دارید یا خیر. کیفیت بسته‌بندی شما از جمله یکپارچگی ساختاری، استحکام و دوام همه عوامل مهمی در عملی بودن بسته‌بندی هستند. از این گذشته، زمانی که محصولات خود را برای مشتریان ارسال می­‌کنید، بسته شما احتمالاً قبل از رسیدن به مشتری، شرایط مختلف و سخت حمل‌و‌نقل را پشت سر می‌­گذارد.

با این اوصاف، تست‌­های مختلفی وجود دارد که می‌­توانید بر روی جعبه­‌های بسته‌بندی خود انجام دهید تا کیفیت بسته‌بندی خود را اندازه­‌گیری کنید. در این پست، 6 نوع مختلف تست بسته‌بندی را که شما می­‌توانید انجام دهید، همراه با بهترین روش­‌ها برای هر­کدام را، توضیح خواهیم داد.

1. تست‌­های سقوط بسته‌بندی

در آزمایش‌ سقوط بسته‌بندی، کارتن بسته‌بندی و محصول را چندین بار در جهت‌ها و از ارتفاع‌های مختلف رها کرده تا مقاومت بسته‌بندی‌ در این شرایط سنجیده شود. در زمان انجام تست‌­های سقوط، ارتفاعی که کارتن حمل‌و‌نقل باید از آن رها شود متناسب با وزن خود کارتن است. در ادامه ارتفاعات مناسب برای رهاسازی کارتن‌های بسته‌بندی آمده است:

استحکام جعبه در وزن و ارتفاع مشخص

همانطور که مشاهده می‌کنید، کارتن‌­های سبک­‌تر نسبت به کارتن‌­های سنگین‌­تر از ارتفاع بیشتری رها می‌­شوند.

سنجش-استحکام-کارتن-های-حمل-و-نقل

همچنین کارتن‌­های حمل‌و‌نقل را 10 بار از وجوه مختلف از ارتفاع مناسب رها می‌کنند. در ادامه یک مثال از کارتن بسته‌بندی FedEx آورده شده است:

استحکام جعبه طراحی جعبه بسته بندی: نکات طراحی کارتن و جعبه بسته بندی محصول

در صورت بروز هر یک از موارد زیر، کارتن بسته‌بندی محصول شما در تست سقوط رد می‌­شود:

 • آسیب قابل توجهی به کارتن حمل و نقل وارد شده‌­باشد (به طور کامل شکسته، پاره و یا باز است)
 • آسیب قابل توجهی به جعبه بسته‌بندی داخلی وارد شده‌­باشد (به طور کامل شکسته، کاملاً پاره یا باز است)
 • محصول داخل جعبه بسته‌بندی داخلی تغییر شکل‌­ داده، خراشیده، فرورفته یا آسیب‌­دیده باشد.
 • اگر بعد از آزمایش، در گوشه­‌ها یا لبه­‌های کارتن حمل‌و‌نقل خود فرورفتگی­‌هایی مشاهده کردید، طبیعی است. هدف از کارتن حمل‌­و­نقل محافظت از اجزای داخلی جعبه است، بنابراین هرگونه تغییر شکل در کارتن حمل­‌ونقل بی‌اهمیت است تا زمانیکه محصولات داخل کاملاً ایمن و در برابر آزمایش سقوط محافظت شده باشند.

2. تست له شدن لبه (ECT)

تست له‌­شدن لبه یا ECT، اندازه‌گیری میزان نیرویی است که گوشه‌ها و لبه‌های یک مقوای موجدار می‌تواند تا خرد­شدن متحمل شود. این مقاومت اهمیت بالایی دارد زیرا گوشه‌ها و لبه‌ها عمدتاً مسئول نگه‌داشتن کارتن حمل‌ونقل به صورت عمودی هستند و باید به اندازه‌ای قوی باشند که تمام وزن را تحمل کنند.

استحکام گوشه های جعبه طراحی جعبه بسته بندی: نکات طراحی کارتن و جعبه بسته بندی محصول

یک قطعه از مقوای موجدار به صورت عمودی بین دستگاه قرار می‌­گیرد و در فشارهای مختلف فشرده می­‌شود. ECT بر حسب پوند بر اینچ اندازه‌­گیری می­‌شود و به عنوان رتبه­‌بندی ECT گزارش می­‌شود. رتبه­‌بندی ECT 32 معمولاً به عنوان عدد پایه برای جعبه­‌های موجدار تک­‌جداره استفاده می­‌شود و برای اکثر محصولات سبک تا متوسط مناسب است. یک جعبه موجدار با امتیاز ECT 32 به این معنی است که می‌­تواند تا وزن 65 پوند را تحمل کند.

3. تست انفجاری ( Mullen Burst Test )

تست مولن مقدار نیروی لازم برای ترکیدن قطعه اصلی و نیروی لازم برای ترکیدن مقوا را اندازه­‌گیری می­‌کند. این مهم است زیرا به شما می­‌گوید که جعبه شما چه مقدار نیرو می‌­تواند تحمل کند و چقدر وزن جعبه شما می­‌تواند در هنگام پرتاب شدن مقاوم باشد، که احتمالاً در مورد پیک­‌ها و حمل بی­‌احتیاط بسته­‌ها اتفاق می‌­افتد.

استحکام مقوا موجدار

یک قطعه کوچک از کارتن موجدار بسته‌بندی شما به صورت صاف در بین دستگاهی قرار می‌­گیرد که در آن یک توپ لاستیکی کوچک به زیر بسته‌بندی فشار وارد می­‌کند تا مشخص شود قبل از ترکیدن چقدر نیرو می‌­تواند تحمل کند. تست­‌های انفجاری بر حسب پوند بر اینچ مربع اندازه­‌گیری می‌­شوند و به عنوان رتبه­‌بندی جعبه گزارش می­‌شوند. به عنوان مثال، درجه بندی 200# به این معنی است که جعبه می­تواند 200 پوند بر اینچ مربع نیروی اعمال‌شده قبل از ترکیدن را تحمل کند. پس کدام تست بهتر است؟ این بستگی به مورد استفاده دارد. به طور کلی:

 • اگر نگران استحکام کارتن‌های خود هستید، به خصوص اگر بسته‌های خود را در پالت ارسال می‌کنید، ECT معیار بهتری است.
 • اگر نگران این هستید که کارتن حمل‌و‌نقل شما چگونه در شرایط سخت حمل‌و‌نقل مقاوم خواهد ­بود، تست Mullen معیار مناسب‌تری است.

