طراحی بسته‌بندی محصول

بسته‌بندی یکی از بخش‌های مهم در تجربه کلی مشتری از برند است. اگر می خواهید یک محصول یا برند را به عنوان پیشرو در صنعت خود قرار دهید، طراحی بسته بندی برند شما باید منعکس کننده آن باشد. خواه شما محصولات خود را بصورت آنلاین می‌فروشید یا در فروشگاه، در نظر گرفتن بسته‌بندی به عنوان بخشی از تجربه کلی برند و نه به‌ عنوان بخشی مجزا اهمیت بسیاری دارد. بافت‌، فونت‌، رنگ‌ و ترکیب‌بندی‌های یک محصول می‌توانند احساس و تجربه ما از یک برند را تغییر دهند. بنابراین بسته‌بندی نیز باید در همین راستا باشد.

طراحی هویت برند

هویت برند تصویری از کسب و کار و شرکت شما در چشم مشتریان است. بسته‌بندی یکی از مواردی است که می‌تواند هویت و شخصیت برند را معرفی کند. باید در نظر بگیرید که چگونه محصولات خود را به مشتریان ارائه می کنید و اینکه آیا این تجربه با برند کلی شما مطابقت دارد یا خیر. هدف از طراحی هویت برند این است که داستان شرکت شما را به گونه‌ای بیان کند که وفاداری، آگاهی و حس تمایز از سایر شرکت‌ها را ایجاد کند.

طراحی گرافیک و هویت بصری برند

ایجاد هویت بصری در قالب لوگو، رنگ، فونت و تصاویر مناسب انجام می‌شود که می‌تواند نحوه تعامل مشتریان با برند را بهبود بخشد. در بسته‌بندی محصولات نیز طراحی گرافیکی در راستای انتقال مفاهیم و ایجاد جذابیت از اهمیت زیادی برخوردار است. انتخاب شکل، پالت رنگی، تایپوگرافی و مواد نشانه‌های ترکیبی هستند که بسته‌بندی را در چشم مصرف کننده قابل مشاهده و قابل درک می‌کند. رنگ و فرم در یک فروشگاه توجه مشتریان را جلب و حروف و فونت به ایجاد هویت کمک می‌کند.

طراحی ساختار و ظروف بسته‌بندی

ساختار بسته‌بندی برای بهبود شرایط نگهداری، حمل و نقل، بازاریابی و استفاده از یک محصول است. انتخاب مناسب جنس بسته‌بندی، راهی  جهت اطمینان از سلامت محصول در تحویل به آخرین مصرف‌ کننده در بهترین شرایط با کمترین هزینه است. بسته‌بندی‌های مقوایی که تنوع زیادی از نظر ساختار دارند، از جمله جعبه‌ها، لوله‌ها یا تیوپ‌ها، از رایج‌ترین نوع آن‌ها هستند. اما طراحی بسته‌بندی‌های پلاستیکی، بسته‌بندی‌های فلزی و بسته‌بندی‌های شیشه‌ای و موارد دیگر نیز براساس هدف استفاده از محصول مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

مشاوره و نظارت بر تولید بسته‌بندی

دریافت مشاوره مناسب در راستای ساخت قالب‌های ظروف و بطری‌های بسته‌بندی، قالب‌های دایکات (جعبه‌ها و کارتن‌های بسته‌بندی) و تولید آن‌ها، به شما کمک می‌کند که محصول نهایی را منطبق با آنچه در مرحله طراحی انجام شده، تولید کنید. همچنین لازم است بر چاپ و گرافیک محصول و برنامه‌ریزی جهت تولید و مونتاژ بسته‌بندی باید نظارت ‌شود. 

چرا ایکاس

تجربه

ما با شناخت دقیق نیازهای مشتریان و تحقیقات بازار هدف، مسئله‌ی طراحی را به خوبی برای شما روشن می‌کنیم و بر اساس خواسته‌ی شما و تجربه‌ی خود در انتقال پیام برند از طریق محصول، طرح بسته‌بندی موردنظر را به بهترین شکل و برای رسیدن به بهینه‌ترین نتیجه در بازار ارائه می‌دهیم.

تسلط

برای انتخاب بهترین مواد و روش تولید، تسلط بر امکانات موجود لازم است. آشنایی با جدیدترین و به‌روزترین تکنولوژی‌ها و مواد موجود در بازار، شما را برای رسیدن به بهترین بسته‌بندی برای محصول خود یاری می‌کند و بهترین نتیجه را در فرآیند بازاریابی و فروش حاصل می‌کند.

نظارت و اجرا

ما از نظر گرافیک و طراحی فرم بسته‌بندی به حفظ هویت برند شما کمک می‌کنیم و محصولات متمایزی را نسبت به آنچه در بازار موجود است، برای شما طراحی می‌کنیم. همچنین در ساخت و تولید محصول با نظارت لحظه به لحظه، بسته‌بندی‌ای با کیفیت مطابق با امکانات ساخت موجود ارائه می‌دهیم.

