رشته طراحی صنعتی چیست؟ دانشگاه‌ها، بازار کار و آینده

فهرست مطالب

رشته طراحی صنعتی در سالهای اخیر متقاضیان زیادی برای ورود به دانشگاه داشته است. یک دانشجوی طراحی صنعتی برای ورود به این عرصه باید مهارتهای مختلفی را کسب کند و دیدگاه های مختلفی را ببیند. در این مقاله در ابتدا به توضیح مفهوم طراحی صنعتی و پاسخ سوال «طراحی صنعتی چیست؟» خواهیم پرداخت. تاریخچه علم طراحی صنعتی را بررسی خواهیم کرد و وظایف طراح صنعتی را شرح خواهیم داد. در ادامه به معرفی بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در رشته طراحی صنعتی در ایران و خارج از ایران (کانادا، آلمان، آمریکا و …) می‌پردازیم و درباره مسیر شغلی پیش روی طراح صنعتی صحبت خواهیم کرد. پس اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره رشته طراحی صنعتی و انتخاب این رشته هستید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

طراحی صنعتی چیست؟

طراحی صنعتی (Industrial Design) عمل حرفه‌ای طراحی محصولات، دستگاه‌ها، اشیاء و خدماتی است که روزانه توسط میلیون‌ها نفر در سراسر جهان استفاده می‌شود. طراحان صنعتی معمولاً بر ظاهر فیزیکی، عملکرد و قابلیت ساخت یک محصول تمرکز می‌کنند. البته اغلب در طول یک چرخه توسعه محصول، درگیر چیزهای بیشتری هستند. همه این‌ها در نهایت به ارزش کلی و تجربه‌ای که یک محصول یا خدمات برای کاربران نهایی ارائه می‌دهد گسترش پیدا می‌کند.

 هر شئ‌ای که شما به صورت روزانه در خانه، محل کار، مدرسه یا محیط عمومی با آن تعامل دارید، نتیجه یک فرآیند طراحی است. در طول این فرآیند، تصمیمات بی‌شماری توسط یک طراح صنعتی (و تیم آن‌ها) گرفته می‌شود که با هدف بهبود زندگی شما از طریق طراحی اجرا شده‌است.

تاریخچه طراحی صنعتی به عنوان یک رشته‌ی آکادمیک

طراحی صنعتی پدیده قرن بیستم است. یکی از اولین طراحان صنعتی معمار آلمانی پیتر بهرنس در نظر گرفته می شود. او به شدت تحت تأثیر طراح و شاعر انگلیسی قرن نوزدهم ویلیام موریس و جنبش هنرها و صنایع دستی بود که موریس با آن ارتباط نزدیک داشت.

مدرسه‌ی باهاوس که اساس طراحی صنعتی است، یک مدرسه هنری آلمانی بود که از سال 1919 تا 1933 فعالیت می‌کرد و توسط والتر گروپیوس تاسیس شده بود. باهاوس به معنای واقعی کلمه به عنوان “خانه ساخت و ساز” ترجمه می‌شود و اگرچه بنیانگذار مدرسه یک معمار بود، باهاوس بر طراحی تمرکز داشت.

پس از اینکه رژیم نازی مدرسه را مجبور به تعطیلی کرد، معلمان و هنرمندان باهاوس به کشورهای دیگر از جمله ایالات متحده مهاجرت کردند. در طول دهه 1930، آنها بر آموزش طراحی در دانشگاه‌هایی مانند هاروارد و کلمبیا تأثیر گذاشتند و مدرسه New Bauhaus را در شیکاگو تأسیس کردند.

طراحی صنعتی مدرسه باهاوس رشته طراحی صنعتی چیست؟ دانشگاه‌ها، بازار کار و آینده

علیرغم این که اغلب به عنوان رهبر طراحی صنعتی از آلمان نام برده می‌شود، ایالات متحده هم نقش تاثیرگذاری در آن داشته است. ایالات متحده علیرغم سهم خود در ناآرامی‌هاي اجتماعی، تا حدودي پایدارتر بود. در طول جنگ، این کشور به دلیل تولید صنعتی بزرگ شهرت پیدا کرده بود.

بنابراین ایالات متحده در این زمان براي توسعه حرفه طراحی صنعتی آماده بود. در واقع، اداره ثبت اختراع ایالات متحده، اصطلاح طراح صنعتی را در سال 1913 به رسمیت شناخت، و سازمان‌هایی براي متحد کردن متخصصان هنرهاي تجسمی تشکیل شد. به عنوان مثال، اتحادیه هنرمندان و صنعتگران تزئینی آمریکا (AUDAC) (1927)، مؤسسه طراحان آمریکایی (1938) و انجمن طراحان صنعتی (1944) در نهایت ادغام شدند و انجمن طراحان صنعتی آمریکا (IDSA) را تشکیل دادند.

طراح صنعتی کیست؟

علیرغم اینکه عموم مردم خیلی محدود در مورد این حرفه می‌دانند، این حرفه بسیار مورد تقاضا است. اگر طراحان صنعتی خوبی نداشته باشیم، محصولات طبق استانداردها کار نمی‌کنند، ضرر خواهیم کرد و در نهایت اقتصاد کشور تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. بنابراین نکته اینجاست که جهان به طراحان صنعتی با استعداد نیاز دارد. طراحان صنعتی هنر، کسب و کار و مهندسی را ترکیب می‌کنند تا بتوانند کانسپت‌ها را جهت تولید محصولات توسعه دهند.

