اهمیت طراحی صنعتی چیست؟

فهرست مطالب

تولید دنیا را می‌چرخاند. از فناوری پیشرفته‌ای که در هواپیما گرفته یا تلفن همراه وجود دارد تا عملکرد ساده‌ی مبلمان و ظروف، محصولات مصرفی و صنعتی نقش مهمی در زندگی روزمره دارند. با این حال، قبل از اینکه این محصولات به خانه و مشاغل ما وارد شوند، باید مراحل حیاتی مربوط به توسعه محصول را دنبال کنند.

طراحی صنعتی به ایجاد ارزش در محصولات با مدیریت و توسعه عاقلانه می‌پردازد. طرح‌های صنعتی برای بهینه‌سازی فرآیند تولید محصول با بهبود نقاطی که می‌توانند فروش را تعریف کنند دنبال می‌شوند. در واقع، طراحی صنعتی ثابت می‌کند که یک انتخاب عالی برای کار بر روی اهداف با توسعه محصول انجام شده برای یافتن راه حل‌های مناسب برای مشکلات است. هم‌چنین طرحی که پس از تحقیقات صنعتی ایجاد می‌شود برای بازاریابی، برندسازی و ارائه یک زندگی خوب به کاربر نهایی است.

نقش طراحان صنعتی در توسعه محصول چیست؟

طراحان صنعتی، جنبه‌هایی از محصول را که با کاربر ارتباطات عاطفی برقرار می‌کنند به وجود می‌آورند. آنها تمام جنبه‌های طراحی محصول از جمله فرم، ابعاد و عملکرد را به یکدیگر مرتبط می‌سازند تا برای کاربر بهترین تجربه ممکن را خلق کنند. آن‌ها همچنین طرح‌های بصری قابل توجهی را خلق می‌کنند که می‌توانند در برابر محک زمان دوام بیاورند. هم‌چنین اطمینان حاصل می‌کنند که طراحی محصول به لحاظ ارگونومیکی برای کاربر مناسب است. این امر شامل نحوه ارتباط کاربر با عملکرد، رابط کاربری و یا زندگی با محصول است. این جنبه‌ها در فرآیند توسعه محصول نیز بررسی می‌شوند.

میزان موفقیت طراحان در این امر اغلب می‌تواند موفقیت یک محصول در بازار را تعیین کند. سازمان‌هایی که طراحی صنعتی را به مراحل آخر چرخه‌ی مهندسی یا کاملاً بیرون از آن واگذار می‌کنند، موفقیت را در بازار مشتری‌-محور جست‌وجو می‌کنند. طراحان صنعتی با چالش‌های متعددی مواجه هستند. زیرا تولیدکنندگان با رقابت بیشتر و چرخه‌های توسعه، سریع‌تر از همیشه مواجه هستند. در کنار این، تعداد مصرف‌کنندگان افزوده و رقابت جهانی همچنان افزایش می‌یابد. تیم‌های طراحی و مهندسی به طور فزینده‌ای از لحاظ جغرافیایی گسترش می‌یابند و عناصر طراحی و فرآیندهای مهندسی اغلب برون سپاری می‌شوند.

جهانی شدن به این معنی است که طراحان صنعتی اکنون باید هم عوامل انسانی و هم جمعیت شناسی را در مرحله طراحی در نظر بگیرند. آنها نه تنها باید شکل‌ها و اندازه‌های بدن، جنسیت و محدوده سنی متفاوت را در نظر بگیرند، بلکه هنگام ارائه خدمات به مخاطبان جهانی، فرهنگ‌ها، انتظارات، زیرساخت‌ها، باورها و ترجیحات متفاوتی نیز وجود دارد که باید مدنظر قرار دهند.

به همین ترتیب، طراح صنعتی از هر طرف مورد فشار قرار می‌گیرد. او باید جدا از محیط توسعه کار کند، اما محصول را، بدون اینکه سبک یا مواد را تغییر دهد، سریعتر توسعه و گسترش دهد. حتی چگونگی بسته‌بندی نیز می‌تواند بر فروش تاثیر بگذارد. نقش طراح صنعتی در فرآیند توسعه محصول، ایجاد زبان طراحی در یک محصول، و همچنین نام تجاری و هویت سازمانی است. این عوامل عناصری حیاتی از روند طراحی هستند. زیرا به گرایش بازار و اولویت‌های مصرف کننده نگاه می‌کنند. در حالی که اکثر مردم ترجیحات خود، دوستان و خانواده‌شان را درک می‌کنند، یک طراح صنعتی عناصر خلاق را با درک عمیق‌تری که از بازارها و تمایلات مردم دارد، گرد هم می‌آورد. در چنین بازاری که محصولات به طور فزاینده‌ای در حال جهانی شدن هستند، این امر از همیشه بیشتر اهمیت دارد.