4. تست ارتعاش بسته‌بندی

تست‌های ارتعاشی نحوه حمل­‌ونقل بسته‌های شما را اندازه‌گیری می‌کنند. انواع ارتعاشاتی را که بسته‌ها ممکن است در معرض آن قرار گیرند (به عنوان مثال در کامیون یا هواپیما) شبیه­‌سازی می­‌کند که ممکن است باعث جدا­شدن درزهای کارتن‌­ها شود.

دو نوع متداول تست ارتعاش وجود دارد:

 • لرزش تصادفی: که حرکت سواری، کامیون یا هواپیما را شبیه­‌سازی می­کند.
 • لرزش سینوسی: که نشان می­دهد کدام فرکانس‌­ها برای محصولات شما آسیب بیشتری دارند.

هر بسته‌بندی یک فرکانس طبیعی دارد که همان ارتعاش طبیعی آن است.

جعبه بسته بندی پس از انجام تست

5. تست سطح رطوبت بسته‌بندی

برخی از بخش‌های فرآیند تولید، از جمله چاپ و چسباندن، همگی حاوی رطوبت هستند. به همین دلیل، یکی از روش­‌های آزمایش میزان رطوبت بسته‌بندی، استفاده از رطوبت‌‌­سنج است. رطوبت‌­سنج درصد رطوبت مواد را اندازه‌گیری می‌­کند و نشان می‌­دهد که جعبه­‌ زمان بیشتری برای خشک‌ ­شدن نیاز دارد یا خیر. به عنوان یک اصل کلی، سطح رطوبت جعبه نباید بیشتر از 25٪ باشد.

استراتژی پایدار و جعبه­‌های سازگار با محیط­‌زیست

بسته‌بندی سازگار با محیط‌­زیست می­‌‌تواند فروش را افزایش دهد. اگر قصد دارید در بازار خود رقابت کنید، این موضوع عملاً یک ضرورت به حساب می‌آید. از آنجا که در قرن بیست و یکم به سر می‌بریم، مصرف­‌کنندگان به طور فزآینده‌­ای خواستار استانداردهای بالا و اقدامات پایدار از شرکت­‌ها هستند. مردم یاد می‌­گیرند که با استفاده از قدرت هزینه‌­کردن، سلامت سیاره خود را در اولویت قرار ­دهند. بسیاری از افراد اکنون تنها از شرکت­‌هایی حمایت می‌­کنند که تلاش می­‌کنند ردپای کربن خود را با انرژی­‌های تجدیدپذیر و محصولات سازگار با محیط‌­زیست کاهش دهند. با وجود رقابت فراوان، مشتریان اگر احساس کنند که دیدگاه برند شما با ارزش‌های زیست‌محیطی خودشان همخوانی ندارد، به برند دیگری روی خواهند آورد.

هدف اکثر شرکت‌­ها سازگاری بیشتر با محیط‌­زیست برای پاسخگویی به تقاضای بیشتر است.

جعبه­‌های پایدار در طول چرخه عمر خود تأثیر کمتری بر محیط‌­زیست نسبت به مواد سنتی دارد. این چرخه از منبع مواد شروع می‌­شود، اما در طول فرآیند تولید و تا جایی که دفع می‌­شود نیز در نظر گرفته می­‌شود.

اتخاذ شیوه‌­های سازگار با محیط‌­زیست به تقویت برند شما با درگیرکردن مخاطبان و ایجاد اعتماد مشتریان کمک می‌­کند. با قرارگرفتن در راستای ارزش‌های مشتری، برند شما بروزتر می‌شود، وفاداری را تقویت می‌کند و در نهایت منجر به فروش بیشتر در طول زمان می‌شود. روش­‌های بسته‌بندی سازگار با محیط­‌زیست می‌­تواند هزینه کمتری داشته باشد، زیرا بازار بسته‌بندی پایدار در طول زمان در حال رشد است.

اهمیت استفاده از بسته بندی های سازگار با محیط زیست

آخرین مطالعه سالانه در مورد این موضوع، نشان می‌­دهد که تقریباً دو سوم (66٪) از مصرف‌­کنندگان مایلند برای محصولات و خدماتی که شرکت‌­های متعهد به تأثیرات مثبت اجتماعی و زیست­‌محیطی هستند، هزینه اضافی بپردازند. این نشان‌­دهنده جهش قابل توجهی نسبت به سال‌های قبل است. روند فزآینده ارزش‌های زیست‌محیطی قطعاً تا زمانی که عموم مردم فعالانه به دنبال تلاش‌های پایداری از سوی شرکت‌های بزرگ برای کمک به مبارزه با تغییرات اقلیمی هستند، به رشد خود ادامه خواهد­­­ داد. برای حرکت در راستای پایداری لازم است چه قدم‌­هایی برداریم؟

1. چرخه­‌ی عمر جعبه‌­ی محصول خود را درک کنید

قبل از هر چیز، مهم است که توجه داشته‌­باشید و بدانید که بسته‌بندی شما از کجا می‌­آید و پس از دور ریختن آن توسط مشتریان چه اتفاقی برای آن می‌­افتد. علاوه بر این، شما باید ردپای کربن را در حمل و نقل و انبارداری مواد بسته‌بندی خود نیز در نظر بگیرید. هنگامی که به این موارد توجه کردید، می‌توانید برای انتخاب مواد پایدارتر در کل چرخه عمر بسته‌بندی خود تلاش کنید.