فرآیند طراحی

بسته بندی استودیو ایکاس خدمات 06 Packaging Design

۱. تعریف پروژه، پژوهش و تحلیل

فروش موفق و استقبال مشتریان از یک محصول نیازمند شناخت دقیق نیاز آن‌ها و تحقیقات بازارِ هدف است. تحقیقات در فرآیندِ طراحی از ملزومات اولیه است؛ به طوری که داده‌های بدست آمده در این مرحله ملاک طراحی و ایده‌پردازی در فازهای بعدیِ فرآیند طراحی محصول به شمار می‌رود. در روند تحقیقات برای دستیابی به یک پاسخ مناسب، استودیو ایکاس از روش‌های مختلفی از جمله آنالیز محصولات رقیب، بررسی رفتار مصرف‌کننده و شرح صورت مسئله با توجه به نیازهای مشتری، استفاده می‌کند. هم‌چنین در این فاز از طراحی، مبنا و هدف خود را رسیدن به فاکتورهای کامل جهت شروع و ادامه‌ی پروژه‌ها می‌داند. این جمع‌آوری اطلاعات کمک به تحلیل صورت مسئله و نهایی کردن دیزاین بریف می‌کند و پس از نهایی شدن آن، چک‌لیست طراحی جهت ادامه‌ی فرآیند طراحی، نوشته می‌شود.

۲. طراحی و ایده‌پردازی

فرآیند طراحی بصورت کاملا باز و خلاقانه آغاز می‌شود و در ادامه این روند است که ایده‌ها و طرح‌های برگزیده نهایی بدست می‌آیند. گزیده‌ای از روند و روش‌های متداول فرآیند طراحی در ایکاس به شرح زیر می‌باشد:
طرح‌های مفهومیِ اولیه (اسکچینگ) برای ایده‌پردازی و ارائه راه‌حل‌های طراحی، تلفیق اصولِ فنی و عملکردی طرح‌ها با اصولِ زیبایی‌شناسانه، طراحی خانواده‌ی محصولات با توجه به هویت و ویژگی‌های نهفته در آن‌ها، ایده پردازی‌های گروهی تحت روش‌های طوفان ذهنی (برین‌استورمینگ) ، طوفان بدنی و غیره، در نظر گرفتن قوانین و استانداردهای ارگونومی و آنتروپومتری مرتبط با محصول و محیط کار، مشاوره و بررسی دقیق مواد و روش‌های تولیدی جهت قابل ساخت نمودن ایده‌ها، استفاده از کاربر واقعی در فرآیند نهایی‌کردن محصول (طراحی مشارکتی) و طراحی‌های دستی و مدلسازی‌های کامپیوتری و رندرهای حرفه‌ای

طراحی-بسته‌بندی-استودیو-ایکاس-خدمات-04
طراحی-بسته‌بندی-استودیو-ایکاس-خدمات-01

۳. نمونه‌سازی

بدست آوردن تجسم سه‌بعدی از محصول، یکی از مهم‌ترین بخش‌های فرآیند طراحی است. همچنین گاهی لازم است تیم طراحی و کارفرما برای تایید محصول آن را بصورت فیزیکی ببینند و لمس کنند. استفاده از تکنیک‌های مختلف نمونه سازی مانند روش‌های پرینت سه بعدی و دو بعدی برای نمونه سازی محصول جهت ارائه واقعی تر ایده‌ها و ملموس کردن روند فکری طراحان بخشی از کار تیم طراحی ایکاس می‌باشد.‌

۴. ارزیابی و تحلیل طرح

پس از ساخت نمونه‌ای از بسته‌بندی طراحی شده، تیم ایکاس به ارزیابی نمونه‌ی اولیه و آنالیز محصول در شرایط واقعی می‌پردازد و در هنگام ارزیابی نمونه، بازخوردهای کاربران در مورد ظاهر بسته‌بندی، قابلیت شناسایی، سهولت استفاده‌ی آن و مسائل حمل و نقل و… جمع‌آوری می‌شود. تیم ایکاس این ارزیابی را براساس پارامترهای مربوط به روش‌های تولید، ماشین‌آلات بسته‌بندی و برنامه‌ریزی در راستای تولید آن محصول انجام می‌دهد.

بسته بندی استودیو ایکاس خدمات 02 Packaging Design
طراحی-بسته‌بندی-استودیو-ایکاس-خدمات-03

۵. مشاوره و برنامه‌ریزی تولید

تیم ایکاس علاوه بر طراحی جز به جز بسته‌بندی، در مورد فرآیندهای پیش از چاپ، تامین مواد و متریال‌ و معرفی تامین کنندگان با هزینه مناسب، فرآیندهای ساخت قالب، برنامه ریزی تولید و در نهایت مونتاژ بسته‌بندی به شرکت‌های سفارش‌دهنده مشاوره می‌دهد و در صورت نیاز در فرآیند ساخت، بر تولید محصول نظارت دارد.

نمونه کارهای طراحی بسته بندی

دریافت مشاوره

جهت دریافت مشاوره و راهنمایی درباره خدمات ایکاس با ما تماس بگیرید.

فراخوانی-اقدام