به منظور ارائه طرح‌های نوآورانه که کاربردی، قابل انعطاف و مقرون به صرفه هستند، طراحان صنعتی با نیازهای همه ذینفعان اصلی در سراسر چرخه عمر محصول، از جمله مدیریت اجرایی، بازاریابی، مهندسی و تولید، کار می‌کنند. یک طراح صنعتی باید بتواند گزینه‌های متنوع و انعطاف پذیری زیادی را از خود ارائه دهد، و به طور دقیق با مهندسین کار کند تا نحوه مدیریت هزینه‌ها را از طریق تکنیک‌های تولید، مواد یا عملکردها مدیریت کند.

اهمیت-طراحی-صنعتی-در-توسعه-محصول-01

برای دستیابی به این هدف، طراحی ظاهری  (استایلینگ) و طراحی صنعتی باید در اوایل فرآیند توسعه محصول انجام شوند. این امر باید قادر به تغییرات مکرر باشد، زیرا فرصت‌های جدید و الزامات جدید ایجاد می‌شوند. طراحی منحصر به فرد و طراحی ظاهری (استایلینگ)، برای شرکت‌ها، تقریبا در تمام صنایع مزیت رقابتی قابل توجهی را به خود اختصاص می‌دهد. اما در بازارهای امروز، فرم، ابعاد و عملکرد به همان اندازه اهمیت دارند، زیرا عوامل حیاتی هستند که تعیین‌کننده تجربه  مثبت مشتریان در هر بار استفاده از محصول‌اند. موثرترین راه برای رسیدن به این هدف این است که روند طراحی صنعتی به شدت در چرخه عمر محصول توسعه یابد.

طراحی صنعتی چه تاثیری بر محصول و برند شما خواهد گذاشت؟

طراحی صنعتی نه تنها به شما کمک می‌کند تا موقعیت قوی‌تری برای محصول در بازار به دست آورید، بلکه به دستیابی به سطح بالاتری در میان رقبایتان نیز کمک می‌کند. ادغام مفهوم طراحی صنعتی با تجارت به افزودن ارزش تجاری به محصول، افزایش سود، ورود به بازار به شیوه‌ای رقابتی تر و رشد اقتصادی شرکت کمک می‌کند. بنابراین، اگر می‌خواهید به محصولی برسید که نه تنها نیاز مشتری بلکه اهداف شرکت را نیز برآورده می‌کند، پایبندی به طرح صنعتی همیشه گزینه خوبی برای غلبه بر همتایان خود است.

1. تخصیص بودجه: هر شرکتی تلاش می کند تا طرحی را تقویت کند که از نقطه نظر صنعت خوب باشد و از این رو طراحی صنعتی امکان افزودن ارزش پیشنهادی به محصولات را فراهم می‌کند. این مسئله به تخصیص آسان بودجه با هزینه‌های تعریف شده برای هر منبع مورد نیاز برای توسعه کمک می‌کند.

2. فروش پیشرفته: وقتی در راه طراحی چیزی منحصر به فرد و در عین حال قابل استفاده هستید، در نیمه راه برای افزایش فروش هستید. طرح‌های صنعتی از نظر فروش خوب هستند. بنابراین، شما می‌توانید فروش کسب و کار خود را با توسعه محصولاتی که می‌توانند به شما در ایجاد آگاهی بیش‌تر برای برند خود و ایجاد تصویری غالب در جایگاه خود کمک کنند، بهبود بخشید.

3. استفاده از منابع: طرح‌های صنعتی پس از درک دقیق همه منابعی که می‌توان برای بهبود کیفیت محصول استفاده کرد، اما بدون ایجاد هیچ گونه هزینه اضافی، توسعه می‌یابد. علاوه بر این، طراحی پس از ارزیابی حداکثر مزایای منابع ایجاد می‌شود تا محصول به راحتی بتواند برای مدت طولانی‌تری در بازار عرضه شود.

4. تکمیل هدف آسان: فرآیند کار بر روی طراحی صنعتی برای دستیابی راحت‌تر و مطمئن‌تر به هدف تاثیر بسزایی خواهد داشت. هنگامی که می‌خواهید محصول خود را به جایی برسانید، فرآیند طراحی صنعتی به شما کمک می‌کند تا با ترویج توسعه محصولات مشتری مدار، بدون دردسر زیاد به چنین اهدافی برسید.