چرخه عمر کارتن محصول

الف. منشاء مواد

بیشتر بسته‌بندی محصولات به یکی از این سه­ روش به وجود می‌آیند: از مواد اولیه، مواد نیمه بازیافت شده یا مواد 100٪ بازیافتی.

در بیشتر موارد، بهتر است از استفاده از مواد اولیه و بکر خودداری کنید. اگر مجبور به استفاده از مواد بکر هستید، توصیه می‌کنیم به این که از کجا آمده‌اند دقت کنید. آیا با استفاده از کاغذ از عملیات قطع درختان پایدار ساخته شده‌­اند؟ شاید از پوست موز یا سیب‌­زمینی به دست می‌­آیند. در هر صورت، تحقیقاتی را انجام دهید تا مطمئن شوید که بهترین انتخاب را انجام می‌­دهید.

ساخت کارتن و جعبه های کرافتی طراحی جعبه بسته بندی: نکات طراحی کارتن و جعبه بسته بندی محصول

مواد نیمه بازیافتی رایج‌ترین و ساده‌ترین مواد هستند. اکثر محصولات مقوایی حاوی مواد بازیافتی هستند و مقوای موجدار کرافت 100٪ بازیافتی برای جعبه­‌های پایدار دارای بالاترین درصد استفاده است.

ب. نقاط پایانی عمر مواد

صرف نظر از اینکه مواد از کجا می‌­آیند، باید به جایی که مصرف‌­کنندگان کارشان با آن بسته‌بندی به اتمام می‌­رسد نیز دقت کنید.­ بهترین روش­‌های پایداری برای کارتن بسته‌بندی، استفاده مجدد یا کمپوست در دسترس کاربر نهایی است. اگر تصمیم به بسته‌بندی قابل کمپوست دارید، باید در نظر بگیرید که چقدر طول می­‌کشد تا آن ماده در طول زمان تجزیه شود. هر چه کوتاه‌­تر باشد، بهتر است.

کارتن های بسته بندی طراحی جعبه بسته بندی: نکات طراحی کارتن و جعبه بسته بندی محصول

با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که برخی از مواد ممکن است نیاز به بازیافت صنعتی یا کمپوست داشته باشند و در خانه قابل انجام نباشند. در این صورت، بسیاری از کاربران احتمالاً ترجیح می‌دهند به جای تحویل آن به جایی برای کمپوست، آن را دور بیندازند، بنابراین بهتر است در صورت امکان از این نوع مواد اجتناب کنید.

علاوه بر این، برخی از عوامل مکمل در طراحی جعبه بسته‌بندی، بازیافت یا کمپوست‌سازی را غیرممکن می‌کنند. مواردی مانند پوشش‌ها یا برچسب‌­ها، روش‌های چاپ و ترکیب مواد متعدد در دور انداختن بسته‌بندی پایدار نقش دارند.

ج. ردپای کربن در حمل و نقل و انبارداری

انتشار کربن در حین حمل و نقل و انبارداری یکی از ملاحظات بسیار مهم است. به طور خلاصه، مقدار فضایی که جعبه‌ اشغال می­کند، مهم است. برای مثال محافظ‌های بسته‌بندی بادام زمینی شکل حجیم است و فضای زیادی را اشغال می‌کند. در نتیجه، تعداد کمتری جعبه در کامیون تحویل جا می‌­شود و ردپای کربن آن بخاطر بادام زمینی­‌های پلاستیکی افزایش می­‌یابد، خنده‌­­دار است اما واقعیت دارد. آنها فضای زیادی را در قفسه اشغال می‌­کنند. به همین ترتیب انبارها برای ادامه کار به برق و منابع بیشتری نیاز دارند.

استفاده از پوشال های بازیافتی انتخاب به عنوان محافظ در مقایسه با لفاف حباب دار یا محافظهای بادام زمینی هستند
استفاده از پوشال‌های بازیافتی به عنوان محافظ در مقایسه با لفاف حباب دار یا محافظهای بادام زمینی انتخاب مناسب‌تری هستند

از طرفی اگر به جای پوشال‌­های بادام‌­زمینی از پوشال­‌های کاغذی استفاده کنید هم حجم کمتری اشغال می‌­شود، هم مصرف پلاستیک غیرقابل بازیافت کمتر می‌شود. هرچه فضای ­‌خالی داخل جعبه بسته‌بندی کاهش یابد به همین ترتیب ابعاد کارتن بسته‌بندی کاهش یافته و در هر کامیون بسته‌­های بیشتری جا شده و این باعث کاهش حمل‌­و­نقل و کاهش آلودگی‌­های کربنی می­‌شود.

کاهش فضای اضافی داخل کارتن بسته بندی باعث کم شدن حجم کارتن بسته بندی و حمل تعداد بیشتری کارتن توسط کامیون خواهد شد و آلودگی کربنی را کاهش میدهد.

2. مقدار مواد بسته‌بندی استفاده‌ ­شده را کاهش دهید

اولین قدم به سمت راه‌­حل­‌های بسته‌بندی پایدارتر کاهش میزان مواد مصرفی است. سه فاکتور (کاهش، استفاده مجدد، بازیافت) را به خاطر دارید؟ این یک اصل دیرینه است که به راحتی قابل درک است. اگر میزان مصرف خود را کاهش دهید، ضایعات کمتری برای مقابله خواهید داشت. این نه تنها بلافاصله هزینه بسته‌بندی شما را کاهش می‌­دهد، بلکه انرژی مصرف­‌شده و محصولات جانبی را که در نتیجه فرآیند دفع اتفاق می­‌‌افتد نیز کاهش می‌­دهد. از بسته‌بندی­‌های پلاستیکی غیرضروری خودداری کنید و به جعبه­‌های مقاوم سفارشی بسنده کنید و سعی کنید با بکارگیری خلاقیت بسته‌بندی را بهینه­‌سازی کنید.