چگونه می‌توان به یک طراح صنعتی تبدیل شد؟

مدرک لیسانس (کارشناسی) در رشته طراحی صنعتی، معماری یا مهندسی معمولا برای اکثر مشاغل طراحی صنعتی سطح ابتدایی مورد نیاز است. اکثر برنامه‌های طراحی شامل دوره‌هایی مانند طراحی، طراحی و نقشه‌کشی به کمک کامپیوتر (CADD)، مواد و فرآیندهای صنعتی و روش‌های ساخت هستند.

بسیاری از برنامه‌ها این فرصت را برای دانشجویان فراهم می‌کنند تا با جمع‌آوری نمونه‌هایی از طرح‌های خود از پروژه‌های کلاسی، دوره‌های کارآموزی یا تجربیات دیگر، یک نمونه کار (Portfolio) حرفه‌ای از طرح‌های خود بسازند. دانشجویان می‌توانند از این نمونه‌های کار خود برای نشان دادن مهارت‌های طراحی خود در هنگام درخواست شغل و مناقصه برای قراردادهای کاری استفاده کنند.

طراحی صنعتی پورتفولیو 01 رشته طراحی صنعتی چیست؟ دانشگاه‌ها، بازار کار و آینده

4 نکته‌ای که به عنوان یک طراح صنعتی باید بدانید

وسعت طراحی صنعتی را درك کنید:

قبل از اینکه یک طراح صنعتی شوید، باید آن را درك کنید. بدانید که طراحی صنعتی یک ابراز خلاقانه برای بهبود بخشیدن طراحی، تجربه کاربر و تولید است. طراحی صنعتی در تک تک زمینه‌های زندگی شما کاربرد دارد. هر چیزی که فناوری باشد، ورودی‌های طراحان را نیاز خواهد داشت.

– آنچه که در رشته طراحی صنعتی خواهید آموخت:

هر دانشگاه خوب برای طراحی صنعتی به شما دروس جامعی (نظری و عملی) ارائه می‌دهد. با این حال، چندین مورد در اکثر برنامه‌های درسی در جهان تدریس می‌شود. دوره شما باید شامل طراحی دستی (اسکچ) ، طراحی کامپیوتری، مطالعات تجاری و اقتصادی، روانشناسی طراحی، اصول طراحی محصول، مقدمه‌ای بر تاریخ فناوری و تحقیقات کاربردی باشد. به احتمال زیاد، شما موظف به انجام یک برنامه کارآموزی دوره‌ای خواهید بود. تمامی اصول اولیه ماشین‌آلات، کامپیوتر و نرم‌افزار به شما آموزش داده می‌شود تا بتوانید در هر نوع محیط حرفه‌ای خود را مجهز کنید.

– مجموعه‌ای از مهارت‌های مشخص را بیاموزید:

هرچند، هدف اصلی دریافت آموزش رسمی، ایجاد یک مهارت ضروری برای کار به عنوان یک طراح صنعتی است. اما، تنها برخی از طراحان در نهایت در کار خود حرفه‌ای می‌شوند و برخی به این موفقیت نمی‌رسند. شما نمی‌خواهید که در دسته دوم باشید. در طول تحصیل و پس از آن، لازم است که برای نتایج بهتر، روی چندین مهارت کار ‌کنید. این موارد شامل مهارت‌های منطقی یا استدلالی (ضروری برای مطالعه عمیق نیازهای یک محصول)، بینش هنری (برای ارائه کارایی طراحی و قابلیت ارائه آن به محصول)، مهارت‌های کامپیوتری و مهارت‌های فردی برای درك بهتر کاربر و مشتری هستند.

– فرصت‌هاي شغلی را دریابید:

همانطور که قبلاً گفته شد، امپراتوري طراحی صنعتی همواره در حال بزرگتر شدن است، بنابراین انتظار می‌رود که گزینه‌های شغلی زیادی وجود داشته باشد و بله، وجود دارد! اگر به دنبال کار در رشته‌ی طراحی صنعتی هستید، کارهای زیادي وجود دارد که می‌توانید انجام دهید. که شامل: طراح محصول، محقق طراحی، طراح داخلی، طراح خودرو، طراح بسته‌بندي، طراح خدمات، طراح UI/UX و … می‌شود. در صورتی که تصمیم بگیرید پس از کسب مدرک کارشناسی ارشد وارد دنیای کار شوید، فرصت‌های شما افزایش می‌یابد و بازدهی بیشتری پیدا می‌کنید. البته باید توجه داشته باشید، میزان درخواست برای یک طراح صنعتی در ایران به مقدار قابل توجهی از کشورهای دیگر کمتر است.

نکاتی که باید درباره رشته طراحی صنعتی بدانید

رشته طراحی صنعتی با وجود این که یکی از رشته‌های هنری به حساب می‌آید، بیشتر دانشجویان آن، از رشته‌های دیگر (ریاضی و تجربی) هستند. به طور کلی این رشته برخلاف بقیه رشته‌های هنری، نیازمند درك خوبی از فیزیک و ریاضی است. از طرفی هم اگر فردی از هنرستان وارد این رشته می‌شود، باید توجه داشته باشد که در طراحی صنعتی هدف اصلی خلق یک محصول است و نه یک اثر هنری. دانشجویان میزان قابل توجهی از وقت خود را، مخصوصا در ترم‌های اول، صرف تحقیقات و جمع‌آوری اطلاعات می‌کنند. این اطلاعات بعدها در مسیر پروژه‌هایشان به آن‌ها برای طراحی بهینه و برآورد نیازهاي کاربر و تولیدکننده کمک می‌کند. ولی فراموش نکنیم که واژه دانشجو در واقع به معنای فرد جویای دانش است و از دانشجویان طراحی صنعتی انتظار می‌رود به همان اندازه که در دانشگاه علم کسب می‌کنند در اوقات فراغت خود نیز به دنبال دانش و تجربه‌های جدید بروند. برای شروع، مطالعه کتاب‌های طراحی صنعتی، فراگرفتن طرز استفاده از نرم افزارهای طراحی سه بعدی، فراگرفتن توانایی اسکچینگ و… به دانشجویان این رشته پیشنهاد می‌شود.