5. تولید ساختاریافته: آخرین اما نه کم‌اهمیت‌ترین مورد این است که طراحی صنعتی به شما کمک می‌کند تا با بهینه‌سازی بودجهمورد نیاز، هزینه‌ها را کاهش دهید. علاوه بر این، به شما کمک می‌کند تا به روشی بسیار سازماندهی شده به اهداف نهایی فرآیند تولید برسید. در نهایت، این مسئله منجر به ساختاردهی کل فرآیند تولید و فروش برای رسیدن به حداکثر سود می‌شود.

نقش ابزارهای طراحی در توسعه محصول

مجموع ابزارهای طراحی به طراحان اجازه می‌دهد که  فرم‌ها را آزادانه‌تر مورد بررسی قرار دهند در حالی که تیم‌های مهندسی و تولید با دیدگاه قبلی که نسبت به مفاهیم طراحی دارند کار را ارائه می‌دهند. این کار آنها را قادر می‌سازد تا قبل از تصمیم گیری‌های بحرانی در طراحی، بازخورد ارزشمندی ارائه دهند. به طور مشابه، تجسم این داده‌ها در همه سطوح باعث می‌شود که سرعت تصمیم گیری در طراحی افزایش یابد و در نتیجه کاهش زمان توسعه کل محصول افزایش یابد.

یکی از جنبه‌های حیاتی که اغلب  قطع شده است ،توانایی پویای ارزیابی زیبایی شناسی و تاثیر آن بر طراحی است. ابزارهای تصویربرداری به طراحان کمک می‌کند تا قبل از اینکه هر نمونه اولیه فیزیکی ساخته شود، در محیط دیجیتال تصمیم بگیرند که کدام مواد برای استفاده بهتر است و محصول در بازار چگونه به نظر خواهد آمد. استفاده مجدد از طراحی یکی دیگر از عناصری است که می‌تواند به طور قابل ملاحظه‌ای در کل فرآیند طراحی سودمند باشد. استفاده مجدد به طور معمول شامل چیزهایی است که با استاندارد قطعات و مهندسی در ارتباط‌اند. اما یک پلتفرم طراحی یکپارچه قابلیت‌های منحصر به فردی را ارائه می‌دهد که طراحان می‌توانند از آنها استفاده کنند.

اهمیت-طراحی-صنعتی-در-توسعه-محصول-02

هنگامی که گروه های جداگانه که قادر به همکاری همزمان اند در یک محیط جمع می شوند، تمام داده ها را می توان در طول فرآیند توسعه محصول به طور کامل استفاده کرد. این کمک می کند تا سرعت فرآیند طراحی را افزایش دهیم و طراحان را قادر می سازد تا عناصر منحصر به فرد طراحی را به تصویر بکشند و ابزارهایی را برای راحتی استفاده مجدد از آنها فراهم کنند.

عوامل کلیدی برای ساختن طراحی صنعتی پیشرفته، انعطاف پذیری، همکاری و یکپارچگی هستند. یک پلتفرم یکپارچه و مبتنی بر همکاری می‌تواند برای هماهنگ سازی فرم طراحی، ابعاد و عملکرد با الزامات سایر رشته‌های درگیر در فرآیند ایده تا بازار کار کند. از طریق حمایت بیشتر از فرآیند طراحی اولیه، امکان بهبود کیفیت و بهره وری طراحی وجود دارد. نیازهای روز افزونی برای ارائه محصول مناسب برای اولین بار در بازار وجود دارد. به منظور دستیابی به این هدف، شرکت‌ها نیاز به همکاری بهتر در جنبه‌های طراحی محصول دارند. آنها نیاز به راه‌هایی برای کار در سراسر جغرافیا، از طریق طراحی سریع و مکرر و همچنین ضبط و استفاده مجدد از دانش محصول در فرآیند طراحی‌های قبلی را دارند. به دلیل این خواسته‌ها است که به طور سنتی شرکت‌ها در حال انجام کسب و کاری هستند که آنها را جذاب می‌کند.

برای ثبت امتیاز برای این پست کلیک کنید
تعداد امتیازات: 5 - میانگین امتیاز: 5
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

دریافت مشاوره

جهت دریافت مشاوره و راهنمایی درباره خدمات ایکاس با ما تماس بگیرید.

فراخوانی-اقدام

فرم ثبت نام دوره مقدماتی تجربه طراحی محصول

لطفا جهت ثبت نام در دوره، اطلاعات زیر را وارد کنید و در صورت نیاز به راهنمایی یا اطلاعات بیشتر با شماره 09126088533 تماس بگیرید.