طراحی بسته بندی میوه

3. به سمت مواد بسته‌بندی سازگار با محیط­‌زیست بروید

نام تجاری شما می­تواند با استفاده از جایگزین­‌های سازگار با محیط‌­زیست بجای پلاستیک­‌ها و مواد غیر­قابل بازیافت، بسیار محبوب‌­تر شود. با انجام این کار، از شرکت‌­هایی حمایت می‌­کنید که در پی ارائه راهکارهایی برای پایداری هستند. شما به عنوان یک مصرف­‌کننده، مسئول به افزایش تقاضا و کاهش قیمت بسته‌بندی پایدار کمک می‌­کنید. با گذشت زمان، شرکت‌هایی مانند شما ارزش بیشتری را به سوی دیگر شرکت‌های دوستدار محیط‌زیست هدایت می‌کنند و تقاضا برای مواد ناپایدار را کاهش می‌دهند. در مجموع، با سرمایه‌گذاری کمتری در بسته‌بندی‌های یکبارمصرف که آلاینده‌های سمی را در محیط‌زیست، هم در طول تولید و هم در طول فرآیند وارد می­‌کنند تأثیر بیشتری خواهد داشت.

4. از اختلاط مواد قابل بازیافت و غیرقابل بازیافت خودداری کنید

فرآیند بازیافت بسیار سازمان­‌یافته و فوق‌­العاده پیچیده است. واقعیت این است که تنها درصدی از چیزی که برای پردازش می­فرستیم می­تواند واقعا بازیافت و به مواد قابل استفاده دیگری تبدیل شود. اغلب اوقات، مواد بسته‌بندی دور ریخته می‌شوند زیرا بسته‌بندی در واقع ترکیبی از مواد قابل بازیافت و غیرقابل بازیافت است که جداکردن آن‌ها دشوار است یا مرتب­‌کردن آنها بسیار زمان‌بر است و عملا بازیافت را غیرممکن می‌کند.

لمینیت شده طراحی جعبه بسته بندی: نکات طراحی کارتن و جعبه بسته بندی محصول

5. استفاده از مواد از پیش بازیافت‌­شده را در نظر بگیرید

مواد از پیش بازیافت‌ ­شده قبلاً مراحل بازیافت را طی­‌کرده و اکنون آماده استفاده مجدد هستند. استفاده از مواد از پیش بازیافت ­‌شده برای محیط‌­زیست بسیار مفید است. آنها در نهایت مقدار مواد جدیدی را که شرکت شما در گردش بازیافت قرار می­‌دهد، کاهش می‌د­هند. حتی بسته‌بندی محصول سفارشی را می­توان از خمیر بازیافت شده برای کارتن­‌های موجدار و جعبه‌­های حمل‌و‌نقل تهیه کرد. اکثر جعبه‌­های کارتنی این روزها از مقوای بازیافتی ساخته می‌­شوند.

6. از بسته‌بندی‌­های غیرضروری و اضافی خودداری کنید

هر چیزی که داخل جعبه می­‌گذارید موادو­فضا مصرف می­‌کند. برخی از موارد اضافی هدفی را دنبال می­‌کنند، مانند به اشتراک گذاشتن داستان برند خود یا افزودن به تجربه جعبه­‌گشایی، چندکار وجود دارد که می­‌توانید برای کاهش ضایعات بسته‌بندی انجام دهید بدون اینکه از تجربه مشتری دور شوید. یکی از نمونه‌های بسته‌بندی غیرضروری، حمل جعبه محصول در داخل جعبه است. مگر اینکه برای ارسال چیزی شکننده به آن نیاز داشته باشید، در غیر این صورت می­‌توانید آن جعبه داخلی را به طور کامل حذف کنید.

برخی از ایده‌­های دیگر عبارتند از:

 1. به جای استفاده از کارت یا کاغذهای اضافه، برای چاپ بخشی از اطلاعات آنها را در داخل خود جعبه چاپ کنید.
 2. به جای پوشال‌­های بادام‌­زمینی، رشته‌­های کاغذی را انتخاب کنید.
 3. با استفاده از جعبه‌­هایی با اندازه سفارشی، فضای­ خالی را به طور کامل حذف کنید.

7. بازگشت و مبادله­‌ی محصولات آسیب­‌دیده را کاهش دهید

برگرداندن و مرجوعی جعبه‌­ها و مبادله از طریق پست، ردپای کربن حمل­‌ونقل بسته‌بندی شما را بیشتر افزایش می‌­دهد، زیرا نیاز به سفرهای متعدد با وسیله نقلیه دارد. بهترین راه برای کاهش بازگشت کالا و محصولات آسیب­‌دیده، استفاده از بسته‌بندی مناسب است، به خصوص در هنگام حمل­‌و­نقل اقلام شکننده.

طراحی جعبه

از آنجایی که ما به تازگی در مورد کاهش حجم و مواد استفاده شده در جعبه بسته‌بندی صحبت کردیم، ممکن است غیرمنطقی به نظر برسد، اما این کار را طوری انجام دهید که محصولات را در معرض خطر قرار ندهند. برای کاهش مبادلات، حتماً در صورت لزوم از عکس‌‌ها، فیلم‌‌ها، توضیحات و نمودارهای اندازه دقیق استفاده کنید. این کار می‌تواند به مشتری کمک کند تا مطمئن شود که چه چیزی را سفارش می­‌دهد و احتمال نیاز به تعویض آن را با محصول دیگر کاهش می‌­دهد.