طراحی صنعتی دانشجو رشته طراحی صنعتی چیست؟ دانشگاه‌ها، بازار کار و آینده

دوره کارشناسی رشته طراحی صنعتی در ایران

هدف دوره کارشناسی طراحی صنعتی، آماده کردن طراحانیست که بتوانند در زمینه‌های مختلف مورد نیاز در جامعه فعالیت کنند تا به رسیدن به استقلال صنعتی در ایران کمک کنند. داوطلبان پس از شرکت در کنکور باید در آزمون عملی نیز شرکت کنند و قبول شوند. البته درصدی از دانشگاه‌های ایران هم هستند که صرفا با سوابق تحصیلی دانشجو می‌پذیرند. آنچه در دوره کارشناسی ارشد طراحی صنعتی به شکل تخصصی‌تر به آن اهمیت داده شده‌است مباحث تئوری تخصصی در زمینه طراحی صنعتی می‌باشد، موضوعات اقتصادی و اجتماعی، جامعه شناسی صنعتی، علوم و فنون جدید و روش‌های طراحی صنعتی در دنیای امروز ازین جمله مباحث هستند.

تعداد کل واحدهایی که دانشجویان طراحی صنعتی در مقطع کارشناسی باید بگذرانند، 135 واحد است. این واحدها شامل دروس عمومی و تخصصی هستند. دروس عمومی همان درس‌هایی هستند که مشترک با رشته‌های دیگر می‌باشند. دروس تخصصی این رشته نیز شامل دروس عملی، تئوری و پروژه‌های نهایی می‌باشد که در ادامه عنوان آنها ذکر شده است.

سیلابس رشته طراحی صنعتی

 • دروس عمومی(20 واحد): که شامل دروس معارف اسلامی، تربیت‌‌بدنی، فارسی و زبان و تاریخ هنر می‌شوند.
 • دروس پایه ( 42 واحد): مبانی هنرهای تجسمی، کارگاه طراحی پایه، عکاسی پایه، حجم سازی، مدلسازی، فرم و فضا، هندسه، مهندسی عوامل انسانی (ارگونومی)، ریاضی کاربردی، فیزیک استاتیک.
 • دروس اصلی (36 واحد): فیزیک سینماتیک، فیزیک الکتریسیته و نور، نقشه کشی صنعتی، تاریخ طراحی صنعتی، مهندسی عوامل انسانی (ارگونومی)، ارزیابی تولیدات صنعتی، طرح اشیا در تمدن اسلامی، اقتصاد مدیریت تولیدات صنعتی، مواد و روش‌های ساخت (چوب، فلز، پلاستیک)، جامعه شناسی صنعتی، طراحی به کمک کامپیوتر، طراحی فنی (مبانی)، طراحی فنی (اجزای ماشین)، طراحی فنی (کنترل هیدرولیک و نیوماتیک)، روش پژوهش.
 • دروس تخصصی (37 واحد): مبانی طراحی صنعتی، کارآموزی عمومی، کارآموزی تخصصی، پروژه طراحی صنعتی فرآیند طراحی، پروژه طراحی صنعتی بسته بندی، پروژه طراحی صنعتی مهندسی عوامل انسانی، پروژه طراحی صنعتی طرح‌های سریع، پروژه طراحی صنعتی محیط زیست، پروژه طراحی صنعتی حال و آینده، پروژه طراحی صنعتی مبلمان، پروژه طراحی صنعتی بیونیک، پروژه طراحی صنعتی ارتباط با صنعت و پروژه نهایی (پایان‌نامه).

بهترین دانشگاه‌های طراحی صنعتی در ایران در مقطع کارشناسی

در صورتی که قصد انتخاب رشته طراح صنعتی را دارید، بهتر ات بهترین دانشگاه های طراحی صنعتی در ایران را بشناسید. در لیست زیر بهترین دانشگاه های ایرانی که رشته طراحی صنعتی را دانرد به ترتیب لیست شده‌اند:

 1. دانشگاه تهران (پردیس هنرهای زیبا)
 2. دانشگاه هنر تهران
 3. دانشگاه الزهرا
 4. دانشگاه علم و صنعت
 5. دانشگاه هنر تبریز
 6. دانشگاه اصفهان
طراحی صنعتی دانشگاه تهران 02 رشته طراحی صنعتی چیست؟ دانشگاه‌ها، بازار کار و آینده
پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران یکی از بهترین دانشگاه‌های ایران برای تحصیل در رشته‌ی طراحی صنعتی
طراحی صنعتی دانشگاه هنر 03 رشته طراحی صنعتی چیست؟ دانشگاه‌ها، بازار کار و آینده
دانشگاه هنر تهران یکی از بهترین دانشگاه‌های ایران برای تحصیل در رشته‌ی طراحی صنعتی

