NPI چیست؟ معرفی محصول جدید به بازار چگونه انجام می‌شود؟

فهرست مطالب

همه ساله نمایشگاه‌های عظیمی برگزار می‌شوند که شرکت‌ها تمام محصولات جدید را به امید جلب توجه توزیع کنندگان، نمایندگی‌ها و مشتریان آینده‌نگر در آن به نمایش می­‌گذارند. نمایشگاه­ اتومبیل، نمایشگاه الکترونیکی و نمایشگاه کشاورزی فقط نمونه‌­هایی از این موارداند. بیش­تر شرکت­‌های تولید کننده سالانه در یک یا چند نمایشگاه مختلف که در سراسر جهان برگزار می‌شود، شرکت می‌کنند. آن‌ها به طور مداوم محصولات موجود را بهبود می‌بخشند و جدیدترین مدل‌ها را معرفی می‌کنند. آنچه بسیاری از مردم آن را نمی‌بینند یا حتی به آن فکر نمی‌کنند، تمام کارهایی است که در طراحی، توسعه و معرفی محصولات جدید دخیل بوده است.

معرفی محصولات جدیدی که مصرف‌کنندگان می‌خواهند، به اطلاعات صحیح و کامل ، زمان و منابع اختصاصی کل سازمان نیاز دارند. شرکت‌هایی که در طراحی و توسعه یک محصول جدید یا توسعه محصول موجود موفق هستند، از یک روند سازمان یافته و برنامه ریزی شده پیروی می‌کنند. معرفی محصولات جدید (NPI) کمک می‌کند تا همه منابع مناسب در زمان مناسب با هم جمع شوند.

معرفی محصول جدید (NPI) چیست؟

معرفی محصول جدید (NPI) مخفف New Product Introduction است و شامل کلیه فعالیت‌های یک سازمان برای تعریف، توسعه و راه اندازی یک محصول جدید یا بهبود یافته است. این محصول می‌تواند شیء ملموسی باشد (مانند مدل جدید خودرو) یا غیرملموس مانند خدماتی که ارایه می‌شود. کلمات اختصاری  NPI(معرفی محصول جدید) و NPD (توسعه محصول جدید) توسط بسیاری از سازمان ها به صورت متقابل مورد استفاده قرار می­گیرند. در برخی موارد، فعالیت‌های NPI پس از طراحی و توسعه آغاز می‌شود و صرفاً با راه اندازی و بازاریابی تولید محصول سروکار دارد. روند NPI می‌تواند تا حد زیادی از سازمان به سازمان دیگر متفاوت باشد. در بعضی موارد، در واقع می‌تواند در بخش‌های مختلف یک شرکت متفاوت باشد. برای موفقیت در روند NPI، مجموعه باید از مدیریت عالی در کلیه بخش‌ها و پشتیبانی کامل برخوردار باشد. یک برنامه مؤثر NPI شامل مقدار زیادی از ارتباطات متقابل و کار تیمی است.

صنعتی طراحی محصول تجهیزات موتورخانه دیگ بخار دیگ گرم و سرد1 NPI چیست؟ معرفی محصول جدید به بازار چگونه انجام می‌شود؟

مطالعه بیشتر: توسعه محصول جدید (NPD) چیست و چگونه انجام می‌شود؟

لزوم معرفی محصول جدید

بیشتر سازمان های موفق اهمیت اجرای یک فرآیند NPI را می‌دانند. در بازار بسیار رقابتی امروز، شرکت‌ها باید محصول مناسب را در زمان مناسب و با هزینه مناسب تولید کنند. توسعه و دنبال کردن یک فرآیند قوی NPI می‌تواند تفاوت موفقیت و عدم موفقیت را نشان دهد. در این فرآیند با استفاده از صدای مشتری (VOC) در مراحل اولیه پروژه، تیم طراحی می‌تواند از تغییرات دیررس طراحی، تجدید نظرهای چندگانه و آزمایش‌های اعتبار سنجی پرهزینه جلوگیری کند. هم‌چنین با کاهش زمان توسعه، محصول در زمان کمتری به مصرف کننده می‌رسد و تولید درآمد زودتر شروع می‌شود. فرآیند NPI شامل ابزارهایی است که هدف از آن برآورده ساختن نیاز مشتری است و این فرآیند قادر به تولید محصولات با کیفیت‌تر است.

مزایای معرفی محصول جدید به بازار چیست؟

برخی از مزایای معرفی محصول جدید شامل موارد زیر هستند:

1. کاهش هزینه‌های توسعه

طراحی محصول جدید با در نظر گرفتن دقیق الزامات محصول در مرحله طراحی اولیه برای کاهش زمان و هزینه طراحی مجدد آغاز می‌شود. مقرون به صرفه‌ترین راه برای کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری، پیش‌بینی مشکلات ساخت و مونتاژ در مرحله طراحی محصول است.

