اهمیت طراحی صنعتی چیست؟

فهرست مطالب

طراحان صنعتی، جنبه‌هایی از محصول را که با کاربر ارتباطات عاطفی برقرار می‌کنند به وجود می‌آورند. آنها تمام جنبه‌های طراحی محصول از جمله فرم، ابعاد و عملکرد را به یکدیگر مرتبط می‌سازند تا برای کاربر بهترین تجربه ممکن را خلق کنند. آن‌ها همچنین طرح‌های بصری قابل توجهی را خلق می‌کنند که می‌توانند در برابر محک زمان دوام بیاورند. هم‌چنین اطمینان حاصل می‌کنند که طراحی محصول به لحاظ ارگونومیکی برای کاربر مناسب است. این امر شامل نحوه ارتباط کاربر با عملکرد، رابط کاربری و یا زندگی با محصول است. این جنبه‌ها در فرآیند توسعه محصول نیز بررسی می‌شوند.

میزان موفقیت طراحان در این امر اغلب می‌تواند موفقیت یک محصول در بازار را تعیین کند. سازمان‌هایی که طراحی صنعتی را به مراحل آخر چرخه‌ی مهندسی یا کاملاً بیرون از آن واگذار می‌کنند، موفقیت را در بازار مشتری‌-محور جست‌وجو می‌کنند. طراحان صنعتی با چالش‌های متعددی مواجه هستند. زیرا تولیدکنندگان با رقابت بیشتر و چرخه‌های توسعه، سریع‌تر از همیشه مواجه هستند. در کنار این، تعداد مصرف‌کنندگان افزوده و رقابت جهانی همچنان افزایش می‌یابد. تیم‌های طراحی و مهندسی به طور فزینده‌ای از لحاظ جغرافیایی گسترش می‌یابند و عناصر طراحی و فرآیندهای مهندسی اغلب برون سپاری می‌شوند.

به همین ترتیب، طراح صنعتی از هر طرف مورد فشار قرار می‌گیرد. او باید جدا از محیط توسعه کار کند، اما محصول را، بدون اینکه سبک یا مواد را تغییر دهد، سریعتر توسعه و گسترش دهد. حتی چگونگی بسته‌بندی نیز می‌تواند بر فروش تاثیر بگذارد. نقش طراح صنعتی در فرآیند توسعه محصول، ایجاد زبان طراحی در یک محصول، و همچنین نام تجاری و هویت سازمانی است. این عوامل عناصری حیاتی از روند طراحی هستند. زیرا به گرایش بازار و اولویت‌های مصرف کننده نگاه می‌کنند. در حالی که اکثر مردم ترجیحات خود، دوستان و خانواده‌شان را درک می‌کنند، یک طراح صنعتی عناصر خلاق را با درک عمیق‌تری که از بازارها و تمایلات مردم دارد، گرد هم می‌آورد. در چنین بازاری که محصولات به طور فزاینده‌ای در حال جهانی شدن هستند، این امر از همیشه بیشتر اهمیت دارد.

به منظور ارائه طرح های نوآورانه که کاربردی، قابل انعطاف و مقرون به صرفه هستند، طراحان صنعتی با نیازهای همه ذینفعان اصلی در سراسر چرخه عمر محصول، از جمله مدیریت اجرایی، بازاریابی، مهندسی و تولید، کار می‌کنند. یک طراح صنعتی باید بتواند گزینه‌های متنوع و انعطاف پذیری زیادی را از خود ارائه دهد، و به طور دقیق با مهندسین کار کند تا نحوه مدیریت هزینه‌ها را از طریق تکنیک‌های تولید، مواد یا عملکردها مدیریت کند.

اهمیت-طراحی-صنعتی-در-توسعه-محصول-01

برای دستیابی به این هدف، طراحی ظاهری  (استایلینگ) و طراحی صنعتی باید در اوایل فرآیند توسعه محصول انجام شوند. این امر باید قادر به تغییرات مکرر باشد، زیرا فرصت‌های جدید و الزامات جدید ایجاد می‌شوند. طراحی منحصر به فرد و طراحی ظاهری (استایلینگ)، برای شرکت‌ها، تقریبا در تمام صنایع مزیت رقابتی قابل توجهی را به خود اختصاص می‌دهد. اما در بازارهای امروز، فرم، ابعاد و عملکرد به همان اندازه اهمیت دارند، زیرا عوامل حیاتی هستند که تعیین‌کننده تجربه  مثبت مشتریان در هر بار استفاده از محصول‌اند. موثرترین راه برای رسیدن به این هدف این است که روند طراحی صنعتی به شدت در چرخه عمر محصول توسعه یابد.