بهترین دانشگاه‌های طراحی صنعتی در ایران در مقطع کارشناسی ارشد

 • دانشگاه تهران (پردیس هنرهای زیبا)
 • دانشگاه هنر تهران

بهترین دانشگاه‌های طراحی صنعتی در خارج از ایران

 • مدرسه طراحی پارسونز، نیویورك، ایالات متحده آمریکا (Parsons School Of Design)
طراحی صنعتی دانشگاه پارسون 04 رشته طراحی صنعتی چیست؟ دانشگاه‌ها، بازار کار و آینده
 • دانشگاه OCAD ، انتاریو کانادا
طراحی صنعتی دانشگاه تورنتو 05 رشته طراحی صنعتی چیست؟ دانشگاه‌ها، بازار کار و آینده
 • پلی تکنیک میلان ایتالیا (Politecnico di Milano, Italy)
طراحی صنعتی دانشگاه میلان 06 رشته طراحی صنعتی چیست؟ دانشگاه‌ها، بازار کار و آینده
 • موسسه پلی تکنیک ویرجینیا و دانشگاه ایالتی ایالات متحده آمریکا (Virginia Polytechnic Institute and State University ,USA)
طراحی صنعتی دانشگاه ویرجینیا 07 رشته طراحی صنعتی چیست؟ دانشگاه‌ها، بازار کار و آینده
 • دانشگاه هنر، لندن، انگلستان (University Of Arts, London)
طراحی صنعتی دانشگاه هنر لندن 08 رشته طراحی صنعتی چیست؟ دانشگاه‌ها، بازار کار و آینده
 • کالج سلطنتی هنر، لندن، انگلستان (Royal College Of Art, London)
طراحی صنعتی دانشگاه سلطنتی لندن 09 رشته طراحی صنعتی چیست؟ دانشگاه‌ها، بازار کار و آینده

تعدادی از نرم افزار‌های مهم برای دانشجویان طراحی صنعتی

1. فتوشاپ (Adobe photoshop)

فتوشاپ یک ویرایشگر گرافیک شطرنجی است که توسط Adobe Inc برای ویندوز و macOS توسعه و منتشر شده‌است. فتوشاپ جایی است که ویراستاران عکس‌ها را برش می‌دهند، ترکیب عکس را تنظیم می‌کنند، نور را درست می‌کنند و هر موضوعی را که قابل تصور است به بهترین شکل ممکن نشان می‌دهند. فتوشاپ به ویژه در بافت و نورپردازی کیفیت بالایی دارد. این نرم‌افزار دارای ابزارهای زیادی است که طراح را قادر می‌سازد تا کارهای سه بعدی مدنظر را انجام دهد. ضعف آن کمبود ابزارهای مدل سازی و رندر بسیار کند است.

طراحی صنعتی نرم‌افزار فتوشاپ 10 رشته طراحی صنعتی چیست؟ دانشگاه‌ها، بازار کار و آینده

2. راینو (Rhinoceros)

Rhinoceros (معمولاً به اختصار Rhino یا Rhino3D) یک نرم افزار کاربردی گرافیکی – تجاری سه بعدی کامپیوتری و طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) است. نرم‌افزار راینو برای طراحی به کمک کامپیوتر (CAD)، ساخت به کمک کامپیوتر (CAM)، نمونه‌سازی سریع، چاپ سه‌بعدی و مهندسی معکوس در صنایعی از جمله معماری، طراحی صنعتی (مانند طراحی خودرو، طراحی کشتی)، طراحی محصول (به عنوان مثال طراحی جواهرات) استفاده می شود.

طراحی صنعتی نرم‌افزار راینو 11 رشته طراحی صنعتی چیست؟ دانشگاه‌ها، بازار کار و آینده

3. سالید ورکس (Solid Works 3D CAD)

SolidWorks یک برنامه مدلسازی به کمک کامپیوتر (CAD) و برنامه مهندسی به کمک کامپیوتر (CAE) است. این نرم افزار برای توسعه سیستم‌های پیچیده صنعتی از ابتدا تا انتها استفاده می‌شود. در مرحله‌ی اولیه، نرم افزار برای برنامه‌ریزی، ایده پردازی بصری، مدل‌سازی، ارزیابی امکان‌سنجی، نمونه سازی و مدیریت پروژه استفاده می‌شود. سپس از این نرم افزار برای طراحی و ساخت عناصر مکانیکی، الکتریکی و نرم افزاری استفاده می‌شود. همچنین برای مدلسازی محصولات تزریق پلاستیک و ورقکاری (به واسطه داشتن ویژگی‌ها و دستورات کامل) بسیار مناسب است.

طراحی صنعتی نرم‌افزار سالیدورک 12 رشته طراحی صنعتی چیست؟ دانشگاه‌ها، بازار کار و آینده

4. اینورتور (Autodesk Inventor)

Inventor یک برنامه طراحی به کمک کامپیوتر برای طراحی مکانیکی سه‌بعدی، شبیه‌سازی و تجسم است که توسط Autodesk توسعه یافته است. این نرم‌افزار اجازه می دهد تا داده های دوبعدی و سه‌بعدی را در یک محیط واحد ادغام کرد، و یک نمایش مجازی از محصول نهایی ایجاد می‌کند که کاربران را قادر می‌سازد تا فرم، تناسب و عملکرد محصول را قبل از اینکه ساخته شود تأیید کنند.

طراحی صنعتی نرم‌افزار اینونتور 13 رشته طراحی صنعتی چیست؟ دانشگاه‌ها، بازار کار و آینده

5. بلندر (Blender)

Blender یک مجموعه نرم افزاری رایگان و منبع باز برای گرافیک کامپیوتری سه‌بعدی است که برای ایجاد فیلم‌های متحرک، جلوه‌های بصری، هنر، مدل‌های پرینت سه‌بعدی، گرافیک‌های متحرک، برنامه‌های کاربردی سه‌بعدی تعاملی، واقعیت مجازی، رندر و…  استفاده می‌شود.