8. به مشتریان بگویید که پس از اتمام کار جعبه­ محصول با آن چه کار کنند

همه ما این تجربه را داشته‌­ایم به دنبال نماد بازیافت روی بسته بندی محصول یا نشانه‌ای بوده‌ایم که می‌گوید بسته‌بندی جدید قابل بازیافت یا کمپوست کردن است. اگر مشتریان مطمئن نباشند، احتمالاً آن را در سطل زباله می‌اندازند. پس از اتمام کار و تلاشی که برای بسته‌بندی پایدار خود انجام دادید، سطل زباله آخرین جایی است که احتمالا بخواهید به آن برسید. بنابراین، چه کار می­کنید؟ به طور واضح مشخص کنید که وقتی بسته بندی کاربردی نداشت، کاربران چه کاری باید انجام دهند. می‌­‌‌تواند به سادگی یک جمله­‌ی «سلام. من قابل بازیافت/زیست تخریب‌پذیر هستم. لطفاً من را بازیافت کنید» یا چیزی شبیه به آن باشد.

جعبه ،کارتن مقوا طراحی جعبه بسته بندی: نکات طراحی کارتن و جعبه بسته بندی محصول

بهتر است آن را در چندین مکان قابل مشاهده قرار دهید. آن را در ایمیل تأیید تحویل یا ارسال، در قسمت‌های متعدد روی بسته و فهرست محصول قرار دهید. همچنین می‌توان اگر شخصی آن را در گوگل سرچ کند، فوراً اطلاعات مورد نظر را پیدا کند. اگر دفع آن پیچیده‌­تر از انداختن آن در سطل بازیافت است، نحوه حرکت به جلو و بازیافت کارتن محصول را با دستورالعمل­‌های گام به گام و چندین گزینه جایگزین در صورت امکان کاملاً روشن کنید.

مطالعه بیشتر: علائم و نمادهای روی بسته بندی محصولات: راهنمای جامع

9. در مورد تلاش‌­های خود برای پایداری صحبت کنید

صحبت در مورد تلاش‌ برای پایداری می‌تواند یک ابزار بازاریابی عالی باشد، همچنین می‌تواند به الهام بخشیدن به رقبا، سایر کسب‌وکارها و مشتریان شما کمک کند تا تلاش‌های مشابهی را در تلاش برای آینده‌ای پایدارتر انجام دهند. طبق بررسی هاروارد، استفاده از نفوذ اجتماعی یکی از بهترین راه‌ها برای برانگیختن رفتارهای طرفدار محیط‌زیست در اطرافیانتان است. اگر بتوانید نشان دهید که کسب‌وکارهایی مانند شما بر روی شیوه‌های پایدار تمرکز می‌کنند و آن را با موفقیت انجام می‌دهند، دیگر کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگان بیشتر به آن ملحق می‌شوند.

بعلاوه، 65 درصد از مصرف­‌کنندگان می‌­خواهند از برندهای مسئولیت‌­پذیر و هدفمند که به حفاظت و حفظ محیط­‌زیست اهمیت می­‌دهند، خرید کنند. بنابراین، توضیح دادن در مورد تلاش‌هایتان می‌تواند برای دیگران الهام­‌بخش شود تا در ساختن جهان به مکانی بهتر به شما بپیوندند. این یک استراتژی برد-برد برای شما و محیط­‌زیست است. می‌توانید در مورد تلاش‌های خود در مکان‌های متعددی، از جمله رسانه‌های اجتماعی، وب‌سایت، نشریات خبری، بازاریابی ایمیلی، تبلیغات و موارد دیگر برای کمک به گسترش این خبر صحبت کنید.

علامت بسته بندی تجدید پذیر روی کارتن

10. اهمیت تجربه‌­ی جعبه‌گشایی (آنباکسینگ)

اهمیت‌دادن بسیار به فرآیند جعبه‌گشایی ممکن است احمقانه به نظر برسد، اما برای کسب و کار شما بسیار مهم است. وقتی کسی هدیه یا بسته‌ای را که بیش از یک جعبه مقوایی ساده است را باز می‌کند، احساس خاص بودن به او دست می‌دهد و تجربه‌ای فراموش‌نشدنی ایجاد می‌کند. جعبه اولین برداشت از برند، قبل از خروج محصول از آن است. یک تجربه جعبه‌­گشایی دلپذیر و هیجان­‌انگیز باعث تقویت تفکر مثبت نسبت به برند شما می­‌شود. مردم عاشق توجه به جزئیات، شخصی‌­سازی و لحظه‌­ای منحصر به فرد برای به اشتراک گذاشتن و به خاطر سپردن هستند. با بسته‌بندی جذاب، خریداران را حتی قبل از اینکه محصول داخل آن را ببینند خوشحال و تحت تاثیر قرار می‌­دهید و یک ارتباط عاطفی پایدار ایجاد می­‌کنید.

طراحی جعبه بسته بندی: نکات طراحی کارتن و جعبه بسته بندی محصول

علاوه بر این، بسته‌بندی جذاب، نواحی جویای پاداش مغز را تحریک می‌­کند که با خرید آنی مرتبط هستند، به این معنی که مشتریان احتمال و اشتیاق بیشتری برای خرید محصولات شما دارند. محرک­‌های بصری به شدت بر ادراک تأثیر می‌گذارند، به همین دلیل است که مردم به طور طبیعی به سمت محصولاتی که در بسته‌بندی‌­های جذاب عرضه می­‌‌شوند جذب می­‌شوند.

ما اهمیت ایجاد یک تجربه جعبه‌گشایی عالی را درک می­‌کنیم، اما جزئیات خاصی وجود دارد که کاربران به آنها واکنش مثبت یا منفی نشان می‌­دهند که شرکت‌­ها باید در نظر بگیرند. در اینجا بایدها و نبایدهای ما برای ایجاد یک تجربه جعبه‌گشایی هیجان‌­انگیز آورده شده است. با ظهور تجارت الکترونیک، شرکت­‌ها بیش از هر زمان دیگری به دنبال راه­‌های خلاقانه برای تعامل با مشتریان خود از طریق محصولات و بسته­‌های خود هستند.