2. تسریع زمان به بازار

امروزه تولیدکنندگان با چشم انداز رقابتی روبرو هستند. آن‌ها باید اطمینان حاصل کنند که می‌توانند محصولات خود را سریعتر تحویل مشتری دهند. این به نوبه خود منجر به بازگشت سریعتر سرمایه می‌شود.

3. تولید کارآمد از طریق DFx

طراحی برای بهبود یک جنبه مشخص از محصول (DFx) به عنوان بخشی جدایی ناپذیر در فرآیند توسعه محصول، محصولاتی با کیفیت بالاتر، هزینه محصول پایین‌تر و چرخه توسعه محصول کوتاه‌تر تولید می‌کند. یک تیم DFx برای کمک به طراحی منابع مربوط به مسائل احتمالی فراتر از خود محصول، با مشتری تعامل دارد.

4. بهبود کیفیت محصول

تولیدکنندگان می‌توانند قبل از فرآیند تولید واقعی، کالایی را از نظر کیفیت ارتقا دهند. معرفی طراحی برای کیفیت بهتر (DFQ) در فرآیند طراحی منجر به نتایج با کیفیت بهتر می‌شود.

5- رضایت مشتری بالاتر

فرآیند معرفی محصول جدید به رفع نیازهای مشتری کمک می‌کند. در طراحی برای تولید (DFM)، مسائل طراحی را قبل از تبدیل شدن به منابع تولید، بررسی می‌کنند. بهبود کیفیت و قابلیت اطمینان محصول منجر به رضایت بیش‌تر مشتری می‌شود.

6. تصمیم‌گیری‌های تکنولوژی هدایت شده

ابزارهای تحلیل به ارزیابی و ساده سازی ملاحظات طراحی کمک می‌کند. این امر به کاهش تعداد بازنگری‌های طراحی و بهبود قابلیت اطمینان کمک می‌کند.

7. پذیرش بهتر بازار

امکان تمرکز روی نیازهای مشتری، انتظارات و بهبود محصول منجر به اتخاذ بهتر بازار خواهد شد.

مراحل معرفی محصول جدید به بازار (NPI)

یک فرآیند معرفی محصول جدید می‌تواند شامل مراحل یا دیدگاه‌های مختلف باشد. این سیستم که برای  هر مرحله و دیدگاه، راهکاری دارد، مدیریت پروژه را بهبود می بخشد و اطمینان می دهد که کلیه فعالیت ها به موقع به پایان برسند. مثال نشان داده شده در زیر شامل شش مرحله است:

  • تعریف کردن
  • امکان سنجی
  • توسعه
  • اعتبار سنجی
  • پیاده سازی
  • ارزیابی

هر مرحله از فرآیند معرفی محصول جدید وارد مرحله بعدی می شود. بسیاری از سازمان ها فرایند را به عنوان آغاز (تعریف) و یک پایان (ارزیابی) می‌دانند. برخی از تغییرات، تعریف و امکان پذیری را در یک مرحله ترکیب می‌کنند و توسعه می‌دهند و اعتبار خود را به مرحله دیگری می‌بخشند. بسیاری از شرکت‌ها، مرحله ارزیابی را کاملاً حذف می‌کنند، بنابراین اطلاعات ارزشمندی را برای پروژه‌های آینده از دست می‌دهند. واقعیت این است که روند معرفی محصول جدید یک خط مستقیم نیست. بلکه، یک حلقه بی پایان است. سخت‌ترین مرحله برای بسیاری از سازمان ها مرحله ارزیابی است. هنگامی که محصول به بازار ارائه می‌شود، شرکت به سراغ محصولات بعدی می‌رود و در نتیجه نمی‌تواند تجاربی را که برای پروژه‌های بعدی نیاز دارد، بدست آورد.

برای ثبت امتیاز برای این پست کلیک کنید
تعداد امتیازات: 6 - میانگین امتیاز: 5
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

دریافت مشاوره

جهت دریافت مشاوره و راهنمایی درباره خدمات ایکاس با ما تماس بگیرید.

فراخوانی-اقدام

فرم ثبت نام دوره مقدماتی تجربه طراحی محصول

لطفا جهت ثبت نام در دوره، اطلاعات زیر را وارد کنید و در صورت نیاز به راهنمایی یا اطلاعات بیشتر با شماره 09126088533 تماس بگیرید.