طراحی صنعتی نرم‌افزار بلندر 14 رشته طراحی صنعتی چیست؟ دانشگاه‌ها، بازار کار و آینده

6. تری‌دی مکس (3Ds Max)

Autodesk 3ds Max با نام قبلی 3d studio و 3D studio max یک برنامه گرافیکی حرفه‌ای کامپیوتری سه بعدی برای ساخت انیمیشن‎‌ها، مدل‌ها، بازی‌ها و تصاویر سه‌بعدی است.

طراحی صنعتی نرم‌افزار مکس 15 رشته طراحی صنعتی چیست؟ دانشگاه‌ها، بازار کار و آینده

7. کی‌شات (Keyshot)

کی‌شات نرم‌افزاری برای ایجاد رندرهای سه بعدی، انیمیشن‌ها و تصاویر تعاملی می‌باشد. با ساختاری مبتنی بر CPU، می‌توان رندر واقعی عکس را هم در مک و هم بر روی رایانه‌های شخصی، حتی در لپ‌تاپ‌ها، بدون نیاز به کارت‌های گرافیکی سطح بالا، به دست آورد.

طراحی صنعتی نرم‌افزار کیشات 16 رشته طراحی صنعتی چیست؟ دانشگاه‌ها، بازار کار و آینده

مجموعه مهارت‌های مورد نیاز در رشته طراحی صنعتی

برای اینکه به یک طراح صنعتی خوب تبدیل شوید باید مهارت‌های زیر را تقویت کنید:

 • طراحی و اسچینگ:

اسکچینگ شکلی متمایز از نقاشی کردن است که طراحان از آن برای پیشنهاد، کاوش، اصلاح و انتقال ایده‌ها استفاده می‌کنند. به عنوان یک طراح ، می‌توانید از طراحی به عنوان اولین خط حمله خود برای رفع مسئله طراحی استفاده کنید. اسکچ‌ها آسان، سریع ، ارزان و قابل تکرار هستند و در صورت نیاز بدون تلاش زیاد دور انداخته می‌شوند. برخلاف ارتباطات نوشتاری یا شفاهی، طرح‌ها قوانین دستور زبان را کنار می‌گذارند و به انتقال واضح ایده‌ها کمک می‌کنند.

طراحی صنعتی مهارت اسکچ 17 رشته طراحی صنعتی چیست؟ دانشگاه‌ها، بازار کار و آینده
 • مدل‌سازی سه‌بعدی:

مدل‌سازی سه‌بعدی ایجاد یک شی سه‌بعدی شبیه سازی شده در داخل نرم افزار است. شی را می‌توان از اشکال ساده تا مدل‌های پیچیده چند ضلعی ایجاد کرد. مدل‌سازی سه‌بعدی، نمونه سازی موثر و صرفه جویی در زمان را فراهم می‌کند. با مدل‌سازی سه‌بعدی در طراحی محصول، نمونه‌سازی اولیه اقلام بدون هزینه اضافی سریع و ساده می‌شود. به عنوان مثال، طراحان سه‌بعدی می‌توانند به راحتی یک مدل سه‌بعدی را برای پرینت سه‌بعدی بهینه کنند و در لحظه آن را به سازنده ارسال کنند.

طراحی صنعتی مهارت مدلسازی 18 رشته طراحی صنعتی چیست؟ دانشگاه‌ها، بازار کار و آینده
 • رندر سه‌بعدی:

رندر سه‌بعدی محصول که به عنوان تجسم سه‌بعدی محصول نیز شناخته می‌شود، فرآیند تولید تصاویر فوتورئالیستی یا غیرعکاسی با مدل های سه بعدی ساخته شده با استفاده از نرم افزارهای تخصصی است. محصول به دست آمده رندر سه‌بعدی نامیده می‌شود. مزیت اصلی رندر سه‌بعدی این است که به تصور محصول بسیار قبل از ایجاد آن کمک می‌کند. و می‌توان محصول را در تنوع رنگی، زوایای مختلف، هر تعداد و نوع محیط، تنها یا همراه گروهی از اشیا، در نمای جلو، کنار، بالا، نمای نزدیک و مقطعی، تصور کرد. به این ترتیب، بازاریابان می‌توانند تبلیغات خود را زودتر دریافت کنند، تولید کنندگان می‌توانند دقیقاً ظاهر محصول را ببینند و برندها به راحتی می‌توانند با پیش فروش بازار را آزمایش کنند.

طراحی صنعتی مهارت رندر 19 رشته طراحی صنعتی چیست؟ دانشگاه‌ها، بازار کار و آینده
 • تحقیق بر اساس کاربر:

تحقیق طراحی یک اصطلاح گسترده برای فرآیندی است که طراحان برای درک بهتر خواسته‌ها، نیازها و چالش‌های اساسی و گاهی پنهان کاربران نهایی که به عنوان مخاطبان هدف نیز شناخته می‌شوند، استفاده می‌کنند.

طراحی صنعتی مهارت تحقیق 20 رشته طراحی صنعتی چیست؟ دانشگاه‌ها، بازار کار و آینده
 • داستان‌سرایی تصویری (Story Boarding)‌:

استوری بورد ابزار عالی برای ایده‌پردازی است. استوری بوردها سفر کاربر را شکل می‌دهند. آن‌ها به طراحان کمک می‌کنند تا شخصیت‌ها، داستان‌های کاربر و یافته‌های تحقیقاتی مختلف را در کنار هم قرار دهند تا الزامات محصول را توسعه دهند.