باید و نبایدهای طراحی جعبه‌ محصول پایدار

1. از بسته‌بندی­‌های دارای مارک­ یا لوگو­ استفاده کنید

شما می‌­توانید از طریق تلاش­‌های بازاریابی و تبلیغات با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید، اما مستقیم‌­ترین راه برای ایجاد کاربر وفادار، داشتن یک تجربه به یادماندنی جعبه‌گشایی برای مشتریان جدید و همیشگی است. برای کمک به جذب مشتری و حفظ آن، برندسازی بسته‌بندی راهی عالی برای تبلیغ شرکت شما و کمک به سازگاری کاربر با برند شما است.

لوگو بر روی جعبه طراحی جعبه بسته بندی: نکات طراحی کارتن و جعبه بسته بندی محصول

می­توانید نام تجاری خود را روی هر چیزی مانند جعبه یا مواد بسته‌بندی خود قرار دهید. افزودن لوگو به بسته‌بندی شما ارزان است و همینطور شما همیشه می­خواهید برندتان در طول تجربه جعبه‌گشایی حضور داشته باشد، بنابراین تا جایی که ممکن است بدون اینکه مشتری را تحت فشار قرار دهید و یا آن را دل‌زده کنید، آن را در جای مناسب درج کنید.

2. با مواد بسته‌بندی پایدار خلاقانه رفتار کنید

تجربه جعبه‌گشایی به لوگو ختم نمی‌­شود. همچنین باید در مورد بهترین راه برای محافظت از تمام محتوای خود در جعبه فکر­کنید.به جای استفاده از پوشال بسته‌بندی بادام‌زمینی سنتی، می­توانید از جعبه­‌های سفارشی، دستمال­‌کاغذی­‌های مارک­‌دار فانتزی یا کاغذ بازیافتی چروک‌شده استفاده کنید. اگر می­‌خواهید کمی هیجان بیشتری به تجربه جعبه­‌گشایی بیفزایید، نوار بسته‌بندی مارک­‌دار نیز یک افزودنی محبوب در صنعت بسته‌بندی محسوب می‌شود.

خلاقیت-در-طراحی-بسته-بندی-جعبه-پایدار

فقط مطمئن شوید که مواد بسته‌بندی را انتخاب کنید که به خوبی با هویت و شعار برند شما مطابقت داشته باشد و با جنبه زیست­‌محیطی هویت برند شما هماهنگ باشد.

3. از بسته‌بندی فراتر بروید

اگر می‌خواهید به مشتریان خود احساس خاص بودن بدهید و از آنها به خاطر وفاداریشان در زمان‌های بی‌سابقه تشکر کنید. ویژگی‌هایی را اضافه کنید که تجربه جعبه‌گشایی را به یاد ماندنی‌تر می‌کند. به جزئیات کوچک فکر کنید زیرا چه باور کنید یا نه، مشتری شما بیشتر از آنچه شما فکر می‌کنید از جزئیات زیبا لذت خواهد برد.

برای مثال، می‌توانید نامه‌های تشکر شخصی‌شده بنویسید تا قدردانی خود را نشان دهید، یا حتی یک برچسب حمل­‌ونقل رایگان برای بازگشت به مشتری اعطا کنید تا در صورت عدم رضایت مشتری، روند بازگشت را برای مشتری آسان‌تر کند.

نوشتن پیام روی کارتن بسته بندی پس از بازگشایی

همچنین می‌توانید با تشویق (با راه­‌اندازی کمپین یا مسابقات عکاسی) مشتریان خود به اشتراک‌گذاری تجربیات خود از طریق هشتگ در رسانه‌های اجتماعی، فرصت‌هایی را برای تبلیغ در رسانه‌های اجتماعی در نظر بگیرید. سعی­‌کنید تجربه جعبه گشایی را لذت­‌بخش و شخصی کنید.

4. بسته‌ بندی را پیچیده نکنید

وقتی مشتریان شما محصول شما را دریافت می­‌کنند، نباید آنها را با زیاده‌­روی در عناصر گرافیکی یا موارد بازاریابی خود غرق کنید یا بخاطر اینکه بسته بیش از حد پیچیده و شلوغ است، آنها را ناامید کنید. بسته‌بندی خود را هم از نظر ساختاری و هم از نظر زیبایی­‌شناسی ساده نگه­‌دارید. این نه تنها تجربه جعبه‌گشایی را خوشایند نگه‌می‌دارد، بلکه به شرکت شما کمک می‌کند تا پایدار بماند.

جعبه ساده طراحی جعبه بسته بندی: نکات طراحی کارتن و جعبه بسته بندی محصول

5. فضا را هدر ندهید

تجربه جعبه گشایی فاکتورهای زیادی دارد که یکی از آنها فاصله است. با توجه به آنچه گفته شد، جعبه اندازه مناسب را برای محصولات خود انتخاب کنید. ممکن است فکر کنید قرار‌دادن محصولات کوچک در یک جعبه‌­ی بزرگ مد روز یا محافظ بهتری است، اما در نهایت باعث سردرگمی مشتری می‌­شود و هزینه­‌های حمل‌و‌نقل شما را افزایش می­‌دهد. همچنین، جعبه­‌ای با اندازه خیلی کوچکتر انتخاب نکنید و به طور دقیق تخمین بزنید که چه محصولی و با چه اندازه‌­ای می‌توانید در جعبه قرار دهید.

ایده‌­­های الهام بخش برای طراحی جعبه‌ی پستی

جعبه‌های محکم پستی، تجربه‌ای عالی از جعبه‌گشایی را ارائه می‌دهند و برای برندهای تجارت الکترونیک گزینه‌ای مناسب هستند. از جعبه‌های کرافت گرفته تا اینزرتی‌های داخلی سفارشی، برچسب‌های چاپ شده یا حتی چاپ داخل جعبه!

جعبه­‌های پستی یک گزینه عالی برای بسته‌بندی محصولات نسبتا بزرگتر هستند. هدف اولیه جعبه‌­های پستی تحویل محصولات به مشتریان به شیوه­ای ایمن و مطمئن است، اما می‌­توان به عنوان یک ابزار بازاریابی موثر برای برند حتی قبل از اینکه مشتری محصولات داخل آن را ببیند، استفاده شود.