نقش ابزارهای طراحی در توسعه محصول

مجموع ابزارهای طراحی به طراحان اجازه می دهد که  فرم ها را آزادانه تر مورد بررسی قرار دهند در حالی که تیم های مهندسی و تولید با دیدگاه قبلی که نسبت به مفاهیم طراحی دارند کار را ارائه می دهند. این کار آنها را قادر می سازد تا قبل از تصمیم گیری های بحرانی در طراحی، بازخورد ارزشمندی ارائه دهند. به طور مشابه، تجسم این داده ها در همه سطوح باعث می شود که سرعت تصمیم گیری در طراحی افزایش یابد و در نتیجه کاهش زمان توسعه کل محصول افزایش یابد.

یکی از جنبه های حیاتی که اغلب  قطع شده است ،توانایی پویای ارزیابی زیبایی شناسی و تاثیر آن بر طراحی است. ابزارهای تصویربرداری به طراحان کمک می کند تا قبل از اینکه هر نمونه اولیه فیزیکی ساخته شود، در محیط دیجیتال تصمیم بگیرند که کدام مواد برای استفاده بهتر است و محصول در بازار چگونه به نظر خواهد آمد.استفاده مجدد از طراحی یکی دیگر از عناصری است که می تواند به طور قابل ملاحظه ای در کل فرآیند طراحی سودمند باشد. استفاده مجدد به طور معمول شامل چیزهایی است که با استاندارد قطعات و مهندسی در ارتباط اند. اما یک پلت فرم طراحی یکپارچه قابلیت های منحصر به فردی را ارائه می دهد که طراحان می توانند از آنها استفاده کنند.

اهمیت-طراحی-صنعتی-در-توسعه-محصول-02

هنگامی که گروه های جداگانه که قادر به همکاری همزمان اند در یک محیط جمع می شوند، تمام داده ها را می توان در طول فرآیند توسعه محصول به طور کامل استفاده کرد. این کمک می کند تا سرعت فرآیند طراحی را افزایش دهیم و طراحان را قادر می سازد تا عناصر منحصر به فرد طراحی را به تصویر بکشند و ابزارهایی را برای راحتی استفاده مجدد از آنها فراهم کنند.

عوامل کلیدی برای ساختن طراحی صنعتی پیشرفته، انعطاف پذیری، همکاری و یکپارچگی هستند. یک پلت فرم یکپارچه و مبتنی بر همکاری میتواند برای هماهنگ سازی فرم طراحی، ابعاد و عملکرد با الزامات سایر رشته های درگیر در فرآیند ایده تا بازار کار کند. از طریق حمایت بیشتر از فرآیند طراحی اولیه، امکان بهبود کیفیت و بهره وری طراحی وجود دارد. نیازهای روز افزونی برای ارائه محصول مناسب برای اولین بار در بازار وجود دارد. به منظور دستیابی به این هدف، شرکتها نیاز به همکاری بهتر در رشته های محصول دارند. آنها نیاز به راه هایی برای کار در سراسر جغرافیا، از طریق طراحی سریع و مکرر و همچنین ضبط و استفاده مجدد از دانش محصول در فرآیند طراحی های قبلی را دارند. به دلیل این خواسته ها است که به طور سنتی شرکت ها در حال انجام کسب و کاری هستند که آنها را جذاب می کند.

ترجمه و گردآوری : شبنم سمیعی

برای ثبت امتیاز برای این پست کلیک کنید
تعداد امتیازات: 3 - میانگین امتیاز: 5

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

دریافت مشاوره

جهت دریافت مشاوره و راهنمایی درباره خدمات ایکاس با ما تماس بگیرید.

فراخوانی-اقدام