طراحی صنعتی مهارت استوری بورد 21 رشته طراحی صنعتی چیست؟ دانشگاه‌ها، بازار کار و آینده
 • نمونه سازی و آزمایش سریع:

استفاده از نمونه اولیه محصول، یک عنصر حیاتی در فرآیند طراحی هر محصول است. نمونه‌‌های اولیه بازخورد اولیه بازار را در مورد‌ اینکه‌ آیا یک محصول پتانسیل رهبری بخشی از بازار را دارد ارائه ‌می‌دهد، به شما بینشی اولیه از تغییرات طراحی ضروری ‌می‌دهد و به تیم‌‌ها کمک ‌می‌کند تا ریسک را در هر مرحله از چرخه عمر توسعه محصول به حداقل برسانند.

طراحی صنعتی مهارت پروتوتایپ 22 رشته طراحی صنعتی چیست؟ دانشگاه‌ها، بازار کار و آینده

استفاده از نمونه سازی سریع برای تولید قطعات برای تست تناسب و عملکرد اجزا ‌می‌تواند به شما کمک کند تا محصول شما سریع‌تر از رقیب شما به بازار عرضه شود. تنظیمات در طراحی، مواد، اندازه، شکل، مونتاژ، رنگ، قابلیت ساخت، و استحکام را ‌می‌توان به دنبال نتایج آزمایش و تجزیه و تحلیل شما انجام داد.

بیشتر بخوانید: نمونه‌سازی یا پروتوتایپینگ در فرآیند طراحی صنعتی چیست؟

 • رنگ، مواد و پرداخت:

خواه یک محصول برای مصرف کنندگان باشد یا برای کاربران صنعتی، نحوه ظاهر، احساس و رفتار یک محصول بر ارزش عملکردی و درک شده آن تأثیر می‌گذارد. در توسعه محصول، این ویژگی‌ها در مجموع به عنوان رنگ، جنس و بافت شناخته می‌شوند که معمولاً به اختصار CMF نامیده می‌شود.

طراحی صنعتی مهارت مواد رنگ 23 رشته طراحی صنعتی چیست؟ دانشگاه‌ها، بازار کار و آینده
 • مهندسی و ساخت پایه (روش‌های ساخت):

طراحان گاهی اوقات محصولات را طوری مهندسی می‌کنند که تولید آن‌ها آسان باشد. طراحی برای ساخت (DfM) تقریباً در همه رشته‌های مهندسی وجود دارد، اما بسته به فناوری‌های ساخت مورد استفاده تفاوت‌های زیادی دارد. روش‌های زیادی در بخش ساخت وجود دارد از جمله: ریخته‌گری و قالب‌گیری، ماشینکاری، تزریق پلاستیک، برش‌دهی و فرم‌دهی، ورقکاری و غیره.

طراحی صنعتی مهارت روش ساخت 24 رشته طراحی صنعتی چیست؟ دانشگاه‌ها، بازار کار و آینده
 • آشنایی با فرآیندهای تولید:

فرآیندهای صنعتی فرآیندهایی هستند که شامل مراحل شیمیایی، فیزیکی، الکتریکی یا مکانیکی برای کمک به ساخت یک کالا یا اقلام است که معمولاً در مقیاس بسیار بزرگ انجام می شود. فرآیندهای تولید به گونه‌ای طراحی می‌شوند که مقدار مورد نیاز کالا را با کیفیت مطلوب، در زمان مناسب و با حداقل هزینه تولید کنند. آشنایی با این فرآیندها به طراحان جهت طراحی درست و مطلوب محصول کمک می‌کند.

طراحی صنعتی مهارت فرآیند تولید 25 رشته طراحی صنعتی چیست؟ دانشگاه‌ها، بازار کار و آینده
 • بازاریابی و برندسازی:

بازاریابی فرآیندی است که برای ایجاد ارتباط بین مشتریان و شرکت استفاده می‌شود. فعالیت‌های زیادی مانند تبلیغات، فروش، کاوش، ایجاد محصولات بر اساس تقاضا وجود دارد که به سود شرکت می‌افزاید. بازاریابی یک محصول یا خدمات را تبلیغ می‌کند و پیام را به مخاطبان هدف ارسال می‌کند. شما می‌توانید از روش‌های مختلف بازاریابی استفاده کنید. یک برند وفاداری مشتری به آن را تضمین می‌کند، در حالی که بازاریابی مشتری را به خرید محصول یا خدمات سوق می‌دهد. نام تجاری برای ایجاد، برقراری ارتباط و ارائه قولی که توسط برند داده شده‌است، استفاده می‌شود و یک تعهد بلند مدت است.

طراحی صنعتی مهارت بازاریابی 26 رشته طراحی صنعتی چیست؟ دانشگاه‌ها، بازار کار و آینده

زمینه‌های اصلی طراحی در رشته‌ی طراحی صنعتی

 • خودرو و حمل و نقل
 • لوازم الکترونیکی مصرفی
 • مبلمان (داخلی و شهری)
 • بسته‌بندی
 • لوازم منزل
 • محیط زیست
 • طراحی تجهیزات پزشکی و بهداشت و درمان
 • اسباب بازی و لوازم جانبی
 • تجاري و صنعتی
 • شخصی و سبک زندگی
 • ورزش و تفریح
 • خدمات
 • اپلیکیشن و وبسایت
 • تجربه کاربری
 • و…

مسیر شغلی طراحان صنعتی به چه شکل است؟

طراحان صنعتی معمولا سه مسیر شغلی را برای انتخاب آینده کاری خود دارند. این موقعیت‌ها ممکن است موقتی باشد و فرد به دلایل تجربه‌ای، مالی و امکاناتی که دارد مسیر خود را تغییر دهد. هر کدام از این انتخاب‌ها مزایا و معایبی دارند که می‌توانید بر اساس تطابق آن‌ها با شرایط زندگی و تیپ شخصیتی خود، یکی را برگزینید.