لبه­‌ها و بال­‌های به هم پیوسته آن، فرآیند مونتاژ را بسیار آسا‌ن‌­تر می‌­کند و جعبه محصول را ایمن نگه می­‌دارد، بدون اینکه همیشه به نوار چسب برای بسته نگه­‌داشتن جعبه نیاز داشته باشید. یکی‌دیگر از دلایل اصلی انتخاب این محصول برای بسیاری از شرکت‌های ارسال به این دلیل است که دیوارهای دو طرفه آن در مقایسه با سایر انواع بسته‌بندی مقوایی در برابر حمل‌و‌نقل بادوام‌­تر و مقاوم‌­تر است.

انواع مختلفی از جعبه‌پستی در بازار وجود دارد:

 • جعبه­‌های پستی استاندارد با بال: یکی از رایج­ترین انواع جعبه‌های پستی موجود است.
 • جعبه‌­های پستی با نوار چسب و برش مخصوص پاره‌کردن: افزودن چسب به جعبه­‌های پستی برای آب­‌بندی آسان و نوار پارگی امکان باز شدن آسان را فراهم می­‌کند.
 • جعبه پستی بدون بال: مانند جعبه پستی استاندارد، اما بدون بال در طرفین.
انواع جعبه پستی

یک جعبه‌­پستی با طراحی خوب می‌­تواند به افزایش تجربه خرید مشتری کمک کند و حتی توجه مشتریان شما را به محصولات شما جلب کند. به همین دلیل طراحی جعبه نقش مهمی دارد. خوشبختانه گزینه­‌های زیادی در مورد سفارشی­‌سازی جعبه‌­های پستی شما وجود دارد تا به طور کامل شخصیت برند شما را نشان دهد! در ادامه لیستی از ایده­‌هایی را مشاهده می‌­کنید که ممکن است در طراحی جعبه­‌های پستی بتوانید از آنها الهام بگیرید.

1. جعبه ­پستی کرافت

مواد کرافت به دلیل سهولت در بسته‌بندی برای انواع مختلف محصولات یک افزودنی محبوب به‌شمار می آید. آنها همچنین دوستدار محیط­‌زیست هستند زیرا از مواد مرغوبی ساخته شده‌­اند که کاملاً قابل بازیافت هستند. آنها علاوه بر ایمن بودن برای اکوسیستم، به اندازه کافی بادوام و مقاوم هستند تا بتوانند محصولاتی را که در داخل آنها قرار دارند محافظت و حمل کنند.

دوام در طراحی جعبه محصول

2. نگهدارنده جعبه سفارشی

نگهدارنده‌های سفارشی زمانی مفید خواهند بود که یک محصول را درست در جای خود نگهداری و به کل بسته‌بندی یک لایه‌ی محافظتی اضافه کنند. برخی از محصولات، به ویژه لوازم­‌ آرایشی، ممکن است شکننده باشند، بنابراین چنین بسته‌بندی‌­ای ایده‌­آل خواهد بود. منقسم‌ها باید با توجه به اندازه و شکل محصول و همچنین ابعاد جعبه سفارشی طراحی شوند.

جعبه طراحی جعبه بسته بندی: نکات طراحی کارتن و جعبه بسته بندی محصول

3. استیکرهای سفارشی چاپ شده

یک راه عالی برای افزودن برندینگ، از طریق افزودن برچسب­‌ یا لیبل بسته‌بندی است. چه به شکل مهر و موم روی جعبه یا به عنوان یک برچسب اطلاعاتی روی سطح جعبه باشد. این برچسب‌ها می‌توانند علاوه بر آموزش دادن به مشتریان در مورد برند، محصول و کاربرد آن، جذابیت زیبایی‌شناختی زیادی را به عنوان برچسب ارائه دهند.

لیبل بسته بندی روی کارتن محصول

4. خلاقیت در استفاده از فضا

جعبه‌­های پستی مثل یک بوم خالی هستند که به برندها اجازه می‌­دهد آن­ها را همانطور که می­‌خواهند طراحی کنند. این می‌­تواند از نوشتن یک پیام شخصی برای هر یک از مشتریان، تا چاپ نام برند و شعار یا حتی چاپ برخی از تصاویر گرافیکی را شامل شود. آیا برند شما از بسته‌بندی پایدار استفاده می­کند؟ چرا به مشتریان خود اطلاع نمی­‌دهید! روی این بوم خالی به اندازه کافی فضای مفید برای توضیحات شما در مورد تلاش­‌هایتان در راستای پایداری وجود دارد به شرطی که باعث زشت‌ شدن جعبه نشود.

نمایش پیامهایی درباره بازیافتی بودن کارتن محصول در طراحی کارتن بسته بندی محصول
چاپ پیام درباره بازیافتی بودن بسته بندی روی کارتن محصول باید به نحوی باشد که طراحی کارتن بسته بندی زشت نشود

5. مینیمالیستی با کرافت

در حالی که برخی ممکن است طرح‌های فانتزی و طرح‌های جذابی را انتخاب کنند که برجسته و جلب توجه‌کننده باشند، برخی دیگر ممکن است طرح‌های مینیمالیستی مانند کرافت ساده با چاپ سفید را ترجیح دهند. انتخابی که به این سادگی باشد برای کسانی که به دنبال ارتباط با ارزش‌­های برند هستند، یا برای کسانی که می­‌خواهند تمرکز اصلی مشتریانشان روی محصول اصلی باشد، عالی است.

طراحی کارتن بسته بندی

6. چاپ در داخل کارتن بسته‌بندی

استفاده از فضای خالی داخل کارتن محصول برای معرفی سایر محصولات ارائه شده توسط برند و همچنین ارائه اطلاعات مرتبط در مورد خرید یا روش استفاده از محصولات، راهی عالی برای به حداکثر رساندن ارزشی است که شما با محصول و بسته‌بندی خود تحویل می­‌دهید.