الف: به عنوان یک طراح به یک شرکت بپیوندید‌

بسیاری از طراحان صنعتی کل دوران حرفه‌ای خود را صرف کار برای شرکت‌ها در موقعیت‌های حقوقی می‌کنند. اغلب آن‌ها پس از تحصیل در برخی از موفق‌ترین شرکت‌های جهان مانند مایکروسافت، نایک و سونی، یا در یک شرکت طراحی مانند IDEO یا Whipsaw مشغول به کار می‌شوند. طبق گزارشات اخیر اکثر طراحان صنعتی حقوق‌بگیر در بخش تولید یا خدمات حرفه‌ای، فنی یا علمی کار می‌کنند.

– مزایای یک کارمند حقوق بگیر در یک شرکت، چه یک شرکت باسابقه یا یک استارت آپ، عبارتند از:

 • شما حقوق و مزایا قابل اعتمادی با ساعات مشخصی خواهید داشت.
 • شما این فرصت را خواهید داشت که از نردبان شغلی بالا بروید و به سمت یک مدیر، معاون ارشد یا… بروید.
 • شما این شانس را خواهید داشت که برای برخی از شرکت‌های برتر در کشورهای توسعه یافته‌ی سراسر جهان کار کنید.
 • شما می‌توانید مشکلات چالش برانگیز را از طریق طراحی، به روشی متمرکز حل کنید.
 • اگر عاشق طراحی هستید، می‌توانید تمام نقش خود را به جای مدیریت، تولید، حقوق و دستمزد و… روی طراحی متمرکز کنید.

– معایب عبارتند از:

 • پروژه‌های شما انتخاب شما نخواهد بود بلکه به شما داده می‌شوند.
 • شما باید از فرآیند و رویکرد شرکت خود پیروی کنید.
 • محصول به جای شما به شرکت شما (یا مشتری شما) تعلق دارد، بنابراین باید از خط شرکت پیروی کنید.

ب: طراحی فریلنسری (مستقل)  

برای کسانی که چندین سال برای یک سازمان بزرگ کار کرده‌اند یا انعطاف‌پذیری و تنوع کار با چندین مشتری را ترجیح می‌دهند، فریلنسینگ می‌تواند راهی عالی برای استفاده از مهارت‌های طراحی شما و کنترل زمان و پروژه‌های خود باشد. بر اساس گزارشات، 30 درصد طراحان صنعتی خوداشتغال هستند و انتظار داریم این تعداد افزایش یابد. چه برای یک شرکت طراحی به‌عنوان مشارکت‌کننده فردی یا به‌عنوان مشاور کار کنید، یا حتی شرکت طراحی صنعتی خود را اداره کنید، کار به صورت تنهایی به شما آزادی زیادی می‌دهد.

– مزایای فریلنسری عبارتند از:

 • شما برنامه خود را کنترل می‌کنید؛ اینکه کجا و چند ساعت کار می‌کنید.
 • تقریباً همیشه به عنوان یک طراح متخصص با شما رفتار می‌شود و به عنوان یک مشاور، کار خود را بدون سرپرست و فقط با مشتری انجام می‌دهید.
 • شما می‌توانید چندین پروژه مختلف را به عهده بگیرید یا تعهدات خود را در یک زمان محدود کنید.

– چالش‌ها عبارتند از:

 • شما مسئول صورتحساب و مالیات خود هستید.
 • شما باید به طور منظم کسب و کار جدیدی را ایجاد کنید.
 • حقوق شما ممکن است بالا باشد، اما ممکن است همیشه ثابت نباشد.
 • لزوماً در سلسله مراتب بالا نمی‌روید، مگر اینکه شرکت خود را اداره کنید، بنابراین اگر می‌خواهید یک تیم را مدیریت کنید مسیر به وضوح مسیر یک شرکت نیست.
 • برخی از مشتریان می توانند چالش برانگیز باشند.
طراحی صنعتی فریلنسر کارمند طراح رشته طراحی صنعتی چیست؟ دانشگاه‌ها، بازار کار و آینده

ج: کارآفرینی به عنوان یک طراح صنعتی

شما می‌توانید تمایل خود را برای کار به تنهایی به سطح بالاتری ببرید و فرآیند شناسایی بازار و طراحی محصولی را که نیازهای آن را برآورده می‌کند، طی کنید. همچنین شما می توانید یک شرکت استارت آپی در اطراف محصول خود تشکیل دهید و آن را تولید، بازاریابی و فروش کنید.

– مزایای کارآفرینی عبارتند از:

 • شما تجربه مدیر عامل بودن را خواهید داشت و در عین حال از نزدیک در طراحی محصول واقعی شرکت خواهید داشت.
 • شما مالکیت شرکت و محصول (های مختلف) خود را خواهید داشت که یک دستاورد مهم است.
 • منابع دیگر، مانند چاپ سه‌بعدی و شرکت‌های مشاوره تولید، از کارآفرینان پشتیبانی می‌کنند.
 • شما این آزادی را خواهید داشت که ایده‌های منحصر به فرد خود را دنبال کنید و آنها را به ثمر برسانید.

– چالش برانگیزترین بخش‌های اداره یک شرکت عبارتند از:

 • شکست یک احتمال است. با وجود اینکه مسیر آسان‌تر از قبل است، اما راه‌اندازی یک استارت‌آپ همچنان پیچیده و پر استرس است.
 • شما باید حسابداری، حقوق و دستمزد و مزایای کارکنان را مدیریت کنید.
 • شما باید کارمندان را استخدام کنید، مدیریت کنید و حقوق بدهید.
 • شما مسئول تولید، حمل و نقل و توزیع خود خواهید بود.
 • شما باید در مورد تامین مالی برای استارتاپ خود و یا اینکه چگونه سودآور شوید فکر کنید.
 • زمان‌بندی همیشه درست نیست؛ اگر در حال پرداخت وام یا پس‌انداز برای خانه هستید، یا اگر هنوز شریک تجاری مناسبی پیدا نکرده‌اید، منطقی است که برای تحقق رویای خود صبر کنید.

آینده شغلی طراحی صنعتی در ایران چیست؟

در ایران شرکت‌ها سرمایه کمی برای طرح‌های جدید و داخلی قرار دادند و به دلیل ضعف در تولید داخلی و تکنولوژی سطح پایین، بیشتر از طرح‌ها و قالب‌های خارجی کپی می‌کنند. در نتیجه نیاز به طراحان صنعتی کم‌تر است. بنابراین طراحانی که به دنبال استخدام در یک محل مشخص هستند، بیشتر برای طراحی‌های اصلاحی (ریدیزاین) به کار گرفته می‌شوند.

با این وجود به دلیل پیشرفت نسبی تکنولوژی و هم‌چنین تغییر تقاضای بازار، همیشه این نیاز برای تولیدکنندگان وجود دارد که در جهت تمایز محصولات خود از نمونه‌های موجود در بازار، از خدمات طراحی صنعتی و طراحی محصول بهره بگیرند. در سال‌های اخیر این رویکرد در شرکت‌های تولیدی پیشرو و به‌روزتر رواج بیشتری داشته و به سمتی پیش می‌رود که مطابق با روند طراحی و تولید بین المللی و جهانی باشد.

نتیجه‌گیری

طراحی صنعتی، زمینه‌ای پر رونق و رو به رشد، پر از فرصت‌های هیجان انگیز است. بهترین راه برای تصمیم گیری اینکه کدام مسیر برای شما مناسب است این است که به این فکر کنید که در حال حاضر از موقعیت شغلی خود بیشتر چه می‌خواهید. هنگامی که فهرستی را تهیه کردید، آن را با مزایا و معایب ما در اینجا مقایسه کنید و ببینید آیا در یک دسته قرار می‌گیرید یا خیر. سپس، به این فکر کنید که برای انتخاب یک مسیر خاص باید چه کاری انجام دهید؛ تحصیل خود را جدی بگیرید، یک پورتفولیو عالی بسازید، به دنبال مشاوره مالی باشید، یک شریک تجاری پیدا کنید، مهارت‌های بازاریابی قوی‌تری را توسعه دهید و دوره‌هایی را بگذرانید، مطالعه کنید، یا برای توسعه این مهارت‌ها شبکه‌سازی کنید و در نهایت افرادی را پیدا کنید که به شما کمک کنند.

پرسش‌های متداول درباره رشته طراحی صنعتی

در این قسمت پاسخ سوالات پرتکرار شما درباره طراحی محصول ارائه شده است. در صورتی که پاسخ سوالاتتان را نیافتید برای ما در قسمت نظرات بنویسید.

رشته طراحی صنعتی تئوری است یا عملی؟

در رشته‌ی طراحی صنعتی در دانشگاه، دروس تئوری و عملی وجود دارد که دانشجو باید بگذراند. حتی داوطلبان پس از شرکت در کنکور هم باید در آزمون عملی شرکت کنند و قبول شوند. بنابراین مهارت‌های عملی نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

گرایش‌های اصلی در رشته طراحی صنعتی کدامند؟

معمولا در دوره‌ی کارشناسی دروس و مهارت‌های پایه طراحی آموخته می‌شود و در مقاطع بعدی گرایش‌هایی مانند طراحی خودرو، طراحی محصول، طراحی UI/UX یا طراحی خدمات انتخاب می‌شود.

دانشجوی طراحی صنعتی در دانشگاه چه مهارت‌هایی را فرامی‌گیرد؟

مهارت‌ها در دو بخش دانش عملی و مرحله‌ای به دانشجو آموزش داده می‌شود، که در نهایت دانشجو بتواند با درک درست فرآیند طراحی، پروژه‌های کاری خود را در آینده به خوبی انجام دهد.

در ایران کدام دانشگاه‌ها در رشته طراحی صنعتی دانشجو می‌پذیرد؟

در دانشگاه‌های بسیاری می‌توان این رشته را آموخت. از بهترین آنها می‌توان به هنرهای زیبا، دانشگاه هنر، علم و صنعت، الزهرا و امیرکبیر اشاره کرد.

آیا بعد از دوره کارشناسی طراحی صنعتی می‌توان وارد بازار کار شد؟

ورود به بازار کار در هر مقطع و با هر سطحی از تحصیلات، نیازمند مهارت کافی و توانایی حل مسئله است و از فردی به فرد دیگر متفاوت می‌باشد. در این رشته، طراحان بر اساس مهارت و توانایی سنجیده می‌شوند؛ نه صرفا از نظر تحصیلات!

برای ثبت امتیاز برای این پست کلیک کنید
تعداد امتیازات: 1 - میانگین امتیاز: 5

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

دریافت مشاوره

جهت دریافت مشاوره و راهنمایی درباره خدمات ایکاس با ما تماس بگیرید.

فراخوانی-اقدام