چاپ در داخل جعبه بسته بندی

سخن آخر

در این مقاله در مورد اهمیت طراحی جعبه‌ محصول و تاثیر آن بر خرید توضیح دادیم. یک کارتن و جعبه­‌ی زیبا و کاربردی دو وظیفه‌­ی شاخص دارد، اول خریدار را به خود جذب می‌­کند و دوم امنیت محصول شما را تضمین می‌­کند. جذب خریداران از طریق موارد زیادی از جمله زیبایی‌های بصری در نظر‌گرفتن عوامل زیست‌محیطی و از همه مهم‌­تر کاربرد مفید آن جعبه اتفاق می‌افتد. اما علاوه بر ویژگی­‌های ظاهری نکته‌­ی خیلی مهم در جعبه‌های بسته‌بندی، ایجاد امنیت برای محصول است، مسلماً اگر یک محصول بخاطر ناکارآمد بودن جعبه‌­ی آن سالم به مقصد نرسد دیگر ظاهر زیبای آن اهمیت چندانی ندارد و نه تنها جلب توجه نمی­‌کند، بلکه ممکن است موجب دلسردی مخاطبان نیز شود. پس اولین و مهم‌­ترین چیزی که شما به عنوان تولیدکننده و طراح باید در نظر داشته باشید ایمنی محصول است. امروزه روش­‌های زیادی برای تست استحکام جعبه وجود دارد که در بالا اشاره شده است.

بعد از اهمیت استحکام و ظاهر جعبه، آن چیزی که امروزه از اهمیت روزافزونی برخوردار است تاثیر آن بر محیط­‌زیست است. گاهی شما بهترین ویژگی­‌های بصری بهترین استحکام و امنیت را فراهم می­‌کنید ولی اثرات زیست­‌محیطی را دست­‌کم گرفته‌­اید. این به مرور زمان و با افزایش آگاهی و شناخت عموم مردم از محیط­‌زیست و راه­‌های حفاظت از آن می‌تواند باعث طردشدن محصول شما شود. با در نظرگرفتن این نکات و علایق و خواسته­‌های جامعه، می‌توانید بهترین خود را ارائه دهید و به محصولی درخشان در بازار تبدیل شوید. ضمناً شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات طراحی بسته‌ بندی استودیو ایکاس با ما تماس بگیرید.

چرا طراحی جعبه محصول اهمیت دارد؟

بسته‌بندی­‌ و بخصوص جعبه­‌ی محصولات اولین نقطه تماس مشتری با برند است که مستقیم بر فروش محصول و درک برند تأثیر دارد. اهمیت و تاثیر آن را در موارد زیر می‌توان خلاصه کرد:
1. شناخت برند
2. جعبه­‌گشایی (UnBoxing) به عنوان بخشی از تجربه کاربری
3. خودنمایی در قفسه‌­ها
4. فرصتی برای به اشتراک گذاشتن ارزش‌­های خود
5. ایجاد ارتباط با مشتریان
6. متمایز کردن برند

چرا استحکام و یکپارچگی جعبه مهم است؟

زمانی‌که صحبت از طراحی بسته‌بندی می‌شود، زیبایی‌شناسی برای ایجاد اولین تأثیر محصولات شما بر مشتریان امری مهم است. با این­ حال، تنها این نکته مهم نیست که آیا شما یک طراحی زیبا دارید یا خیر. کیفیت بسته‌بندی شما از جمله یکپارچگی ساختاری، استحکام و دوام همه عوامل مهمی در عملی بودن بسته‌بندی هستند. از این گذشته، زمانی که محصولات خود را برای مشتریان ارسال می­‌کنید، بسته شما احتمالاً قبل از رسیدن به مشتری، شرایط مختلف و سخت حمل‌و‌نقل را پشت سر می‌­گذارد.

بسته بندی پایدار چگونه بر مشتریان شما و فروش محصول تاثیر می‌گذارد؟

اتخاذ شیوه‌­های سازگار با محیط‌­زیست به تقویت برند شما با درگیرکردن مخاطبان و ایجاد اعتماد مشتریان کمک می‌­کند. با قرارگرفتن در راستای ارزش‌های مشتری، برند شما بروزتر می‌شود، وفاداری را تقویت می‌کند و در نهایت منجر به فروش بیشتر در طول زمان می‌شود. روش­‌های بسته‌بندی سازگار با محیط­‌زیست می‌­تواند هزینه کمتری داشته باشد، زیرا بازار بسته‌بندی پایدار در طول زمان در حال رشد است.

چرا باید تجربه جعبه گشایی (آنباکسینگ) را طراحی کنیم؟

جعبه اولین برداشت از برند، قبل از خروج محصول از آن است. یک تجربه جعبه‌­گشایی دلپذیر و هیجان­‌انگیز باعث تقویت تفکر مثبت نسبت به برند شما می­‌شود. مردم عاشق توجه به جزئیات، شخصی‌­سازی و لحظه‌­ای منحصر به فرد برای به اشتراک گذاشتن و به خاطر سپردن هستند. با بسته‌بندی جذاب، خریداران را حتی قبل از اینکه محصول داخل آن را ببینند خوشحال و تحت تاثیر قرار می‌­دهید و یک ارتباط عاطفی پایدار ایجاد می­‌کنید.

برای ثبت امتیاز برای این پست کلیک کنید
تعداد امتیازات: 6 - میانگین امتیاز: 5
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

دریافت مشاوره

جهت دریافت مشاوره و راهنمایی درباره خدمات ایکاس با ما تماس بگیرید.

فراخوانی-اقدام

فرم ثبت نام دوره مقدماتی تجربه طراحی محصول

لطفا جهت ثبت نام در دوره، اطلاعات زیر را وارد کنید و در صورت نیاز به راهنمایی یا اطلاعات بیشتر با شماره 09126088533 تماس بگیرید.